Přečtěte si

Srovnáváme: V Česku i Německu kvůli koronaviru krachují známé oděvní značky

Ačkoliv se v médiích nejvíc probírá koronavirová krize v gastronomii a cestovním ruchu, lépe na tom nejsou ani další oblasti včetně módního průmyslu. Znevýhodněné podmínky, opatření a vládní restrikce stáhly dolů německé značky, jako je Adler nebo Esprit, v Česku se jedná třeba o známého výrobce oblečení Blažek nebo Pietro Filipi. Nutno dodat, že mnohé z těchto značek měly problémy už před pandemií. A e-shopy u těchto tradičních výrobců příliš nezabírají.
Přečtěte si

Srovnáváme: V Praze zanikají jednotlivé restaurace. V Berlíně už i celé jejich řetězce

Čeští podnikatelé v gastronomii si celkem oprávněně stěžují na pomalé a nedostatečné kompenzace státu. Ovšem u našich západních sousedů není situace o moc lepší. Alespoň co se týče podniků, které už musely zavřít. Zatímco v Česku zavírají „jen“ jednotlivé restaurace, v Německu krachují celé řetězce. Nejnověji musel kvůli krizi propustit prakticky všechny své zaměstnance steakhouse Maredo.
Přečtěte si

Srovnáváme nejstarší porcelánky v Německu a Česku: Těm, co přežily svou smrt, se dnes daří

Dva velcí výrobci porcelánu ve východním Německu přežili pád zdi. Tři sta let starý Meissner Porzellan z Míšně má dnes doma v podobě imitace “cibuláku” snad každý Čech. Durynská porcelánka Kahla je o 150 let mladší a svým sloganem Porcelán pro smysly patřila ještě před rokem k hlavním výrobcům jídelního porcelánu v zemi. Dva největší výrobci v Česku, porcelánky Haas & Czjzek a Thun, přežili svou smrt od Listopadu několikrát. Nejstarší česká porcelánka ovšem definitivně padla v roce 2017.
Přečtěte si

Panelák není výdobytek socialismu. V Berlíně je začali stavět už v roce 1926

Pokud má někdo ve dvanáctém patře paneláku na Jižním Městě občas při poslechu rádia, které pouští soused o tři patra níž, pocit, že panelák je bizarní vynález socialistického plánování, tak se lehce mýlí. Historie paneláků je dnes téměř stoletá. První bloky domů vybudované z prefabrikovaných panelů vyrostly v Nizozemsku po první světové válce. A architektům z Berlína se nápad zalíbil natolik, že v letech 1926 až 1930 vystavěli známé Splanemannovo sídliště.
Přečtěte si

Srovnáváme: Nejlepší českou a německou knihu roku 2020 spojují silné osobnosti

Magnesia Litera je už devatenáct let synonymem kvalitní literatury a nejprestižnějším oceněním, kterého u nás mohou čeští spisovatelé dosáhnout. Podobnou pozici má v Německu ocenění Deutscher Buchpreis neboli Německá knižní cena, která se uděluje od roku 2005. Dobrých knih vyšlo v obou zemích v minulém roce nespočet, nejvyšší ocenění však mohl získat vždy jen jeden titul. Která je tedy nejlepší česká a německá kniha roku 2020? A co mají společného?
Přečtěte si

Srovnáváme: Kde vám v Berlíně a Praze naservírují hranolky na úrovni

Bistro s hranolky mnozí z nás ještě pamatují jako ne zrovna moc lákavé a voňavé místo, kde s kvalitou přesmaženého tuku ne vždy úspěšně bojovalo co největší množství majolky. Doba, kvalita i kultura podávání tohoto jídla se ovšem pohnuly. Díky originálním receptům a kvalitním ingrediencím včetně té základní, tedy brambor, může být i z hranolek pochoutka. Proto v Praze i Berlíně vznikají zajímavé hranolkárny.
Přečtěte si

Srovnáváme: V Česku i Německu se zvýší minimální mzda či přídavky na děti. Kdo to zaplatí?

Málokdy asi lidé očekávali Nový rok s takovou nadějí jako ten s letopočtem 2021. Měl by přinést hlavně návrat z koronakrize do běžného každodenního života. Jenže přinese zřejmě i hlubší krizi finanční. Vlády v Německu i Česku se ji proto snaží kompenzovat vyššími příjmy pro své obyvatele. Obě země v roce 2021 zvyšují minimální mzdu či přídavky na děti. Česko snižuje zaměstnancům daně a pracující v Německu nebudou muset platit takzvaný solidární příspěvek na fond, který původně sloužil ke sjednocení Německa. Všechny tyto “slevy” mají ovšem svá “ale”.
Přečtěte si

Squat v Berlíně dá jméno celé nové čtvrti. A pražská Milada? Bez využití chátrá

Umělecký dům Tacheles v centru Berlína byl po roce 1990 více než 20 let synonymem pro alternativní kulturní scénu v německém hlavním městě. Vyklizen byl definitivně v roce 2012. Shodou okolností ve stejném roce, kdy se v Praze naposledy (a neúspěšně) pokusili squatteři obsadit věhlasnou vilu Milada. Tacheles se nyní stává součástí obřího developerského projektu. Milada dál chátrá a na pokusy něco s vilou a jejím okolím udělat se podle všeho už zcela rezignovalo.
Přečtěte si

Wiederwachen a Sculpture Line: Jak se i díky koroně daří spojit pražské a berlínské umění

Tyto dvě výstavy by vlastně nemohly být rozdílnější. Open air festival Wiedererwachen v Berlíně a český mezinárodní sochařský festival Sculpture Line v Praze. Obě výstavy však spojuje jeden zásadní most – láska k umění, kterou nezastaví ani korona. Navíc se je snad pro příští rok podaří propojit i fyzicky.