Přečtěte si

Vychází Etiketa domácí – kniha návodů a tipů, jak zlepšit vztahy v rodině i ve společnosti

“Zůstaňte doma! Neoficiální motto pandemie nás poslední měsíce více či méně důrazně nabádalo nevycházet, není-li to vyloženě nutné, a tak jsme trávili většinu času, volného i pracovního, ve svých příbytcích. Navzdory tomu dosud nevznikla kniha, která by se věnovala etiketě v domácím prostředí. Rozhodl jsem se to ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books napravit,” říká expert na etiketu a pánské odívání Daniel Šmíd.
Přečtěte si

Čapek předvídal, že technogenní společnost zničí své životní prostředí, říká mnichovská filoložka Svetlana Efimova

Svetlana Efimova je profesorkou slavistiky v Německu a v našem rozhovoru dokazuje, že má Karla Čapka načteného do nejmenších podrobností. Pro českou literaturu nadchla řadu svých studentů na Mnichovské univerzitě a pro Válku s mloky získala dokonce svého čtrnáctiletého synovce, který je jinak fandou sci-fi literatury. V našem rozhovoru se zamýšlí nad tím, proč je Čapek stále aktuální a proč pro ni česká literatura šíří záběru i světovými úspěchy symbolizuje evropskou literaturu v pravém slova smyslu.
Přečtěte si

V Berlíně je průměrně 45 stupňů ve stínu – tak by podle Franka Schätzinga mohlo vypadat léto roku 2070

Německý autor vědeckofantastických bestsellerů Frank Schätzing hledá východiska z klimatické krize. Jeho nejnovější kniha Was, wenn wir einfach die Welt retten? (Co kdybychom prostě zachránili svět?) shrnuje dosavadní poznatky o klimatické změně. Nabízí i návody, jak se bránit horku, které dříve či později dorazí: pomalujme ulice pastelovými barvami, odrážejí sluneční světlo. Nakonec to snad ale nebude nutné, když se všichni zařídíme podle názvu knihy.
Přečtěte si

Süddeutsche Zeitung recenzuje Průvodce protektorátní Prahou od Jiřího Padevěta: Máme stejné dějiny, ale už ne stejné vzpomínky

Ticho, které nastalo po vydání ceněného díla českého historika, jež v říjnu 2020 vyšlo v Německu pod titulem “Prag 1939-1945. Unter deutscher Besatzung. Orte, Ereignisse, Menschen” je ohlušující. Na žádném německém serveru prodávajícím knihy včetně třeba Amazonu nevyšla ke knize jakákoli čtenářská recenze ani poznámka. Nakonec se ale zadařilo. Knihy Jiřího Padevěta si v dubnu všiml list Süddeutsche Zeitung, který recenzi ukončil lapidárními slovy: „Padevět dokázal napsat základní dílo, jehož překlad do němčiny byl nutný a patří do knihoven. Ale pro začátečníky a pro běžné uživatele tohle čtení rozhodně není.“
Přečtěte si

Top 10 nejočekávanějších knih roku 2021 podle N&N v Česku a Německu

Literární svět se postupně vzpamatovává z loňského jara, kdy zažil drtivý propad a jeho opětovný mírný růst doprovázela už v roce 2020 řada zajímavých publikací. I letošní rok vypadá z pohledu nových titulů slibně, a to jak v Česku, tak v Německu. Které knižní novinky by vám tedy neměly uniknout? Přinášíme vám seznam našich favoritů.
Přečtěte si

Tradiční německá značka Montblanc a její oslava krásy ručního psaní ožívá v nové knize Inspire Writing

Kniha Inspire Writing z vydavatelství Assouline vypráví příběh průkopnického domu Montblanc, který od svého založení v roce 1906 usiluje o to, aby inspiroval lidi k psaní perem. Díky mnoha unikátním archivním fotografiím a textu spisovatele a novináře Alexe Furyho má čtenář možnost poznat filozofii i estetiku značky.
Přečtěte si

Majitel řetězce Rossmann vydal v Německu knihu o ekologii. Je z ní bestseller

Čtyřiasedmdesátiletý zakladatel řetězce drogerií Rossmann Dirk Roßmann patří v Německu nejen k uznávaným podnikatelům, ale je také oblíbeným hostem v různých talkshow a dnes už i úspěšným knižním autorem. Skvěle se prodávala jeho autobiografie z roku 2019. A i jeho nová kniha se podle časopisu Spiegel umísťuje na nejvyšších příčkách žebříčku bestsellerů. V jeho novém románu nazvaném Der neunte Arm des Oktopus, v překladu tedy Deváté rameno chobotnice, se přitom Rossmann projevuje jako vášnivý ekolog.
Přečtěte si

Srovnáváme: Nejlepší českou a německou knihu roku 2020 spojují silné osobnosti

Magnesia Litera je už devatenáct let synonymem kvalitní literatury a nejprestižnějším oceněním, kterého u nás mohou čeští spisovatelé dosáhnout. Podobnou pozici má v Německu ocenění Deutscher Buchpreis neboli Německá knižní cena, která se uděluje od roku 2005. Dobrých knih vyšlo v obou zemích v minulém roce nespočet, nejvyšší ocenění však mohl získat vždy jen jeden titul. Která je tedy nejlepší česká a německá kniha roku 2020? A co mají společného?