Do letadla jen s očkovacím pasem?

Mezinárodní letecká asociace IATA pracuje na zavedení digitálního očkovacího pasu. Pouze ti, kteří budou očkováni proti koroně, budou moci létat.

Tato zpráva nepotěší milovníky létání, odpůrce očkování proti koroně a už vůbec ne kritiky monitorování. Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), která zastřešuje organizace leteckých společností, připravuje plán, jak bude možno létat v blízké budoucnosti – pouze s očkovacím pasem proti koroně. V současné době se buduje příslušná infrastruktura pro takový systém, potvrdil výkonný ředitel IATA Alexandre de Juniac v amerických novinách The Hill.

Jak má systém fungovat? Kdo bude očkován, bude zjevně zahrnut do databáze. Informace z této databáze by byly spojeny s údaji z běžného pasu, a tak by bylo možné mít k nim přístup, uvádí The Hill.

„Digitální zdravotní pas má obsahovat informace o testu a vakcíně cestujícího a má spravovat informace pro vlády, letecké společnosti, laboratoře a cestovatele,“ uvádí se v článku.

IATA doufá, že tento digitální očkovací pas může zbavit potenciální cestovatele strachu z létání v pandemických dobách a znovu aktivovat stagnující globální masový turismus. Podobné debaty probíhají také v Austrálii, na Novém Zélandu a v jiných zemích, které dosud drží virus pod kontrolou.

„Testování je prvním krokem k umožnění mezinárodního cestování bez karantény,” řekl De Juniac a dodává: „Druhým krokem je vytvoření globální informační infrastruktury, jež je nezbytná pro bezpečnou správu, výměnu a ověřování údajů o zkouškách, které se shodují s totožností cestujících v souladu s požadavky hraniční kontroly”. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Lipsko: Že by se z rebelského města NDR stal Berlín budoucnosti? (48 hodin v…)

Má Lipsko šanci předstihnout Berlín v soutěži o nejpříjemnější německé město pro život? Umělecké a kreativní prostředí, historické památky i kouzelné vodní kanály naznačují, že by to žádné velké překvapení nebylo. V posledních letech tady navíc přibylo i nočních klubů, které se mohou rovnat berlínským ikonám, jako je třeba Berghain.
Přečtěte si

Kde všude po světě najdete zbytky Berlínské zdi? Ve Fatimě, Tiraně, Vatikánu i v Indonésii

Zatímco lidé v Berlíně se po otevření hranic v roce 1989 chtěli zdi co nejrychleji zbavit a její segmenty likvidovali nebo ničili, ve světě byl o zbytky zdi o to větší zájem. Tato trofej se šířila po planetě jako historické memento, jako vítězství svobody a kapitalismu, jako umělecký předmět pokrytý barevnými graffiti.

Nejčtenější v kategorii Travel