Kde se najíst pod širým nebem a mít u toho božský výhled? Pět nejkrásnějších stylových teras v Berlíně

Konečně zase sedět venku! Říká si od konce května v Berlíně každý milovník kultury stolování pod širým nebem. I když stále platí jistá omezení, již se rozhlížíme, kam se v příštích dnech vydáme. Přidáte se k nám? Připravili jsme přehled některých stylových, i když ne vždy známých podniků v hlavním městě.

Haus der Kulturen der Welt – Weltwirtschaft

O gastronomii v této zelené oblasti Tiergarten neví ani moc Berlíňanů. Když se za teplého letního večera vydáte směrem k impozantní budově s neobvykle zakřivenou střechou a vystoupáte po schodech nahoru a opět sestoupáte po schodech dolů směrem k řece, přivítá Vás restaurace a terasa přímo na břehu Sprévy. V pivní zahrádce jsou kromě kávy a zákusků k dispozici také malé pokrmy, a samozřejmě i berlínské národní jídlo Berliner Bouletten s bramborovo-okurkovým salátem. V samotné restauraci Weltwirtschaft už je atmosféra i jídlo noblesnější. 

Jídlo se však zdá být spíše doplňkem, protože toto místo žije ze své zvláštní atmosféry. Zde obdivujete hlavně klid a pohodu v centru metropole, architekturu Hugha Stubbinse (žák Waltera Gropiuse) a za zády na vás kouká brutalistní architektura Spolkového kancléřství. Tady se setkává starý Západ a nový Východ, jako by to tak bylo odjakživa. Ideální místo pro horké letní dny!

Terasa v Hotelu de Rome

I když tato prostorná střešní terasa v centru města je otevřena i pro nehotelové hosty, je to ještě stále tajný tip. Pro mě terasa představuje snad nejkrásnější výhled na město, doplněný o lehký snack a šampaňské. Obklopeni vůní levandule můžete pozorovat lidský cvrkot v historické část Berlin-Mitte: pohled na Státní operu Unter den Linden, Berlínský dóm a televizní věž – all inclusive. Věřme, že se brzy se vrátí i DJ’s s večerními akcemi a živou hudbou, jako jsou Sunset Lounge, Weekend Tunes nebo Easy Sunday.

Restaurant Neni v hotelu 25hours

Restaurace Neni je ještě pořád jedním z nejžádanějších kulinářských požitků v Berlíně včetně fascinujícího výhledu. Z 10. patra hotelu 25hours Bikini Berlin si hosté mohou vybrat mezi pohledem na západní část města s kostelem Gedächtniskirche a Kurfürstendamm, nebo 360 stupňový panoramatický výhled na berlínskou zoologickou zahradu, který je hlavním lákadlem této výjimečné lokality. Hlavní vyhlídka patří totiž do bloku s opicemi v Berlínské ZOO, proto i přilehlý bar má příznačný název Monkey Bar. Pokrmy izraelsko-orientální kuchyně jsou vynikající, jídelní lístek nabízí i velký výběr pro vegetariány. 

Clärchens Ballhaus 

Clärchens je jedním z mála kultovních míst v Berlíně, které si zachovalo svou přitažlivost po celé generace – zejména jako taneční sál. Transparent nad vchodem do tanečního sálu hrdě hlásá: “100 let otevřeno!“ Toto prohlášení přestalo platit teprve během koronakrize. Nyní je Clärchens znovu otevřen a citlivě zmodernizován – patina a mondénní kouzlo naštěstí zůstaly. Kuchyni vede Simon Dienemann, který již působil v hvězdičkových restauracích. Dostat od něj na talíř jednoduché berlínské speciality jako například Königsberger Klopse je balada.

Wannseeterrassen

Wannseeterrassen jsou legendárním místem na jezerech na jihu Berlína. Součástí výletního komplexu ve stylu honosného venkovského domu je restaurace, bar, kavárna, cukrárna a vinárna. Největší atrakcí je však terasa, která nabízí nejen 500 míst k sezení, ale božský výhled na jezera a přilehlé koupaliště Wannsee. Kdo touží po moři, je tady správně – Strandbad Wannsee patří k největším a nejstarším venkovním koupalištím v Evropě. Přes jeden kilometr dlouhá pláž byla otevřena již v roce 1907! Na den strávený zde jen tak nezapomenete. I proto sem rádi chodíme také s kolegy z našeho vydavatelství Black Swan Media.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Místní se pozastavují nad nakládaným hermelínem a utopenci, říká majitelka české kavárny v Berlíně

Zajímavé prostory u hřbitova v berlínské centrální čtvrti Friedrichshain zaujaly českou architektku Annu Vohlídalovou natolik, že se rozhodla odejít ze stálého zaměstnání a nemovitost si pronajala. V domě si založila také vlastní kavárnu, kterou pojmenovala Nonna Café & CO. Její podnik nabízí převážně české produkty jako věnečky, buchty, koláče, utopence nebo nakládané hermelíny. A personál tvoří hlavně Češi.
Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Přitažlivost západočeského lázeňského trojúhelníku roste

    ·      20.09.2022
Lázeňské kolonády provoněné oplatkami, historické budovy s léčivými prameny, ale i rozmanité přírodní skvosty a kulturní akce. Taková je atmosféra lázeňských měst, fenoménu, kterému se dostává stále větší pozornosti. Může za to i loňský zápis západočeského lázeňského trojúhelníku

Aktuálně na německém webu

Fabularium

    ·      09.09.2022
Wo tschechische Kinder in Berlin ihre Muttersprache wiederbeleben

Wie Hippies zu Bürgern werden

    ·      07.09.2022
Jan Bílý, ein renommierter tschechischer (aber eigentlich tschechisch-deutscher) Gesellschaftskommentator und Experte für Systemaufstellungen, über seine Jahre in einem Land, das (manchmal) vom Richtigen ziemlich besessen ist.