Ekologická revoluce: Česko bez plastů do roku 2021

Takové jsou plány, ale jaká bude realita, můžeme jen hádat. Česká republika spotřebuje desítky milionů plastových produktů ročně. Proto se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že připraví zákaz používání určitých plastových předmětů, a to vše od července 2021.

Podle Ministerstva životního prostředí se u nás ročně prodá více než 300 milionů plastových brček, 20 milionů plastových talířů, 60 milionů umělohmotných příborů a 40 milionů obalů na jídlo. Výroba těchto produktů by měla být omezena od července příštího roku. Zákaz se vztahuje také na vybrané jednorázové plastové výrobky včetně těch z bioplastů, všechny výrobky z oxo-rozložitelkých plastů a samozřejmě polystyrenové obaly a kelímky. Ovšem prodej existujících produktů bude možný do vyprodání zásob.

Nový zákon, který představil ministr životního prostředí Richard Brabec a který bude mít široký dopad hlavně pro výrobce, navazuje na předešlé dohody mezi státy EU, jež se mimo jiné zavázaly, že do roku 2025 budou například všechny plastové lahve vyrobené alespoň ze čtvrtiny z recyklovaného materiálu. Do roku 2030 by pak měl recyklovaný podíl činit až 30 %.

Výrobci budou muset přispívat finančně na odstranění plastového odpadu, který vyprodukují.  Od již zmíněného července 2021 je čeká také povinnost informovat zákazníky o alternativních možnostech a recyklování. Tato regulace se bude vztahovat nejen na nádoby na nápoje a jídlo, ale také igelitové tašky, hotová jídla v supermarketech, vlhčené ubrousky, tabákové výroby s filtry a další.

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu