Jan Hnízdil v nové knize říká: Němci jsou s psychosomatikou mnohem dál

Rebel Hnízdil. Tak zní název knižní novinky, biograficky laděné knížky novináře Jana Müllera o jednom z nejznámějších a také nejvíce politicky aktivních lékařů současnosti, MUDr. Janu Hnízdilovi. Vydavatel n&n magazine se stal mediálním partnerem tohoto knižního projektu.

Jan Hnízdil na své chalupě. Foto: Ivy Morwen

Jana Hnízdila znáte jako muže, který vytáhl do boje proti farmaceutickým firmám a lidem ukázal, že prášky jim zdraví nezachrání. Nebo jako muže, který se nebál říct nahlas, že mnozí politici jsou zkrátka a dobře psychopati. V covidu hájil svobodu proti přehnané regulaci a nerozpakoval se jít nejen proti vládě, ale i proti lékařským elitám. Pro mnohé jsou jeho protirouškové a protivakcínové názory příliš radikální a i v řadě médií je dnes Jan Hnízdil persona non grata. Přesto či právě proto jsou jeho blogy nesmírně populární a jeho knihy se pravideně stávají bestsellery.

Hnízdilovy názory jsou jistě mnohdy kontroverzní, ale čtenáři dávají námět k zamyšlení. MUDr. Hnízdil je vtipný a pronikavý glosátor dnešní zvláštní doby. Jako kritik zdravotnického matrixu a lidské hlouposti je nesmlouvavý, ale nebojí se sám jít s vlastní kůží na trh. V knize vzpomíná na někdejší členství v KSČ, které považuje za vlastní selhání, ale díky němu pochopil, co dokáže autorita, řád a síla davu. Nebo na své začátky v psychosomatické medicíně, kdy se učil hledat příčiny nemocí v životě pacientů, a ti se najednou začali uzdravovat. Přiznává, že během covidového období zažil i on sám vážné zdravotní problémy způsobené stresem. 

Čím onemocněl svět

Inspiraci pro svou práci Jan Hnízdil dlouhodobé hledá u německých lékařů, kteří rozvíjí celostní medicínu. I v Německu je ostatně mezi lékaři a odbornou veřejností nemalá část těch, kteří oficiální covidovou politiku neschvalují. “V Německu už je dlouho atestačním oborem Psychosomatische Medizin. Například propagátor psychosomatiky, doktor Jan Poněšický, pracoval na renomovaném pracovišti v Berggiesshübelu, na Klinik für Ortopedie und Psychosomatische Medizin

Nejkvalitnější psychosomatická literatura je podle Jana Hnízdila také německá: „Třeba Psychosomatische Medizin od Thure von Uexkülla. Nebo řada publikací od Ruedigera Dahlkeho. Nejvíc se mi líbí jeho knížka Čím onemocněl svět. K té se vracím snad každý rok.“ Zajímavostí je, že předmluvu ke knize napsal propagátor terapeutické metody systemických konstelací Jan Bílý, který tuto metodu poznání skrytých vazeb v rodině či na pracovišti přinesl do Čech také právě z Německa. 

Kniha rozhodně není oslavná. Jan Müller s doktorem Hnízdilem často polemizuje – hlavně ohledně jeho názorů na roušky či očkování. Období covidové epidemie se kniha Rebel Hnízdil věnuje podrobně. Hnízdil mluví nikoliv o epidemii covidu, ale „epidemii strachu“, která ukázala, že největší nebezpečí pro společnost se skrývá v bezhlavém následování davu. 

Současný premiér nám podle Jana Hnízdila předvedl, jak se stát řídí jako firma zvířat: “Když se blíží nebezpečí, dobytek se zavře do chlíva a nepustí ven, dokud hrozba nepomine. Nechal zavřít hranice, školy, obchody, živnosti, na ústa nám nasadil roušku. Pak na nás vyplázl jazyk a řekl: Čau lidi! Chtěli jste mě zavřít, tak jsem zavřel já vás!“ 

Čtenáři N&N si mohou knihu pořídit nejjednodušeji na webu muzabooks.cz, přímo od vydavatele. 

Jan Hnízdil na obálce knihy. Zdroj: muzabooks.cz.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Architekt Adam Gebrian: Praha je město s obrovským potenciálem, který ještě zdaleka není využitý

Město s velikým množstvím veřejného prostoru, který ale mnozí lidé neumí ocenit a tím pádem není ani využívaný, to je Praha podle Adama Gebriana. Architekt zabývající se kvalitou života ve městě vidí příčinu tohoto stavu do značné míry ve vnímání obyvatel české metropole, kteří většinou městské prostředí považují spíše za prostor pro přesun mezi prací a bydlením a své víkendy tráví raději mimo město. V Praze tak nevzniká poptávka po kvalitním veřejném prostoru, kde by člověk mohl strávit klidně celý den. Není přitom vždy potřeba obrovských investic, mnohdy k příjemnějšímu fungování místa stačí vyřešit detail, ať už je to pítko, pohodlný průchod, nebo třeba přechod přes silnici.

Nejčtenější v kategorii Society