Komunisté šli konečně do … dějin, pochvaloval si Halík na mši

Česko má za sebou výjimečné volby. Komunisté se nedostanou do Poslanecké sněmovny. Mimo parlament se ocitnou poprvé od 2. světové války. Tuto skutečnost podle očekávání radostně přivítal i katolický kněz Tomáš Halík na nedělní mši.

Tomáš Halík v promluvě Svoboda následování. Zdroj: YouTube

Skutečnost, že do rázu nedělní mše v pražském kostele sv. Salvátora promluví výsledek voleb, dávala tušit už promluva, kterou páter Halík zveřejnil několik dnů před hlasováním, a v níž apeloval na rozum voličů.

Tématem voleb z předešlého dne mši rovnou zahájil, když poděkoval za vyslyšení modlitby, v níž „prosil Pána, aby dal lidem moudrost“.  Ve zjevné narážce na dva populistické subjekty ve sněmovně (ANO a okamurovce) zmínil, že „ještě není dokonáno,“ jedním dechem si však pochvaloval konec komunistů. 

Halík si v jednu chvíli neodpustil ani narážku na zlidovělé jadrné přání z časů totality, jímž lidé vyjadřovali přesvědčení, že jednoho dne komunisté skončí v patřičných mezích.  „Komunisté šli konečně do … dějinné minulosti,“ pronesl páter Halík s dlouhou pomlčkou. Podobné vtípky ani v tomto kostele při ceremoniích moc často nezaznívají.

Tomáš Halík. Foto: halik.cz

Pomohli všichni svatí?

V závěru mše se Halík k vytrestaným komunistům ještě jednou vrátil a výsledek voleb řádně rozvedl. Nastal přitom i ten nezvyklý okamžik, kdy se kazatel od oltáře obracel na šéfa vzdáleného kůru svého poměrně velkého kostela. Nejprve se dotázal, zda jej slyší, načež varhaník odpověděl několika tóny svého nástroje.

Halík jej poté požádal, aby v závěrečném chorálu dal prostor k vyjmenování všech svatých a s nepředstíraným úžasem vysvětlil, že snad jen s mocnou podporou každého z nich se tato země po dekádách konečně zbavila komunistů. Samozřejmě také naznačil kontext zadostiučinění pro politické vězně.

Nepleťme si vlastenectví s národním sobectvím

Halík se volbám věnoval i v předtočené promluvě „Svoboda následování“, v níž nadcházející hlasování  nazval velkou zkouškou politické prozíravosti a rozlišování hodnot. Obracel se v ní jak na mladé, tak i na starší generaci. „Je důležité, aby důchodci nebyli tak sobečtí, že by se nechali zkorumpovat penězi, které pak budou velmi těžko splácet jejich vnuci.“ Varoval také před dezinformačními médii a strašením uprchlíky, „kteří u nás nejsou a o nás ani nestojí.“

Halík v promluvě neradil, koho volit, označil však za úkol pastora „výslovně a důrazně varovat především před těmi, kteří se pokrytecky zaštiťují křesťanstvím či tradičními a konzervativními hodnotami, a přitom popírají základní hodnoty evangelia, jako je solidarita s lidmi v nouzi.“ Odkázal při tom na papeže Františka a jeho varování z minulého měsíce před zneužíváním křesťanství populisty, demagogy a nacionalisty.

„Používáme-li dar rozumu, musíme si uvědomit, že nejdůležitějším národním zájmem a projevem lásky k vlasti je udržet naši zemi v rodině demokratických zemí Evropy. Strany, které usilují o to, aby naše země spáchala ekonomickou a politickou sebevraždu vystoupením z Evropské unie podle zájmů Putinova Ruska, jsou jen cynickým byznysem s lidskou hloupostí. Kdo v minulém období nevnímal tu souhru komunistů a fašistů na naší politické scéně, a to nejen v této věci, tak je snad slepý,“ pojmenoval jeden z problémů české společnosti. 

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,