Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.
Přečtěte si

Deutsche Bank: Trvale udržitelný skandál

Tradičně největší německá banka lže o dodržování norem etického investování, říká její (dnes již bývalá) špičková manažerka. Českým bankám se dosud podobné potíže vyhýbají; především proto, že tuzemský rybník je příliš malý.
Přečtěte si

Česko-německá konference: Životní prostředí dostává zabrat a snaha o nápravu se prodraží už i středním vrstvám

Ani „neviditelná ruka trhu“ dosud neodradila evropské firmy od toho, aby si nechávaly vyrábět ocel neekologicky v Číně nebo v Indii. Podobná rozhodnutí se ale napříště prodraží na dani za CO2, která se zle promítne do rozpočtů domácností. I toto varování zaznělo na Česko-německé konferenci Pathways into a Sustainable Future v Praze
Přečtěte si

V Berlíně je průměrně 45 stupňů ve stínu – tak by podle Franka Schätzinga mohlo vypadat léto roku 2070

Německý autor vědeckofantastických bestsellerů Frank Schätzing hledá východiska z klimatické krize. Jeho nejnovější kniha Was, wenn wir einfach die Welt retten? (Co kdybychom prostě zachránili svět?) shrnuje dosavadní poznatky o klimatické změně. Nabízí i návody, jak se bránit horku, které dříve či později dorazí: pomalujme ulice pastelovými barvami, odrážejí sluneční světlo. Nakonec to snad ale nebude nutné, když se všichni zařídíme podle názvu knihy.