David Horák
Přečtěte si

Aktivisté před ambasádou rozmlátili rouru s nápisem Nord Stream 2 a pohovořili s německým velvyslancem v Praze

Výstavba ruského plynovodu Nord Stream 2 na jedné straně a neochota pomoci Ruskem ohrožené Ukrajině na straně druhé. Tyto postoje ve čtvrtek vyčetli Německu čeští aktivisté. Před budovou německého velvyslanectví vystavili figurínu ruského vůdce Vladimira Putina na zlatém záchodě, a rozmlátili palicemi rekvizitu představující zmíněný ruský plynovod. Německého velvyslance, který za nimi přišel, upozornili na důležitost jednotného postoje demokratického světa tváří v tvář nejnovější ruské hrozbě a poukázali na skutečnost, že k jeho zaujetí už Německu nezbývá mnoho času.
Přečtěte si

Česko v čele Evropy. Zázraky nečekejme, i průměrný výkon bude úspěch

Pokud v těchto dnech přijedete do Bruselu a budete mít jednání v budově českého zastoupení při Evropské unii, musíte se zeptat, ve které budově. K původní několikapatrové budově nedaleko Evropského parlamentu totiž přibyla o několik bloků dál ještě jedna podobně velká, kterou si Česká republika loni o prázdninách pronajala. Protože předsednictví Česka v Evropské unii se už přiblížilo a za půl roku vypukne naplno.
Foto: archiv
Přečtěte si

Tomáš Kafka: Nákazy koronavirem přicházejí a odcházejí, ale německo-české partnerství zůstává

České předsednictví bude usilovat o to, aby EU zůstala co nejvíce jednotná a funkční, nastínil velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka s tím, že bez Angely Merkelové nepůjde o snadný úkol. „Při nezbytných kompromisech nám bude velmi chybět německá kancléřka, která byla možná šampionkou v politice kompromisů,“ posteskl si v rozhovoru pro Sudetendeutsche Zeitung. „Vzhledem ke koronavirové krizi potřebujeme v mnoha ohledech zdravou Evropu. EU musí být odolnější, protože jsme stále více obklopeni konkurenty, kteří nám nemusí být nutně nakloněni,“ naznačil pravděpodobné priority nadcházejícího českého předsednictví.
Přečtěte si

Petra Ernstbergerová: Přála bych si, aby ve Višegrádské skupině byli právě Češi vzorem demokracie

Je mnoho věcí, které lze podniknout na podporu těžce zkoušené demokracie v Evropě. Česká vláda se mohla výrazněji vymezit vůči erozi demokracie v Polsku a Maďarsku. Češi a Němci by pak měli navzájem propojit své občanské společnosti a více mluvit o své společné minulosti a zasadit se o celonárodní vědomí toho, že zde bylo bezpráví. Klíčem k tomu je vzájemná znalost jazyků, kterou je proto třeba podporovat, myslí si jednatelka Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstbergerová.
Přečtěte si

Německý think-tank mimo realitu: Ministři ČSSD odvedli ve vládě dobrou práci, chválí Babišovy spojence

Šest týdnů po volbách nic nenasvědčuje tomu, že by ČSSD s výjimkou formální změny ve vedení jakkoliv reflektovala své volební fiasko. Z přešlapování na místě ji zjevně nevytrhne ani její spřátelený německý think-tank. Šéf pražské pobočky Nadace Friedricha Eberta (FES) mající blízko k ČSSD Urban Uberschär totiž nespatřuje žádnou souvislost mezi volebním fiaskem ČSSD a tím, že držela u moci politický projekt trestně stíhaného oligarchy Andreje Babiše. Sociální demokraté vládli s Babišem „i ze zodpovědnosti k zemi a lidem,“ prohlásil naopak Uberschär v rozhovoru pro NN magazín.