Německá média problému věnují velkou pozornost. Například v Hamburku byl společenský život místních obyvatel okleštěn na minimum skoro na půl roku. To způsobilo frustraci, kterou Němci rádi řeší alkoholem. Jak ukazuje zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), již tak vysoká spotřeba alkoholu v Německu během pandemie ještě vzrostla.
Podle zprávy OECD činí roční spotřeba na obyvatele (ve věku 15 a více let) v Německu 12,9 litru čistého alkoholu. Pouze v Litvě (13,2 litru) a v České republice (14,4 litru) se pije víc. Pro výpočet německých hodnot byla použita data z federálního ministerstva financí o příjmech z daní z alkoholu. Vypilo se sice méně piva, ovšem stoupla spotřeba tvrdého alkoholu, vína a sektu. V průměru každý Němec vypije pět litrů piva nebo 2,6 lahví vína týdně. Celkem 43 % dotázaných uvedlo, že během pandemie pili více než dříve. Vyšší spotřeba je častá u žen, rodičů malých dětí, osob s vysokými příjmy a lidí s příznaky úzkostí nebo depresí.
K pití vedou starosti i nuda
Tyto informace se také shodují s nedávnými pozorováními psychoterapeutů a psychiatrů v Německu, píše server Deutsche Welle. Podle studie “Duševní zdraví v krizi“ zaznamenalo šest z deseti terapeutů u svých pacientů častější problémy s alkoholem. Třetina odborníků diagnostikovala zvýšenou konzumaci tvrdších drog, jako jsou kanabinoidy, kokain nebo halucinogeny.
Nejde přitom o tu jednu skleničku piva nebo vína navečer, nýbrž o to, když se jedna malá sklenička k večeři rychle a pravidelně mění v celou láhev. Když jsou starosti nebo nuda velké, stále více lidí sahá po láhvi a někteří tak činí brzy ráno. Kvůli izolaci a home office mnohým chybí sociální kontrola – přes webkameru není cítit alkohol. Situaci zhoršuje skutečnost, že lidé často vynechávají obvyklé způsoby zvládání stresu, jako je chození ven nebo sportování.