Deutsche Welle: Za kritickou koronavirovou situaci v Česku nemůže jen neschopná vláda, ale i obezita

V České republice zemřel na koronavirus podle metriky přepočtu na 100000 obyvatel nejvyšší počet lidí na celém světě. Deutsche Welle si všímá, že důvodem je v Česku velmi rozšířená obezita a nezdravý životní styl vůbec. Češi jsou na předních místech v žebříčcích konzumace alkoholu a kouření, mezi mladými je velmi rozšířená marihuana a většina Čechů trpí nadváhou, což je předstupeň velmi rizikové obezity.

Zajímavou analýzu upozorňující na ne zcela nepodstatné důvody koronavirové situace v Česku přinesl zpravodajský web Deutsche Welle (DW). Česká republika je nejen podle ní mistrem světa, pokud jde o úmrtí na koronavirus. Zásadní jsou ale i jiné důvody, než je neschopnost české vlády.

Nejen Babišova vláda

Podle oficiálních statistik českého ministerstva zdravotnictví zemřelo ke konci druhého březnového týdne 27 918 lidí „na“ nebo „s“ koronavirem a každý den v daném období umíralo více než sto dalších. „Na základě vědeckých odhadů je skutečný počet obětí nejméně o třetinu vyšší,“ uvedl pro DW prorektor Univerzity Karlovy v Praze, profesor Jan Konvalinka.

Česká republika nabízí relativně vysokou kvalitu zdravotní péče, ekonomický výkon, který se blíží průměru EU, nízké sociální rozdíly a druhou nejvyšší životní úroveň v postkomunistické Evropě. Jak to zapadá do mnoha úmrtí na koronavirus? Většina odborníků a analytiků v České republice obviňuje z katastrofického průběhu pandemie vládu Andreje Babiše.

„V situaci, kdy jiné země vyhlásily lockdown, se Česká republika rozvolnila. Stalo se to jak po minulých letních prázdninách, tak před Vánoci. A vláda už o tom znovu uvažuje,“ kritizuje pro DW vládní přístup Václav Hořejší, imunolog z České akademie věd, v České televizi.

Nezdravý český styl

Dalšími důvody vysokého počtu úmrtí na koronavirus jsou nedostatečná kontrola platných omezení, sledování infikovaných osob a nedostatečné testování. V poslední době šlo také o rychle se šířící nakažlivější a nebezpečnější britskou mutaci viru. Podle odborníků však k vysokému počtu nakažených přispívá i nezdravý životní styl mnoha Čechů. S téměř 200 litry na osobu za rok jsou na prvním místě na světě, pokud jde o spotřebu piva, upozorňuje Deutsche Welle. Česká republika je evropským lídrem, co se týče konzumace marihuany mezi mladými lidmi. A občané České republiky jsou také mezi prvními v Evropě, pokud jde o kouření.

V dobách koronaviru se zároveň projevují zdravotní důsledky rozšířené obezity. Celých 57 % žen a 71 % mužů v České republice trpí nadváhou, což z Česka dělá jedničku v Evropské unii. Vědecké studie citované Světovou federací pro obezitu přitom už po prvních měsících pandemie ukázaly, že existuje jasná souvislost mezi obezitou a rizikem úmrtí na koronavirus.

„Byli jsme šokováni, když jsme zjistili tak vysokou korelaci mezi podílem dospělých s nadváhou v zemi a úmrtím na koronavirus,“ uvedl autor průzkumu Dr. Tim Lobstein. „Vztah mezi obezitou a úmrtností na koronavirus je jasný a vážný,“ dodává předseda Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nadváha u 80 procent pacientů

Lékaři v České republice se nyní snaží v souvislosti s koronavirem varovat populaci před rizikem nadváhy a obezity. „Česká republika je bohužel jedním rekordmanů v obezitě v Evropě,“ potvrdil pro DW Ladislav Dušek, statistik zabývající se veřejným zdravím. Osmdesát procent hospitalizovaných pacientů s koronavirem trpí podle něho obezitou nebo nadváhou.

„Lidé s nadváhou jsou zasažení nejvíce,“ uvedla přednostka plicní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Vašáková. „Pandemie začala před rokem a od té doby měl každý, kdo má nadváhu, možnost posoudit riziko, které by podstoupil tváří v tvář koronaviru. Kdokoli mohl zhubnout. Bohužel zjišťuji, že lidé jsou místo toho ve stresu a přibývají na váze.“ Podle Vašákové je míra obezity, která je v České republice považována za normální, již nebezpečná.

„Obezita zvyšuje riziko onemocnění koronavirem obecně,“ říká obezitolog Jozef Čupka pro Deník N. „Když onemocní člověk s nadváhou, existuje výrazně vyšší riziko hospitalizace. A pokud jste hospitalizováni, existuje mnohem vyšší riziko, že skončíte na jednotce intenzivní péče. A když skončíte na jednotce intenzivní péče, opět je mnohem vyšší riziko úmrtí.“

Část problému podle Čupky spočívá v tom, že koronavirová opatření, která mimo jiné zakazovala halové sporty a současně zvýšila jak konzumaci alkoholu, tak míru obezity v České republice, měla na pandemii negativní dopad. V polovině dubna je podle něho třeba uvolnit mnohá omezení, aby spolu s jarním počasím byly příležitosti pro venkovní sporty, a tedy i možnosti hubnutí. Čeští lékaři si jsou jistí, že v boji proti koronaviru se počítá každé kilo. Sportovat ve větších skupinách se ale ani po polovině dubna v Česku nesmí.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch