Drinking Against Sinking

Je čas na změny, je čas na pomoc, je čas na hrdinské činy! Restaurační a winebarovou scénu v Česku zahraňují vinaři se svým projektem Drinking Against Sinking, přidejte se!

Je čas oplatit dobro dobrem a pomoci těm, kteří při nás stáli ve špatných dobách, v dobách mrazů, dešťů a neúrody. Chceme pomoci v této nelehké situaci našim vinným barům, restauracím, distributorům a dalším nejlépe jak umíme,“ píší na webu vinaři, kteří se přidali do iniciativy Drinking Against Sinking.

Principem je nabídnout v rámci této akce vína za jednotnou cenu – 540 Kč, kdy část těchto peněz zůstane u vinaře na pokrytí jeho nákladů, spojených s výrobou vína, a zbytek bude věnován na podporu podniků, se kterými vinaři během roku spolupracovali a nyní se musely kvůli aktuální situaci zavřít.

Na webu 540.cz nyní najdete vína od vinařství Dobrá vinice (Chardonnay 2013, qvevri), Fabig (Sauvignon Blanc 2018, magnum), Jaroslav Osička (Chardonnay VERTIKAL), Krásná hora (Pinot Noir Barrel Selection 2018), Milan Nestarec (multi-odrůdová a multi-ročníková směs červených rezervních vín, magnum), Petr Marada (André 2018, magnum), Radek Osička (Wilder Wein, magnum), ale i 100% natural cider od Utopia (Utopia Patience). A další čekají ve frontě, takže se kromě těchto můžete brzy těšit také na: Vinné sklepy Kutná Hora, VINO J. Stávek, Vinařství Syfany, Vinařství Plenér, Koráb – živá hora, Vína Herzánovi, Vinařství Jediný sud a další. Podmínka účasti je jediná – organické hospodaření ve vinici.

Je na každém vinaři, jaké víno nabídne, ale většinou jde o speciální edice či velikosti, které jen tak na trhu běžně nenajdete. Zároveň se každý vinař může rozhodnout, jakou částku ve finále pošle na pomoc. „Ať dá každý vinař tolik peněz, kolik chce a komu uzná za vhodné. Já dávám 100% a další vinaři se ke mně přidávají. Za sebe určitě podpořím karlínský Veltlin a táborský Thir. Tento model je zcela otevřený,“ říká Milan Nestarec, který stojí za zrodem iniciativy v České republice.

Myšlenka vznikla v Rakousku. Přišel s ní Florian Schumann z Quantum Winery, který pro projekt nadchnul další vinaře, takže v neděli volala Milanovi kamarádka vinařka z Burgenlandu s tím, zda by se do projektu Drinking Against Sinking nechtěl s dalšími vinaři v Česku také připojit. Ještě v neděli Milan oslovil další vinaře, v pondělí se začalo řešit, jak akci zpropagovat a během pěti hodin byl na světě web. „Všechno vzniklo ve velkém zapálení, fantastické spolupráci a zcela nezištně. Každou hodinu mi navíc volá nový vinař, že by se chtěl projektu také zúčastnit. Mám z toho velkou radost a dobrý pocit, že v lidech stále existuje dobro,“ uzavírá mladý vinař Milan Nestarec.

Láhve a více info o projektu ZDE:
540.cz
drinking-against-sinking.eu

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Sommelier Jiří Markuzzi: Německý riesling i moravský ryzlink může být skvělý. V Německu však vítězí tradice

Občas má někdo to štěstí, že se narodí se jménem, které předurčí jeho budoucnost. Třeba tak jako majitel vinného obchodu Vino Markuzzi. Jiří Markuzzi se narodil v Česku, ale jeho předkové pocházeli, jak jeho příjmení napovídá, z Itálie. K vínu přivedl Jiřího jeho otec, který za ním (za vínem a s Jiřím) často jezdil na Moravu. Vzhledem k tomu, že se Jiří už na hotelové škole stal sommelierem, od mládí prozkoumá vinný potenciál různých států. S oblibou mluví nejen o Itálii, ale i o Německu. A právě o německých vínech v porovnání s moravskými (a nejen o tom) jsme se s Jiřím bavili.
Shutterstock
Přečtěte si

Knedlíky v Berlíně

Kdo má pocit, že knedlíky jsou pouze českou specialitou, ten by si měl zajet na gurmánský zájezd do Berlína. Najdete je zde totiž na lístku v mnoha restauracích, v těch nejrůznějších variantách a chutích. Vybrali jsme pro vás ty nejznámější.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

      ·      08.08.2022
Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou "ruskou válku" byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ

Aktuálně na německém webu

Wir haben gewarnt, aber Berlin hörte nicht zu

      ·      08.08.2022
Warum hat Putin beschlossen, den Krieg gegen die Ukraine vom Zaun zu brechen? In jüngster Zeit vernimmt man häufig die Meinung, einer der Gründe sei gewesen, dass der Westen versagt habe – auch, weil er die Erfahrungen des Ostens oder, besser gesagt: Mitteleuropas mit Russland