Ekologická revoluce: Česko bez plastů do roku 2021

Takové jsou plány, ale jaká bude realita, můžeme jen hádat. Česká republika spotřebuje desítky milionů plastových produktů ročně. Proto se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že připraví zákaz používání určitých plastových předmětů, a to vše od července 2021.

Podle Ministerstva životního prostředí se u nás ročně prodá více než 300 milionů plastových brček, 20 milionů plastových talířů, 60 milionů umělohmotných příborů a 40 milionů obalů na jídlo. Výroba těchto produktů by měla být omezena od července příštího roku. Zákaz se vztahuje také na vybrané jednorázové plastové výrobky včetně těch z bioplastů, všechny výrobky z oxo-rozložitelkých plastů a samozřejmě polystyrenové obaly a kelímky. Ovšem prodej existujících produktů bude možný do vyprodání zásob.

Nový zákon, který představil ministr životního prostředí Richard Brabec a který bude mít široký dopad hlavně pro výrobce, navazuje na předešlé dohody mezi státy EU, jež se mimo jiné zavázaly, že do roku 2025 budou například všechny plastové lahve vyrobené alespoň ze čtvrtiny z recyklovaného materiálu. Do roku 2030 by pak měl recyklovaný podíl činit až 30 %.

Výrobci budou muset přispívat finančně na odstranění plastového odpadu, který vyprodukují.  Od již zmíněného července 2021 je čeká také povinnost informovat zákazníky o alternativních možnostech a recyklování. Tato regulace se bude vztahovat nejen na nádoby na nápoje a jídlo, ale také igelitové tašky, hotová jídla v supermarketech, vlhčené ubrousky, tabákové výroby s filtry a další.

Aktuálně na českém webu

Ruské zločiny zažalovat!

    ·      03.10.2022
Frankfurter Allgemeine Zeitung uveřejnil komentář českého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že opožděná spravedlnost je lepší než vůbec žádná. Text přinášíme v plném znění.

Jakou zemi zdědím?

    ·      28.09.2022
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké

Aktuálně na německém webu

In der Herbstausgabe von N&N trifft Franz Kafka die Europäische Union 

    ·      04.10.2022
🇨🇿 Tento článek si můžete přečíst i v češtině: V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií  Im Geiste der Salons der Ersten Republik, als sich die tschechische und deutsche Elite in Prag zu prickelnden Debatten traf, bringt N&N Czech-German Bookmag in…

Russische Kriegsverbrechen anklagen!

    ·      03.10.2022
Die Frankfurter Allgemeine Zeitung veröffentlichte einen Kommentar des tschechischen Außenministers Jan Lipavsky, wonach eine verzögerte Gerechtigkeit besser sei als gar keine Gerechtigkeit. Wir geben den Text im vollen Wortlaut wieder.

Was für eine Erde werde ich erben?

    ·      28.09.2022
Deutschland will in Europa die grüne Revolution voran­treiben , und die Tschechische Republik will nicht zurück­bleiben. Aber was denken diejenigen über die Klimakrise, die am meisten von ihr betr­offen sind? Anna Müllerová, eine 15-jährige Schülerin aus Prag, schrieb für N&N einen kleinen Aufsatz über eine