Přečtěte si

Německý think-tank mimo realitu: Ministři ČSSD odvedli ve vládě dobrou práci, chválí Babišovy spojence

Šest týdnů po volbách nic nenasvědčuje tomu, že by ČSSD s výjimkou formální změny ve vedení jakkoliv reflektovala své volební fiasko. Z přešlapování na místě ji zjevně nevytrhne ani její spřátelený německý think-tank. Šéf pražské pobočky Nadace Friedricha Eberta (FES) mající blízko k ČSSD Urban Uberschär totiž nespatřuje žádnou souvislost mezi volebním fiaskem ČSSD a tím, že držela u moci politický projekt trestně stíhaného oligarchy Andreje Babiše. Sociální demokraté vládli s Babišem „i ze zodpovědnosti k zemi a lidem,“ prohlásil naopak Uberschär v rozhovoru pro NN magazín.
Přečtěte si

Martin Jonáš: Zastaví „semafor“ německé hospodářství? Plány chystané německé vlády se začínají rýsovat

Vznikající vládní koalice v Německu má jeden zásadní a smělý cíl: po letech relativně blahobytného poklidu rázně reformovat největší hospodářství Evropy. Varování, že povolební Německo čeká levicový šok, se nenaplňují. Jedna otázka ale zůstává otevřená: kde na „reformu století“ vzít peníze.
Přečtěte si

Fleischhauer: Experimentální obří projekt vymývání mozků v Berlíně – z voličů udělali zombie

Parlamentní volby v Německu letos provázely až kuriózní přešlapy. Komentátor německého týdeníku Focus Jan Fleischhauer se proto ve svém pravidelném sloupku vysmál německé politické reprezentaci pro její údajnou neschopnost zorganizovat řádné volby a zamýšlí se nad přetrvávající nekritickou voličskou přízní, jíž se rudo-rudo-zelená koalice v Berlíně nadále těší. Předmětný komentář přináší N&N magazín s laskavým svolením autora českým čtenářům.
Přečtěte si

Karel Schwarzenberg: Úplně tu chybí vlastenectví

Karel Schwarzenberg po třiceti letech končí v české politice. Bývalému kancléři Václava Havla a ministru zahraničí končí poslanecký mandát a znovu nekandiduje. „Babiš rozdává jako ožralý carský důstojník,“ vysvětluje v rozhovoru pro N&N Magazín podstatu vadnoucího úspěchu současného premiéra. Příčiny aktuálního společenského úpadku nicméně vidí v historii, především v kapitulaci před nacistickým Německem a v dodnes nezpracované zkušenosti s komunismem. Vysvětluje ale také, proč doma za války jedli pávy, a pozastavuje se nad tím, že v sociální demokracii nejsou takřka žádní sociální demokraté.
Přečtěte si

Pavel Fischer: Za hranicemi se mě všichni ptali na Andreje Babiše a na Pandora Papers

Dění kolem osoby českého premiéra německé politiky zneklidňuje a jeho figurování v kauze Pandora Papers není žádná domácí, ale globální záležitost. V rozhovoru pro N&N Magazín to řekl senátor Pavel Fischer. Vztahy s Německem označil za natolik dobré, že si některé věci můžeme říkat natvrdo a otevřeně, čehož také rovnou využil k drsné kritice sousedů. Na jejich kancléřce mu vadí, že politicky držela ochrannou ruku nad Viktorem Orbánem, a německé vládě vytkl upřednostňování byznysu na úkor bezpečnosti a ochrany lidských práv.
Přečtěte si

Sbohem mistryni dialogu. Merkelová uměla skvěle tančit na parketu mezinárodní politiky

Provedla Německo bouřlivými časy a dosáhla mnohem více, než o čem kdy mohla dcera evangelického pastora z východního Německa snít. Ustála domácí kritiku i různé krize včetně uprchlické v létě 2015, kvůli které jí nejeden politolog předpovídal rychlý konec. V Merkelové odchází jedna z nejvýznamnějších žen v dějinách Evropy, které kdy uspěly v mezinárodní politice.
Přečtěte si

Julia Klöcknerová, CDU: Za čtyři týdny by byl výsledek jiný

„Ztráty nás bolí velmi.“ Těmito slovy předsedkyně CDU v Porýní-Falci a současná ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyjádřila zklamání nad slabým výsledkem své strany ve volbách do Spolkového sněmu. „Na výsledku není nic, co by se dalo přikrášlit. Ztráty velmi bolí,“ prohlásila v pondělí odpoledne před budovou centrály CDU v Berlíně. „Potřebovali bychom ještě čtyři týdny, aby náš výsledek byl jiný.“ Otázkou zůstává, jak jiný…