Nový seriál HBO My děti ze stanice Zoo se natáčel i na Smíchovském nádraží

„Alkohol a hash ve 12, heroin ve 13, na ulici ve 14 letech.“ Tímto textem byl inzerován film My děti ze stanice Zoo, který v roce 1981 vzniknul v Německu na základě stejnojmenné knihy. Knihu napsali o tři roky dříve dva reportéři magazínu Stern po dlouhých diskusích s jejich „zdrojem z ulice“, dívkou s pseudonymem Christiane F. Nyní je Christiane F. zpět. Dávku s heroinem si ovšem nebude aplikovat v kině, ale v seriálu televizní stanice HBO. A zajímavé je, že filmaři našli ideální kulisy pro seriál i na pražském Smíchově nebo v areálu Pragovky.

Protagonisté seriálu My děti ze stanice Zoo (zleva): Lea Drinda, Lena Urzendowsky, Jana McKinnon, Michelangelo Fortuzzi a Bruno Alexander.

Původního knižního vydání z roku 1978 se prodalo na tři miliony výtisků a po dobu 95 týdnů se kniha držela na prvním místě v žebříčku bestsellerů, který vydává německý časopis Spiegel.

Také film, který na základě knihy vznikl, přitáhl jen v Německu do kin téměř pět milionů diváků. Zároveň šlo asi o nejlepší materiál, který měl odradit dospívající generaci od drog zaručeným hororovým receptem.

Střízlivá hlavní představitelka

Nový seriál se zaměřil právě na postavu Christiane F. Jeho hlavní představitelka Jana McKinnon, narozená v roce 1999 v Rakousku, vypadá více žensky než její dětská předchůdkyně Natja Brunckhorst, které v době natáčení původního filmu bylo sotva 15 let.

Jana McKinnon je herečka, která působí v Rakousku a v Austrálii. Před kamerou stála již ve čtyřech letech. Na otázku, jestli někdy drogy vyzkoušela, pro magazín Bunte odpověděla: „S drogami nemám žádné zkušenosti. Také nerada piju alkohol. Na party jsem začala chodit relativně brzy a často jsem byl jediná, kdo byl střízlivý. A opravdu se mi to tak i líbilo, protože jsem se pokaždé mohla ponořit do hudby.“

https://www.youtube.com/watch?v=OcbG-Mz2t7Q

Berlín na Smíchově

Nový seriál má zatím osm epizod po 50 minutách. Kromě Christiane se v něm potkáme se všemi jejími parťáky.  I v seriálu tito mladí lidé vlézají do kachlových katakomb „ve stanici Zoo“, kde přežívají. A právě tyto katakomby se částečně přenesly až do Prahy. Některé scény se natáčely ve vysočanské Pragovce, jiné na Smíchově nebo v prostorách Divadla X10. Smíchovské nádraží se pro účely filmu dokonce na čas proměnilo v berlínské.

Hudba seriálu pochází od Davida Bowieho, v různých remasterech uslyšíte například jeho skladby Station to Station, Heroes nebo Suffer Jet City. Jeho hudba nakonec hrála hlavní roli také ve filmové adaptaci z roku 1981. Ale i to je vlastně paradox. Bowie přišel do Berlína, aby se zbavil drogové závislosti a zklidnil svůj život. Dnes jeho hudba doprovází nejen kultovní film o drogách, ale i nový seriál.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,