Němci a Češi našli společnou řeč. Alespoň v boji proti polské uhelné elektrárně Turów

Na německo-česko-polském trojmezí mezi Žitavou, Libercem a Bogatyní se vyvinula poněkud zvláštní situace, kdy se Němci a Češi spojují proti Polákům. Důvodem je plánované rozšíření těžby v obrovském dole u jedné z “nejšpinavějších” polských uhelných elektráren Turów. Češi již počátkem roku podali proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie v Lucemburku, což Poláky, řekněme, velmi zarmoutilo. Češi mají ovšem podporu sousedního německého regionu v Sasku. Německá Žitava si oficiálně stěžovala u Evropské komise, neboť se rovněž obává citelného poklesu spodních vod a dokonce sesuvů půdy.

Pohled shora na povrchovou těžbu v dole Turów.

Přeshraničního sporu si nedávno povšiml i britský deník Guardian, který se podivuje nad tenzemi mezi tradičními přáteli na trojmezí, jemuž se mimochodem v Německu říká Dreiländereck a v Polsku Trójstyk.

“Je to těžké a smutné, jsme sousedé, máme se rádi, máme přátele mezi Čechy i Němci,” citoval deník polskou televizní reportérku z Bogatynie Magdalenu Kościańskou. Pro Poláky je přitom nepříjemným překvapením i podpora, která se Čechům na půdě Evropského parlamentu dostává ze strany Němců.

Zavřete trojúhelník

Negativní stanovisko k rozšíření těžby vydala i Evropská strana zelených, která podpořila petici několika tisíců občanů z okolí Liberecka, Žitavy i německé části Zhořelce. Evropská strana zelených svou výzvu nazvala radikálně “Za evropskou budoucnost bez uhlí – Zastavte důl Turów!”.

V její výzvě již tedy nejde pouze o plánované rozšíření těžby v dole, proti kterému protestují Češi a Němci celé měsíce, ale rovnou o uzavření veškeré těžby. V Turówě a okolí jsou přitom největší zásoby lignitu v Polsku a přezdívá se mu proto “černý trojúhelník”.

Pád půdy až o 72 centimetrů

Co se týče Německa, tak se proti Turówu nejvíce angažuje europoslankyně za Evropskou stranu zelených Anna Cavazzini, která podporuje českou žalobu u Soudního dvora EU i stížnosti Sasů z příhraničí. Europoslankyně je sama ze Saska a podle ní je důležité, že se tamní obyvatelé obracejí s touto stížností přímo na EU. „Zejména v příhraničních regionech je evropské právo důležitým nástrojem k ochraně občanů. Emise, znečištění vody a ovzduší nekončí na státních hranicích,“ říká europoslankyně.

V případě Turówa nejde jen o pokles spodní vody, na který si české příhraniční obce stěžují celé roky. Stanice Deutsche Welle píše, že v Sasku existují studie, podle nichž rozšiřování těžby ohrožuje stabilitu půdy v okolí Žitavy a Zhořelce. Podle studií hrozí v okolí obcí pokles půdy o 32 až 72 centimetrů. Zástupci obou městských zastupitelstev žádali Saský zemský sněm, aby inicioval proti Polsku podobnou žalobu jako česká vláda. Anna Cavazzini dokonce oficiálně požádala Berlín, aby se k žalobě České republiky v Lucemburku připojil, německá vláda však reaguje velmi zdrženlivě a k podobnému kroku se zřejmě v blízké době nechystá.

Z Turówa jde proud i do Česka

Elektrárna Turów patří mezi největší znečišťovatele v Evropské unii. Vzhledem k tomu, že Polsko oficiálně odchod od uhlí (z něhož pochází asi 80 procent jeho elektřiny) plánuje až v roce 2049, bude tato elektrárna otravovat ovzduší v celém trojmezí ještě dlouho.

Uhelná elektrárna Turów. Zdroj: turow2044.pl

Jistým paradoxem ovšem je, že zejména v zimních měsících importuje elektřinu z Turówa i Česká republika, která je přitom čistým vývozcem proudu. Energetická soustava v EU je natolik provázaná, že můžeme současně importovat z Polska a exportovat třeba do Rakouska nebo na Slovensko. A spotřebitel se většinou neptá, ze které elektrárny jeho elektřina je.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,