Komunisté šli konečně do … dějin, pochvaloval si Halík na mši

Česko má za sebou výjimečné volby. Komunisté se nedostanou do Poslanecké sněmovny. Mimo parlament se ocitnou poprvé od 2. světové války. Tuto skutečnost podle očekávání radostně přivítal i katolický kněz Tomáš Halík na nedělní mši.

Tomáš Halík v promluvě Svoboda následování. Zdroj: YouTube

Skutečnost, že do rázu nedělní mše v pražském kostele sv. Salvátora promluví výsledek voleb, dávala tušit už promluva, kterou páter Halík zveřejnil několik dnů před hlasováním, a v níž apeloval na rozum voličů.

Tématem voleb z předešlého dne mši rovnou zahájil, když poděkoval za vyslyšení modlitby, v níž „prosil Pána, aby dal lidem moudrost“.  Ve zjevné narážce na dva populistické subjekty ve sněmovně (ANO a okamurovce) zmínil, že „ještě není dokonáno,“ jedním dechem si však pochvaloval konec komunistů. 

Halík si v jednu chvíli neodpustil ani narážku na zlidovělé jadrné přání z časů totality, jímž lidé vyjadřovali přesvědčení, že jednoho dne komunisté skončí v patřičných mezích.  „Komunisté šli konečně do … dějinné minulosti,“ pronesl páter Halík s dlouhou pomlčkou. Podobné vtípky ani v tomto kostele při ceremoniích moc často nezaznívají.

Tomáš Halík. Foto: halik.cz

Pomohli všichni svatí?

V závěru mše se Halík k vytrestaným komunistům ještě jednou vrátil a výsledek voleb řádně rozvedl. Nastal přitom i ten nezvyklý okamžik, kdy se kazatel od oltáře obracel na šéfa vzdáleného kůru svého poměrně velkého kostela. Nejprve se dotázal, zda jej slyší, načež varhaník odpověděl několika tóny svého nástroje.

Halík jej poté požádal, aby v závěrečném chorálu dal prostor k vyjmenování všech svatých a s nepředstíraným úžasem vysvětlil, že snad jen s mocnou podporou každého z nich se tato země po dekádách konečně zbavila komunistů. Samozřejmě také naznačil kontext zadostiučinění pro politické vězně.

Nepleťme si vlastenectví s národním sobectvím

Halík se volbám věnoval i v předtočené promluvě „Svoboda následování“, v níž nadcházející hlasování  nazval velkou zkouškou politické prozíravosti a rozlišování hodnot. Obracel se v ní jak na mladé, tak i na starší generaci. „Je důležité, aby důchodci nebyli tak sobečtí, že by se nechali zkorumpovat penězi, které pak budou velmi těžko splácet jejich vnuci.“ Varoval také před dezinformačními médii a strašením uprchlíky, „kteří u nás nejsou a o nás ani nestojí.“

Halík v promluvě neradil, koho volit, označil však za úkol pastora „výslovně a důrazně varovat především před těmi, kteří se pokrytecky zaštiťují křesťanstvím či tradičními a konzervativními hodnotami, a přitom popírají základní hodnoty evangelia, jako je solidarita s lidmi v nouzi.“ Odkázal při tom na papeže Františka a jeho varování z minulého měsíce před zneužíváním křesťanství populisty, demagogy a nacionalisty.

„Používáme-li dar rozumu, musíme si uvědomit, že nejdůležitějším národním zájmem a projevem lásky k vlasti je udržet naši zemi v rodině demokratických zemí Evropy. Strany, které usilují o to, aby naše země spáchala ekonomickou a politickou sebevraždu vystoupením z Evropské unie podle zájmů Putinova Ruska, jsou jen cynickým byznysem s lidskou hloupostí. Kdo v minulém období nevnímal tu souhru komunistů a fašistů na naší politické scéně, a to nejen v této věci, tak je snad slepý,“ pojmenoval jeden z problémů české společnosti. 

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu