Do Thajska až v roce 2021?

Tento článek by se měl spíše jmenovat Netipy We Travel, protože jak se zdá, do Thajska se dostaneme nejdříve až v roce 2021. Thajsko zatím úspěšně zvládá koronový virus – ale za vysokou cenu.

Ekonomický sektor, který je na cestování závislý, se tak dostává do ohrožení. V roce 2019 utratilo v Thajsku necelých 40 milionů zahraničních turistů 67 miliard dolarů, což představuje více než 20 procent hrubého domácího produktu. Odborníci očekávají na tento rok propad o 70 procent, ohroženo je šest milionů pracovních míst.

Od 25. března je až na malé výjimky cizincům vstup do země zakázán a letecké společnosti mohou do země dopravit cestující pouze se zvláštním povolením vlády. Ale obyvatelé tento kurz podporují, mnozí si myslí, že vláda odvádí dobrou práci, vždyť oficiální čísla jsou opravdu nízká: hovoří “pouze” o 3 279 infikovaných a 58 mrtvých (zpráva John Hopkins University ze dne 24. července). To jsou opravdu nízké hodnoty pro zemi s téměř 70 miliony obyvatel.

Proč je prevence tak úspěšná, na to existuje několik vysvětlení:

1. Dobrovolnický program zahrnuje práci lidí, kteří jsou vyškoleni ministerstvem zdravotnictví. Dobrovolníci chodí do domů a ptají se, zda mají přátele nebo členy rodiny, kteří pocházejí z vysoce rizikových oblastí nebo přišli ze zahraničí.

2. Každý objevený případ COVID-19 končí v nemocnici. Toto je praxe, která omezuje šíření viru a usnadňuje sledování infekčních řetězců.

3. Lidé v Thajsku jsou ukáznění a přísně dodržují pravidla korony.

Oblíbené noční kluby i karaoke bary jsou zavřené, stejně jako se nekoná jejich milovaný thaiboxing. Přesto jsou Thajci názoru, že ve skutečnosti znovu žijí téměř normální život – jen s několika omezeními. To je pravděpodobně náš nový životní styl… 

Foto: Thomas Siering

Nejčtenější v kategorii Travel