Nadace me Collectors Room Berlin věnuje prostor 3 velkým umělcům ze 3 generací

Nadace me Collectors Room Berlin věnuje prostor třem umělcům ze tří generací, jejichž jména se čtou jako Who is Who německého umění:  Ernst Ludwig Kirchner, Gerhard Richter und Jonas Burgert. Tématem výstavovaných děl ze soukromé sbírky Thomase Olbrichta je obraz člověka.Nadace me Collectors Room Berlin věnuje prostor třem umělcům ze tří generací, jejichž jména se čtou jako Who is Who německého umění: Ernst Ludwig Kirchner, Gerhard Richter und Jonas Burgert. Tématem výstavovaných děl ze soukromé sbírky Thomase Olbrichta je obraz člověka.

Kirchnerovy berlínské pouliční scény provedené rychlými tahy, které byly vytvořeny po Kirchnerově přestěhování do Berlína v roce 1911, se staly emblémy hlavního města v předvečer první světové války.

Ernst-Ludwig-Kirchner-me-collectors-room-berlin-3

Ernst-Ludwig-Kirchner-me-collectors-room-berlin

Ernst-Ludwig-Kirchner-me-collectors-room-berlin-4

Ernst-Ludwig-Kirchner-me-collectors-room-berlin-2

Gerhard Richter, jeden z nejslavnějších současných německých umělců, se narodil v roce 1932, jen pár let před Kirchnerovou smrtí. Tvoří důležitý pilíř sbírky Thomase Olbrichta, která je jedinou institucí, jež vlastní Richterovu ediční práci jako celek a může tak zobrazit jeho dílo po dobu pěti desetiletí. Významným příkladem tohoto přístupu je „48 portrétů“, které tvoří ucelenou edici a v roce 1972 byly vystaveny v německém pavilonu na benátském bienále.

Gerhard-Richter-me-collectors-room-vystava

Gerhard-Richter-me-collectors-room-vystava-2

Gerhard-Richter-me-collectors-room-vystava-3

Gerhard-Richter-me-collectors-room-vystava-4

Kromě zavedených pozic, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner a Gerhard Richter, je Thomas Olbricht vždy nadšencem mladého umění. Před 15 lety tak narazil na záhadné scény tajemných postav Jonase Burgerta, narozeného v Berlíně v roce 1969, jehož kariéru od té doby doprovází jako sběratel. Jeho monumentální malby a sochy uchopí diváka svou bezprostředností. Portréty ztracených osobností zůstávají nevysvětlitelné, příběhy za postavami jsou mlhavé, zatímco současně vyvolávají celou řadu lidských pocitů. Umělec ví, jak evokovat archaickými symboly, neskutečnými zkreslenými perspektivami nebo nesmyslnou barevnou paletou. Cena Burgertových díla je šestimístná, jeho obrazy se rozprodávají už před vernisáží. Toto jméno bychom si měli zapamatovat.

Jonas-Burgert-me-collectors-room-vystava-2

Jonas-Burgert-me-collectors-room-vystava

Jonas-Burgert-me-collectors-room-vystava-3

Jonas-Burgert-me-collectors-room-vystava-4

Výstava v me Collectors Room probíhá až do 3. listopadu.

www.me-berlin.com

Text Danuše Siering

 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi