Přečtěte si

V Praze se představí německá vína. Ryzlinkem to zdaleka nekončí, ujišťuje znalec

Mikuláš Cylek žil několik let v Německu, kde se nadchl pro tamní vína, která začal pro vlastní potřebu a známým vozit již před patnácti lety do Česka. Dnes se dovozem vín ze třinácti německých vinařských oblastí živí. Bavili jsme se spolu nejen o specifikách německých vín a o aktuálních trendech, ale i o degustační přehlídce vín, kterou chystá 4. listopadu v Praze.
Přečtěte si

Kde se najíst pod širým nebem a mít u toho božský výhled? Pět nejkrásnějších stylových teras v Berlíně

Konečně zase sedět venku! Říká si od konce května v Berlíně každý milovník kultury stolování pod širým nebem. I když stále platí jistá omezení, již se rozhlížíme, kam se v příštích dnech vydáme. Přidáte se k nám? Připravili jsme přehled některých stylových, i když ne vždy známých podniků v hlavním městě.
Přečtěte si

Chutě německého konzumenta vín se mění. Může za to národní hrdost, ale i klimatická změna

„Prodeje sektu během pandemie rapidně klesly. Zejména proto, že se lidé nemohli scházet a slavit,“ říká Bärbel Weinert, ředitelka vinařství Prinz von Hessen z německého Johannisbergu ve vyhlášené vinařské oblasti Porýní nedaleko Mohuče. Němci stále častěji objevují růžová vína. Snad je to dáno i klimatickou změnou – zkrátka chtějí pít lehčí vína. Navíc také roste poptávka po bílých vínech s nižším obsahem alkoholu.
Přečtěte si

Okénka, rozvoz a nevzdávat se. Jak to dnes vypadá v pekárnách a cukrárnách v Praze a Berlíně?

Už víc než rok se veškerá gastronomická zařízení ve městech potýkají s nepřeberným množstvím zákazů, příkazů, povolení a omezení. Někteří jejich provozovatelé už rezignovali, jiní se snaží zachovat alespoň minimální provoz přes okénka. Jaká je aktuální situace v pekárnách a cukrárnách na pražské a berlínské scéně? Ti, kteří mají „otevřeno“, sázejí na okénka a ve většině případů i rozvoz. Lidé si tak museli zvyknout na kávu do kelímku a talíř pod hříšnými dezerty vystřídal papírový nebo plastový box. Ale peče se (vaří se a zdobí se) dál. Pojďme se podívat, jak fungují tři známě pekárny a kavárny v Praze a dva podniky v Berlíně.
Přečtěte si

Co bylo dřív? Knödel, nebo knedlík? Hledat se musí v historii středoevropských válek

O tu věčnou otázku, zda knödel pochází z německé případně rakouské küche, nebo knedlík z české kuchyně se asi nemá cenu přít. Knedlík, ať už mu kdo jakýmkoli jazykem říká jakkoli, je prostě středoevropsky mezinárodní. Vaří se v Česku, Německu, Rakousku nebo na Slovensku. Kdyby tento pokrm měl mít nějaké motto, asi by znělo „Spojeni v různorodosti“. Ve všech zmíněných zemích má totiž knedlík či knedlíček tolik různých podob a způsobů přípravy, že by to vydalo na docela objemnou kuchařskou knihu. Kam až sahá historie tohoto pokrmu, který se na talíři objevuje hlavně jako příloha k omáčkám?
Přečtěte si

Špičkový degustátor Michal Šetka: O kvalitě německých vín odrůdy Pinot Noir ještě uslyšíme

Milovníkům populární hudby přelomu 80. a 90. let při vyslovení jména Michal Šetka zřejmě naskočí jeho působení v roli klávesisty a producenta zpěváka Petra Muka. Milovníkům vína ale zapadne Michalovo jméno trochu do jiné škatulky. Jako jeden z nejlepších českých degustátorů vín se účastní hodnocení mezinárodních soutěží. A jako šéfredaktor řídí magazín WINE & Degustation, ve kterém mimo jiné monitoruje trendy na světovém trhu s víny. S Michalem, se kterým se běžně potkáváme na různých sommeliérských soutěžích a veletrzích, jsme se bavili nejen o vinařství a koronakrizi, ale třeba i o rozdílech v soutěžích v Česku a Německu a o rostoucí popularitě německého Pinot Noir.
frea-restaurace-berlin-vegan-zero-waste-menu
Přečtěte si

5x berlínské jídlo z budoucnosti

Restaurace, které pěstují vlastní bylinky a saláty. Supermarkety, které mají vlastní chov ryb, programovaný růst zeleniny a bylinek. Kavárny, které neprodukují žádný odpad. Aktuální příklady z Berlína ukazují úspěšné pokusy, jak může výroba a prodej potravin v blízké době vypadat. Udržitelně, zdravě a ekologicky.
Přečtěte si

Frühstück 3 000 je jako pětihvězdičkový hotel v hipster čtvrti

Psát o gastrotipech pro restaurace v dnešní nelehké situaci není moc adekvátní. Ale jestli existuje v životě jedna jistota, tak je to skutečnost, že všechno se jednou změní. Potom tento tip z Berlína může být zajímavou inspirací. Řeč je o snídaňovém konceptu Frühstück 3 000, jejichž pop-up restaurace jsou již přes rok velkým úspěchem. Ale postupně…
Přečtěte si

Nejoblíbenější restaurace Orlanda Blooma je v Praze. Zjistěte, která to je

Bloom, který nedávno oslavil narození svého druhého dítěte, jež má se zpěvačkou Katy Perry, při interview pro The Telegraph prozradil hned několik svých oblíbených věcí a jedna z nich se nalézá právě v Praze. Slavný americký herec se svěřil, která restaurace je jeho nejoblíbenější. Bez váhání prozradil, že je to pražské bistro La Finestra in Cucina.
Přečtěte si

Šampaňské od Brada Pitta

Rodiny Jolie-Pitt a Perrin, které z rosé vína Chateau Miraval vytvořily příběh s globálním úspěchem, představují svůj nový projekt: FLEUR DE MIRAVAL. Je to jediný šampaňský dům, který je věnován výhradně růžovému šampaňskému. 15. října uvede Fleur de Miraval růžové šampaňské na světový trh.