Jan Hnízdil v nové knize říká: Němci jsou s psychosomatikou mnohem dál

Rebel Hnízdil. Tak zní název knižní novinky, biograficky laděné knížky novináře Jana Müllera o jednom z nejznámějších a také nejvíce politicky aktivních lékařů současnosti, MUDr. Janu Hnízdilovi. Vydavatel n&n magazine se stal mediálním partnerem tohoto knižního projektu.

Jan Hnízdil na své chalupě. Foto: Ivy Morwen

Jana Hnízdila znáte jako muže, který vytáhl do boje proti farmaceutickým firmám a lidem ukázal, že prášky jim zdraví nezachrání. Nebo jako muže, který se nebál říct nahlas, že mnozí politici jsou zkrátka a dobře psychopati. V covidu hájil svobodu proti přehnané regulaci a nerozpakoval se jít nejen proti vládě, ale i proti lékařským elitám. Pro mnohé jsou jeho protirouškové a protivakcínové názory příliš radikální a i v řadě médií je dnes Jan Hnízdil persona non grata. Přesto či právě proto jsou jeho blogy nesmírně populární a jeho knihy se pravideně stávají bestsellery.

Hnízdilovy názory jsou jistě mnohdy kontroverzní, ale čtenáři dávají námět k zamyšlení. MUDr. Hnízdil je vtipný a pronikavý glosátor dnešní zvláštní doby. Jako kritik zdravotnického matrixu a lidské hlouposti je nesmlouvavý, ale nebojí se sám jít s vlastní kůží na trh. V knize vzpomíná na někdejší členství v KSČ, které považuje za vlastní selhání, ale díky němu pochopil, co dokáže autorita, řád a síla davu. Nebo na své začátky v psychosomatické medicíně, kdy se učil hledat příčiny nemocí v životě pacientů, a ti se najednou začali uzdravovat. Přiznává, že během covidového období zažil i on sám vážné zdravotní problémy způsobené stresem. 

Čím onemocněl svět

Inspiraci pro svou práci Jan Hnízdil dlouhodobé hledá u německých lékařů, kteří rozvíjí celostní medicínu. I v Německu je ostatně mezi lékaři a odbornou veřejností nemalá část těch, kteří oficiální covidovou politiku neschvalují. “V Německu už je dlouho atestačním oborem Psychosomatische Medizin. Například propagátor psychosomatiky, doktor Jan Poněšický, pracoval na renomovaném pracovišti v Berggiesshübelu, na Klinik für Ortopedie und Psychosomatische Medizin

Nejkvalitnější psychosomatická literatura je podle Jana Hnízdila také německá: „Třeba Psychosomatische Medizin od Thure von Uexkülla. Nebo řada publikací od Ruedigera Dahlkeho. Nejvíc se mi líbí jeho knížka Čím onemocněl svět. K té se vracím snad každý rok.“ Zajímavostí je, že předmluvu ke knize napsal propagátor terapeutické metody systemických konstelací Jan Bílý, který tuto metodu poznání skrytých vazeb v rodině či na pracovišti přinesl do Čech také právě z Německa. 

Kniha rozhodně není oslavná. Jan Müller s doktorem Hnízdilem často polemizuje – hlavně ohledně jeho názorů na roušky či očkování. Období covidové epidemie se kniha Rebel Hnízdil věnuje podrobně. Hnízdil mluví nikoliv o epidemii covidu, ale „epidemii strachu“, která ukázala, že největší nebezpečí pro společnost se skrývá v bezhlavém následování davu. 

Současný premiér nám podle Jana Hnízdila předvedl, jak se stát řídí jako firma zvířat: “Když se blíží nebezpečí, dobytek se zavře do chlíva a nepustí ven, dokud hrozba nepomine. Nechal zavřít hranice, školy, obchody, živnosti, na ústa nám nasadil roušku. Pak na nás vyplázl jazyk a řekl: Čau lidi! Chtěli jste mě zavřít, tak jsem zavřel já vás!“ 

Čtenáři N&N si mohou knihu pořídit nejjednodušeji na webu muzabooks.cz, přímo od vydavatele. 

Jan Hnízdil na obálce knihy. Zdroj: muzabooks.cz.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Připomeňme si letos 17. listopad na dálku

Den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii, datum, které dalo naději. 17. listopad pro nás znamená mnohé a každoročně nám připomíná, které hodnoty jsou opravdu důležité. A protože svoboda je také velká zodpovědnost, oslavme letos tento svátek z pohodlí svých domovů.
Přečtěte si

Jak voní léto? Terapie pro pacienty s dlouhodobou ztrátou chuti a čichu

Navzdory pokročilé diagnostice selhává konvenční medicína často při léčbě některých dlouhodobých následků covidu–19. Institut Roberta Kocha (RKI) označuje přetrvávající nebo opakující se příznaky, které trvající déle než čtyři týdny, jako Long Covid (postcovidový syndrom). Mezi nejčastější patří ztráta chuti a čichu. Jaké možnosti léčby existují kromě konvenční medicíny? A kde je lze léčit v německy mluvících zemích?
Přečtěte si

V Evropě ubývá vrabců a člověk má dobrý důvod zpozornět. Inspiraci skýtá Berlín

V Evropě citelně ubývá ptáků a některé druhy jsou na pokraji vyhynutí. Jen vrabců domácích je o bezmála čtvrt miliardy méně než před 40 lety. Nemizí ale všude. Zatímco v Praze se jejich populace viditelně ztenčila, o Berlínu se nedávno jedna ornitoložka v nadsázce zmínila jako o „hlavním městě vrabců“. Zdánlivě jde o podružnost, ve skutečnosti jsou ale ve hře celé ekosystémy, jejichž nerovnováha nakonec dohání i ty, jimž jsou opeření letci vesměs lhostejní.

Nejčtenější v kategorii Society