Přečtěte si

Hrabě Johann Nepomuk Anna Maria Hypolit Podstatzky-Lichtenstein na přelomu času

Jeho dědeček jel s Ferdinandem d‘Este v automobilu v Sarajevu, když arcivévodu a jeho ženu zasáhly smrtelné výstřely. První světová válka byla na spadnutí… Vnuk, hrabě Johann Nepomuk Anna Maria Hypolit Podstatzky-Lichtenstein, ve svém životě procestoval svět, než se vrátil do svého rodiště, na rodný zámek ve Velkém Meziříčí na jižní Moravě. Ve vznešeném sídle jsme hovořili o jeho kosmopolitním životě, působení u Otty Habsburského, významu Evropské unie i o tom, že jméno zavazuje.
Přečtěte si

Když ještě stála zeď: Tematická řada o NDR v Goethe-Institutu

Jen málokdo tuší, že v budově pražského Goethe-Institutu kdysi sídlilo mj. i východoněmecké zastupitelství. Tematická řada o NDR seznamuje návštěvníky s vybranými úseky kulturních a německých dějin přímo v prostorách této instituce. Ať už prostřednictvím aktuální fotografické výstavy z archivu Stasi, diskusí s českými a německými historiky a pamětníky, expozicí o východoněmecké literatuře nebo filmových projekcí.
Přečtěte si

Box ve fotografiích

Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.
Přečtěte si

Proč Němci milují anglického krále

Česko-anglická novinářka a autorka knihy o Alžbětě II. Anastázie Harris píše o pozoruhodně vřelém vztahu dvou velkých soupeřů – Anglie a Německa. A o tom, že nový panovník Karel III. je skutečným zosobněním této zvláštní blízkosti.
Přečtěte si

Das Filmfest na podzim opět láká do kin na nejnovější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

17. ročník filmového festivalu nabídne v říjnu pestrý výběr uspěšných filmů od renomovaných tvůrců i debutantů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Komedie, dramata i dokumentární filmy originálně nahlížejí na minulost i současnost. Diváci se mohou těšit na příběhy podle skutečných událostí líčící osudy slavných osobností i obyčejných lidí, filmové adaptace oceňovaných literárních děl, filmy rozplétající složité mezilidské vztahy i snímky dokazující, že nikdy není pozdě plnit si své sny nebo bojovat za svá práva.