Do letadla jen s očkovacím pasem?

Mezinárodní letecká asociace IATA pracuje na zavedení digitálního očkovacího pasu. Pouze ti, kteří budou očkováni proti koroně, budou moci létat.

Tato zpráva nepotěší milovníky létání, odpůrce očkování proti koroně a už vůbec ne kritiky monitorování. Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), která zastřešuje organizace leteckých společností, připravuje plán, jak bude možno létat v blízké budoucnosti – pouze s očkovacím pasem proti koroně. V současné době se buduje příslušná infrastruktura pro takový systém, potvrdil výkonný ředitel IATA Alexandre de Juniac v amerických novinách The Hill.

Jak má systém fungovat? Kdo bude očkován, bude zjevně zahrnut do databáze. Informace z této databáze by byly spojeny s údaji z běžného pasu, a tak by bylo možné mít k nim přístup, uvádí The Hill.

„Digitální zdravotní pas má obsahovat informace o testu a vakcíně cestujícího a má spravovat informace pro vlády, letecké společnosti, laboratoře a cestovatele,“ uvádí se v článku.

IATA doufá, že tento digitální očkovací pas může zbavit potenciální cestovatele strachu z létání v pandemických dobách a znovu aktivovat stagnující globální masový turismus. Podobné debaty probíhají také v Austrálii, na Novém Zélandu a v jiných zemích, které dosud drží virus pod kontrolou.

„Testování je prvním krokem k umožnění mezinárodního cestování bez karantény,” řekl De Juniac a dodává: „Druhým krokem je vytvoření globální informační infrastruktury, jež je nezbytná pro bezpečnou správu, výměnu a ověřování údajů o zkouškách, které se shodují s totožností cestujících v souladu s požadavky hraniční kontroly”. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

48 hodin v Augšpurku

Augšpurk (Augsburg) je třetí nejlidnatější sídlo Bavorska a živé univerzitní město plné obchůdků. Leží na soutoku řek Wertach a Lech – v jehož blízkosti se odehrála v roce 955 slavná bitva na Lechu. Český kníže Boleslav I. a jeho družina pomáhali prvnímu císaři Svaté říše římské Otovi I. Velikému odrazit vpád maďarských kmenů. Později byl Augšpurk jedním z největších finančních center v Evropě, což je na něm dodnes znát, a také sídlem reformace. Narodili se tu Mozart i Bertold Brecht, Rudolf Diesel zde v roce 1892 sestrojil svůj slavný motor. Dnes je Augšpurk (pojmenovaný po římském císaři Augustovi) sídlem univerzitních studentů a odpočinku – italský punc křivolakých uliček láká bloudění a znovunalézání se.

Nejčtenější v kategorii Travel