Jak dělat kariéru ve světě financí (jenom) na 100 %? Jan Hamr o tom ví své

Stal se mnohokrát nejúspěšnějším zemským ředitelem v rámci české OVB, firmy, která je synonymem finančního poradenství. A po dvaceti letech kariéry napsal letos Jan Hamr knihu s názvem – „Jenom na 100 %”. Je o tom, jak řídit ostatní, a hlavně sám sebe. Jak se motivovat, ale jak to zároveň nepřepálit.  

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Wie macht man in der Finanzwelt eine 100%ige Karriere? Jan Hamr weiß, wovon er spricht

Německá OVB byla první firma, která v Česku finanční poradenství rozjížděla. Vy jste u OVB začínal ve svých dvaceti letech. Proč jste se tenkrát rozhodl zrovna pro kariéru finančního poradce?
Studoval jsem vysokou školu. Měl jsem chuť dělat něco navíc, sbírat zkušenosti, vydělat si první peníze. Ale také jsem chtěl svobodu v rozhodování o intenzitě práce a svém volném čase. Proto mě to moc netáhlo do klasických korporací. Spíše jsem pokukoval po vlastním podnikání. Na něj jsem si ale v té době nevěřil. A tak jsem nakonec ve finančním poradenství našel ideální řešení. Obor, který mě bavil, a možnost volit si sám intenzitu práce jsem cenil tehdy i dnes. Dostal jsem kariérní plán, tedy ověřený podnikatelský záměr, a k tomu spousty praktických zkušeností na školení. Celé mi to dávalo smysl.


Dnes je na trhu řada hráčů, mnohé české firmy vznikly jako projekty finančních poradců, kteří se osamostatnili. Proč vy jste zůstal věrný jedné firmě po celou svou kariéru?
Začínal jsem v roce 2003 a než jsem postavil větší tým a rozkoukal se na trhu, tak byl rok 2010. Mnoho firem vzniklo ještě před tímto datem, takže nemůžu úplně posoudit, proč vznikaly. Na založení vlastní firmy jsem si nevěřil, resp. ani to moc nevycházelo finančně. A přejít do jiné firmy jsem nechtěl, protože se mi v minulosti i dnes líbilo, kromě samotné služby finančního poradenství, i to, že v OVB je dávána nemalá pozornost na osobní kariéry jednotlivců. Velice mě baví příběhy, kdy přijde dvacetiletý nezkušený a leckdy trochu vyjukaný student bez zkušeností a během pěti až deseti let je z něj zdravě sebevědomý člověk s velkou mírou zkušeností, klidně už na ředitelské pozici. Sám jsem si to zažil a v našem týmu máme desítky takových příběhů. Žádná jiná firma na trhu si nedává takovou prioritu jako OVB.


Jaký je rozdíl mezi finančním poradenstvím v Německu a Česku?
Německý trh znám jen povrchně. Co mohu ale říct, je, že český trh je jeden z nejkonkurenčnějších v celé Evropě. V mnoha zemích, zejména na západ od nás, není klasické poradenství, jak jej známe dnes u nás, zdaleka tak rozšířené a tzv. externí distribuce nemá zdaleka tak silnou pozici. Produkty prodávají přímo instituce, které je vytváří, nebo banky. Přímo v Německu je ale poradenských firem hodně. Některé velmi úspěšné mají poměrně jednoduché přímočaré obchodní modely. V Česku jsme se díky vysoce konkurenčnímu trhu, jak na úrovni tvůrců produktů, tak ale už i na úrovni externích distribučních firem, dostali na velmi vysoký level služby.


V OVB ale nebylo vždy vše růžové. Ve vaší knize popisujete i situaci, kdy se jedno z ředitelství OVB vydalo cestou, která se vám nelíbila a která i poškodila pověst celé firmy v Česku…
Je to pravda. Před asi deseti lety produkoval v OVB ČR významný podíl produkce jeden tým, jehož práce se mi nelíbila. A nejen mě. Nicméně náš tým tehdy nebyl tak velký, a tedy můj hlas uvnitř firmy ještě tak významný, abych měl sílu iniciovat nějakou akci. Byl jsem tedy zvědavý, jak se firma k dané situaci postaví. V knize jsem se tomu věnoval ve více kapitolách. OVB se nakonec s šéfy tohoto týmu rozloučila a celý tým se rozpadl. Pro mě právě tento krok byl klíčový pro další spolupráci s firmou. Byla to dočasná ztráta obratu, ale velká změna v přístupu a ve firemní kultuře. Nakonec i zde platilo, že co vás nezabije, to vás posílí. Postupně se celá firma vrátila na stejný obrat s mnohem lepšími ukazateli kvality a náš tým má na tomto dnes mnohem větší podíl.


OVB působí v rámci 15 zemí Evropy. Jak vás ostatní trhy inspirují, co se dnes můžete ještě v zahraničí naučit?
Každá země je jiná, ne vše je přenositelné, nicméně je zajímavé sledovat, co se kde řeší. Většinou nejde říci, kdo je napřed a kdo pozadu. Každý trh je jiný, a i OVB je v každé zemi na jiném stupni vývoje. Nicméně troufnu si říct, že OVB ČR je jedním z lídrů celého holdingu. Nejen obratově, ale i tím, jakou máme pozici na poradensky velmi vyspělém trhu. OVB je už od 90. let firma působící na více trzích. Nicméně až v roce 2017 s příchodem nového CEO Maria Freise začala své velikosti systematicky využívat. I já jsem byl členem evropského týmu, který pomáhal definovat celoevropskou strategii. Byla to zajímavá zkušenost v mezinárodním prostředí. Již tehdy jsem cítil, že zkušenosti z ČR jsou ceněné. A od té doby se díky dalšímu růstu obratu v ČR naše pozice v holdingu ještě posílila.