Jak oslaví Silvestra Praha a Berlín? Potichu, doma a online

Největší večírek roku se nekoná. Alespoň ne v ulicích měst. Vypadá to, že letošní konec roku bude hořkosladká komedie o dvou protagonistech, kteří si doma o půlnoci bouchnou láhev šampusu a v půl jedné už budou v posteli. V Praze a Berlíně přitvrdili a Silvestra mění v docela ordinérní noc.

Česká vláda rozhodla o přechodu na nejvyšší, tedy pátý stupeň rizika v rámci systému PES. Od 27. prosince do 10. ledna tak v Česku mimo jiné platí zákaz vycházení mezi 21. a 5. Hodinou. Prý by díky tomu „nemělo docházet k nežádoucímu shromažďování a hlavně laickým ohňostrojům“. Omezení ohňostrojů v Praze bylo ostatně avizováno už dříve. V Německu je lockdown do 10. ledna nařízen taktéž.

Je to jen večírek

Podle českého ministra zdravotnictví Jana Blatného nejde v případě Silvestra na rozdíl od Vánoc o spirituální oslavy tradic, ale o pouhé večírky. I během silvestrovské noci tak spolu mohou na veřejně přístupných místech pobývat nejvýše dvě osoby, výjimku mají jen členové rodiny nebo zaměstnanci, kteří vykonávají práci pro jednoho zaměstnavatele.

Také účastníci domácích oslav by měli být jen členové dané domácnosti. Je ovšem otázka, kdo bude ony domácnosti a večírky v nich kontrolovat. Pokud jste měli v plánu, že si alespoň do 21. hodiny zajdete v páru s lahví bublinek na Petřín, tak máte také smůlu. Konzumace alkoholu je na veřejně přístupných místech zakázána. A srkat v osm večer sekt z termosky na čaj není zrovna ono. 

Druhořadé ohňostroje

Ani novoroční ohňostroj se 1. ledna 2021 konat nebude. Spolek Ohňostroj pro Prahu, který po zrušení ohňostrojů magistrátem organizoval ten letošní, na svých stránkách uvádí, že nechce „v aktuální epidemické situaci vystavovat návštěvníky případnému zdravotnímu riziku“.

Stejné opatření ohledně největšího městského ohňostroje zvolili také v Berlíně. I tam ostatně už od minulého roku platí na vybraných místech zákaz novoročních ohňostrojů. V ostatních částech města mohou obyvatelé pořádat jen ohňostroje nejvýše „druhé kategorie“, a to pouze ze svých zahrad nebo před domem. Letošní opatření by mělo ulevit jak pohotovostním službám, jako jsou policie a hasiči, tak zdravotnickému systému a zabránit většímu shromažďování lidí.

Party pouze online

Berlín se tedy bude, co se týče silvestrovských oslav, dost podobat Praze. Zákaz vycházení přesune radovánky do domovů, kde se může setkat pouze pět lidí maximálně ze dvou domácností, nepočítaje děti do 14 let. Příbuzní Berlíňanů mohou během nezbytných soukromých návštěv zůstat v hotelech a penzionech, které jsou normálně pro běžné turisty uzavřené.

Silvestrovská party u Braniborské brány je obvykle jedním z největších evropských pouličních večírků. Letos si však jevištní program budou muset Němci užít jen na dálku. Ačkoli se u Braniborské brány bude konat velmi osekaná show s účastí známých umělců, fanoušci ji mohou sledovat pouze v televizi na kanále ZDF.

Pozadu v této strategii nezůstávají ani berlínské kluby a Djs, jejichž silvestrovské party lze rovněž sledovat online. V Praze podobný virtuální večírek slibuje například pražský klub Retro Music Hall. Oslavovat se tedy dá v obou městech, ale spíš tak nějak potichu doma. O to víc snad oslavíme Silvestr další, pokud se tedy stihneme proočkovat. Zatím to vypadá, že to zase dřív stihnou v Berlíně.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu