Praha je pro digitální nomády nejlepším městem v Evropě

Podle globálního žebříčku „Cities Best Facilitating Remote Work“ vydaného platformou WorkMotion činnou na trhu práce, je Praha pro práci na dálku nejvhodnějším městem Evropy a pátým nejlepším na světě. Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní dopravu, veřejné vzdělávání a dostupné bydlení.

Zaměstnavatelé v Praze jsou i díky pandemii čím dál otevřenější práci mimo kancelář Foto: Shutterstock

Globální žebříček Cities Best Facilitating Remote Work je založen na široké škále faktorů rozdělených do čtyř kategorií. Vyhodnocuje legislativní náročnost práce na dálku, životní náklady (daně, bydlení, denní výdaje…), občanskou infrastruktura (včetně bezpečnosti, rovnosti pohlaví, přístupu ke zdravotní péči nebo kvalitnímu veřejnému vzdělávacímu systému) a pohodlí pro život (kultura, veřejná doprava…) Údaje jsou shromažďovány z různých důvěryhodných zdrojů, včetně Světové banky, Evropské komise a Světové zdravotnické organizace (WHO).

Praha je v žebříčku evropských měst na prvním místě a celosvětově pátá, lepší jsou pouze Melbourne, Montreal, Sydney a Wellington. Praha bodovala v kategoriích, jako je kvalita dopravy, veřejné vzdělávání, rovnost žen a mužů a dostupnost bydlení. Mezery má pak v daňových a administrativních procedurách týkajících se zahraniční digitálních nomádů.

Před pandemií zůstával homeoffice v České republice vzácným jevem, pouze 4 % zaměstnaných osob deklarovalo, že „obvykle“ pracují z domova. To je o 1,2 procentního bodu méně, než je průměr v Evropské unii. Další hlavní evropská města, Berlín, Madrid a Londýn, se žebříčku umístily celosvětově na 11., 17. a 36. místě, ostatní přední evropské metropole jako Brusel (52.), Paříž (62.) a Řím (66.) příliš nezabodovaly. V první polovině žebříčku lze nalézt i další města střední a východní Evropy, včetně Tallinu a Záhřebu na 7. a 8. místě, níže se umístily Varšava (22.) a Vídeň (23.).

„Pandemie urychlila trend práce na dálku více, než jsme očekávali,“ komentoval na portálu Kafkadesk žebříček Carsten Lebtig, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti WorkMotion. „Technologie nezbytné pro práci na dálku tu byly samozřejmě už před pandemií. Co se však změnilo, je přístup firem k práci z domova.“

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.
Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.
Přečtěte si

TOP 10 míst, kam vyrazit s dětmi v Berlíně

Berlín nabízí spoustu zajímavých míst, která jsou dětem buď přímo určená, nebo si je užije celá rodina. Vybrat z nich deset není nic snadného, přesto se o to pokusíme. V našem výběru jsou především místa, kde nejsou děti jen pasivními diváky, ale samotnými aktéry. A kde si vyhrají i dospělí.

Nejčtenější v kategorii Society