Mrtvý muž nalezený u ruské ambasády v Berlíně byl agent

Za nejasných okolností zemřel v Berlíně tajemník ruské ambasády. Podle informací deníku Spiegel měl dotyčný „očividně vazby na zpravodajskou službu FSB“.

Tělo 35letého muže, jenž zemřel za nejasných okolností, objevili příslušníci policie pověření ostrahou objektu 19. října kolem 7:20 ráno na cestě před budovou ruského velvyslanectví v Berlíně. Přivolaní záchranáři už dotyčnému nemohli pomoci. 

Nalezený muž „zjevně spadl z jednoho z oken ve vyšším patře komplexu budov velvyslanectví v Behrenstraße v berlínské čtvrti Mitte,“ uvedl server Spiegel. K zesnulému uvádí, že podle veřejně dostupného seznamu diplomatů je od léta 2019 akreditovaný jako druhý tajemník velvyslanectví v Berlíně. Německé bezpečnostní služby jej nicméně evidují jako spolupracovníka ruské tajné služby FSB (KGB) pod diplomatickým krytím. 

Investigativní portál Bellingcat potvrdil z veřejně dostupných zdrojů, že dotyčný muž je syn náčelníka správy FSB pro ochranu ústavního zřízení, generálporučíka Alexeje Žala. Zmíněné oddělení západní tajné služby dávají do souvislosti s vraždou v berlínském parku Kleiner Tiergarten z léta 2019, při níž za bílého dne ruský agent Vadim Krasikov zastřelil Gruzínce čečenského původu Zelimchana Changošviliho. Policie jej zadržela krátce po činu, když do Sprévy házel pistoli. 

„Tragická nehoda“

Pitvu Němečtí experti vzhledem k diplomatickému statusu zesnulého provést nesmějí a Kreml smrt svého pracovníka označil za “tragickou nehodu,” k níž z “etických důvodů” neposkytne žádné informace. Zda dotyčný zemřel při pádu z okna či již předtím, tak už nebude možné zjistit. Rusko už tělo mezitím odvezlo. 

Údaje z registrace vozidla i bydliště z uniklých databází volně dostupných na internetu ukazují, že údajný diplomat je evidovaný na stejné adrese jako zmíněný generálporučík, jehož křestní jméno se shoduje s prostředním jménem zesnulého muže. Podleš portálu Bellingcat jde o shodnou moskevskou adresu a jednu rostovskou, odkud dotyční pocházejí. Z dat také vyplývá, že jméno druhého tajemníka ruského velvyslanectví bylo odebráno ze seznamu diplomatů německého ministerstva zahraničí v období mezi 1. a 4. listopadem 2021. 

Příslušníci druhého oddělení FSB byli podle investigativců zapleteni i do travičského útoku na ruského opozičního politika Alexeje Navalného z loňského léta.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.
Shutterstock
Přečtěte si

V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.

Nejčtenější v kategorii Society