Končí éra Nebeské královny

V době, kdy je letecký průmysl v kómatu, jsme pro vás připravili malou pralinku. Létání a letecký průmysl se mění, brzy ze starých časů nezůstane nic, kromě vzpomínek. Čtyřmotorová letadla byla prohlášená za neekonomická a mizí z oblohy. To postihlo i Boeing 747 – Queen of the Skies.

Výrobci letadel Airbus a Boeing jsou oběťmi vlastního úspěchu. Jejich nová, poněkud menší letadla – A 350 nebo Dreamliner – jsou tak dobré a ekonomické, že nyní dělají obří letadla zbytečnými. S pouhými dvěma místo čtyř motorů jsou hospodárnější a ekologičtější. 

Tak se rozhodla i australská letecká společnost Qantas, jeden z posledních operátorů velkého Boeingu 747, vyřadit všechny “sedmčtyřisedmičky” ze své flotily. Natočili jsme ještě v březnu, pár dní před lockdownem, jeden z posledních letů 747 společnosti Qantas v Hongkongu. Dnes už je to historické video.

Úplně poslední let 747 ve Qantas se uskutečnil 22. července 2020 v podobě jejich loga na východním pobřeží Austrálie. Na letišti v Sydney se shromáždil dav lidí, aby se rozloučili s posledním spektakulárním letem QF 4747.

Tato letadla jsou nyní “zaparkována” v australské poušti, kde čekají opuštěně na nové kupce… anebo se tam rozpadnou. Nachází se ve středu australského vnitrozemí v Alice Springs. Subtropicky horké pouštní podnebí se spalujícím horkým, suchým létem a krátkými mírnými zimami, jsou ideální pro skladování letadel. Dráha Alice Springs, kterou spravuje Asia Pacific Aircraft Storage (APAS), je dostatečně dlouhá, aby pojala jakýkoli typ letadla. V zařízení je aktuálně uloženo 44 letadel. Majitel APAS Tom Vincent je jediným “skladníkem” letadel v asijsko-pacifickém regionu. Říká, že v posledních týdnech a měsících jsou zaplaveni požadavky na parkovací místa pro velká letadla. Éra 747 končí po 50 letech.

První let 747, foto: Boeing.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Přitažlivost západočeského lázeňského trojúhelníku roste

Lázeňské kolonády provoněné oplatkami, historické budovy s léčivými prameny, ale i rozmanité přírodní skvosty a kulturní akce. Taková je atmosféra lázeňských měst, fenoménu, kterému se dostává stále větší pozornosti. Může za to i loňský zápis západočeského lázeňského trojúhelníku na Seznam světového dědictví UNESCO.
Přečtěte si

Jak se z hippies stanou občané

Přední český (ale vlastně česko-německý) komentátor společenského dění a odborník na systemické konstelace Jan Bílý o svých letech v zemi, jež se (bohužel) snaží popřít všechno špatné.

Nejčtenější v kategorii Travel