Norbert Hansen, Bosch: Pomohlo by nám, kdyby byl v Česku nábor odborníků ze zahraničí snazší

Created with GIMP
K překonání nedostatku kvalifikovaných sil by bylo určitě užitečné zvýšit flexibilitu v přijímání pracovníků ze zahraničí, a to i ze zemí mimo EU, řekl mimo jiné v rozhovoru do ankety N&N Magazíne Sedm mostů – Sieben Brücken Norbert Hansen, vedoucí oddělení kvality (QMM) v závodě Robert Bosch, spol. s r.o. v Českých Budějovicích.

Norbert Hansen. Foto: Bosch

Robert Bosch GmbH je německá společnost, založená v roce 1886 Robertem Boschem. Sídlem celosvětové skupiny s 395 000 zaměstnanci je město Gerlingen, severozápadně od Stuttgartu. V Česku sídlí několik na sobě nezávislých dceřiných firem. Výrobní závod v Českých Budějovicích vyrábí komponenty pro motorová vozidla od 1. 5. 1992. Na výrobě a vývoji se tu podílí celkem téměř 3700 zaměstnanců.

Jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány v Česku?

Od 1. 1. 2020 vedu v závodě v Českých Budějovicích oddělení kvality a předpokládám, že zde budu pracovat až do konce roku 2023.

Na co jste zde nejvíce hrdý – podařilo se vám v České republice něco, co se vám jinde nepodařilo?

Jako vedoucí oddělení kvality jsem zodpovědný za kvalitu 10 různých produktových řad a jejich četných variant a samozřejmě jsem také členem vyššího managementu závodu.

Co vás na místním trhu nejvíce překvapilo? Například zvláštnosti, které nejsou v Německu běžné.

Z hlediska trhů jsou požadavky v Německu a České republice srovnatelné. Automobilový průmysl je prostě  globální a funguje podle mezinárodních norem. Naši lokální í zákazníci jsou zároveň také součástí mezinárodních skupin.

Jak vaše podnikání v Česku ovlivnila pandemie, jaké vidíte poučení z krize?

Během pandemie bylo ze všeho nejdříve nutné pro všechny zaměstnance zpracovat a včas zavést potřebná ochranná opatření, která se poté průběžně upravovala. Díky vysoké disciplíně v závodě se nám podařilo udržet počet případů na přijatelné úrovni, vyhnout se šíření nemoci v rámci závodu a nedošlo naštěstí ani k žádnému případu úmrtí. Souběžně s vládou podporovanými opatřeními přispělo ke zvládnutí pandemie i rozšíření možnosti pracovat z domova. V oblasti řízení výroby bylo možné se s odbory dohodnout na zvýšené flexibilitě směn, což rovněž přispělo ke stabilizaci dodávek.

Co by se podle Vás mělo v Česku změnit (legislativa, infrastruktura apod.), aby se vám zde lépe podnikalo?

K překonání přetrvávajícího nedostatku kvalifikovaných sil na trhu práce by bylo určitě užitečné zvýšit flexibilitu, pokud jde o nábor odborníků (inženýrů, techniků) ze zahraničí, a to i ze zemí mimo EU.

Kterou otázku byste rád položil sám sobě?

Při nástupu do zaměstnání v zahraničí si člověk neustále klade otázku, zda bylo rozhodnutí přestěhovat se s rodinou správné. Já si na tuto otázku i přes nepříznivé doprovodné události způsobené pandemií – zejména nutné omezení sociálních kontaktů – stále odpovídám „ano“.

Zkusili byste popsat stručně českého zákazníka – jaké jsou jeho přednosti a nároky?

Bohužel, na tuto otázku nedokážu odpovědět, protože jsem vzhledem ke své pozici ještě nepřišel do přímého kontaktu s českými zákazníky.


Areál závodu Bosch v Českých Budějovicích Foto: Bosch/Libor Sváček

Všechny díly ankety


Sedm mostů ?? – ?? Sieben Brücken

Redakce N&N Magazine spustila rozsáhlý projekt Sedm mostů – Sieben Brücken. Představuje v něm formou ankety se sedmi otázkami významné německé společnosti a osobnosti zastoupené v České republice a české společnosti a osobnosti s aktivitami v Německu. Anketa má za cíl mimo jiné pomoci ve výměně zkušeností a orientaci těm, kdo se chystají působit na druhé straně hranice.

Projekt volně navazuje na knihu Zeď mezi námi z produkce N&N Magazine, která popisuje příběhy Čechů v Německu a Němců v Česku a je nominována na Frankfurtský knižní veletrh 2021.