Na prezidentský palác v Berlíně si lidé nechávají promítat svá přání

V Berlíně dokáží v předvánoční atmosféře kreativně využít i zdi prezidentského sídla. V rámci kampaně “Lichtblick” se na fasádu paláce Bellevue promítají přání a dojmy obyvatel celého Německa. Do 17. prosince si je návštěvníci mohou přečíst na průčelí paláce. Jen během úterý 15. prosince, kdy byla kampaň spuštěna, přišlo už přes 1 000 vět o touhách a naději.

Babičko, těším se na tvé 103. narozeniny

„Chci znovu objevovat svět. Toužím po moři, po horách, mám toulavé touhy,” zní jeden ze vzkazů. Ale můžeme číst také velmi osobní pozdravy: „Drahá babičko, letos ti je 102 let – bohužel jsme se nemohli ani obejmout. Vydrž! Odkládáme to na 2021, až ti bude 103 let.”

Tato věta zase pohladila každého Berlíňana: „Zdravím Berlín, nejlepší město na světě! Doufám, že se brzy zase uvidíme. Vždy zůstaneš mým domovem a mojí láskou.”  Karoline Münz berlínským “dopisovatelům na prezidentský palác” zase  vzkázala: „V roce 2020 je vyžadován odstup a já jsem objevila blízkost. Jsem za to vděčná.”

Ulrike Kloss píše: „Umění a kultura jsou zdrojem síly v životě a velmi mi chybí!” Svým poselstvím chtěla tato berlínská učitelka upozornit, že se v nynější době podporujíe hlavně podnikání a průmysl, ale důležité zdroje pro psychické zvládání pandemie, jako jsou umění a kultura, se zanedbávají. 

Teplo u srdce

Carsten Rudolph píše: „Ze srdce si přeji, abychom se mohli znovu obejmout, abychom se navzájem mohli utěšovat a povzbudit. Doufejme, že nám přečtená slova přinesou teplo u srdce.”  

Touto světelnou projekcí chce prezident Walter Steinmeier vyslat znamení povzbuzení a solidarity na konci tohoto zvláštního koronového roku. Těžko říct, co by se stalo, kdyby podobnou “atrakci” připravil prezident český. Tam se ale asi není třeba ničeho takového bát. Areál Pražského hradu je uzavřený, Hrad samotný se do koronavirového dění v Praze nezapojuje a s.

Až do 17. prosince včetně tedy můžeteprostřednictvím webu odeslat věty naděje a přání do Berlína a sdílet je s ostatními. Sledovat je můžete také na facebooku prezidenta.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jakou zemi zdědím?

Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké otázce.

Nejčtenější v kategorii Society