Praha je pro digitální nomády nejlepším městem v Evropě

Podle globálního žebříčku „Cities Best Facilitating Remote Work“ vydaného platformou WorkMotion činnou na trhu práce, je Praha pro práci na dálku nejvhodnějším městem Evropy a pátým nejlepším na světě. Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní dopravu, veřejné vzdělávání a dostupné bydlení.

Zaměstnavatelé v Praze jsou i díky pandemii čím dál otevřenější práci mimo kancelář Foto: Shutterstock

Globální žebříček Cities Best Facilitating Remote Work je založen na široké škále faktorů rozdělených do čtyř kategorií. Vyhodnocuje legislativní náročnost práce na dálku, životní náklady (daně, bydlení, denní výdaje…), občanskou infrastruktura (včetně bezpečnosti, rovnosti pohlaví, přístupu ke zdravotní péči nebo kvalitnímu veřejnému vzdělávacímu systému) a pohodlí pro život (kultura, veřejná doprava…) Údaje jsou shromažďovány z různých důvěryhodných zdrojů, včetně Světové banky, Evropské komise a Světové zdravotnické organizace (WHO).

Praha je v žebříčku evropských měst na prvním místě a celosvětově pátá, lepší jsou pouze Melbourne, Montreal, Sydney a Wellington. Praha bodovala v kategoriích, jako je kvalita dopravy, veřejné vzdělávání, rovnost žen a mužů a dostupnost bydlení. Mezery má pak v daňových a administrativních procedurách týkajících se zahraniční digitálních nomádů.

Před pandemií zůstával homeoffice v České republice vzácným jevem, pouze 4 % zaměstnaných osob deklarovalo, že „obvykle“ pracují z domova. To je o 1,2 procentního bodu méně, než je průměr v Evropské unii. Další hlavní evropská města, Berlín, Madrid a Londýn, se žebříčku umístily celosvětově na 11., 17. a 36. místě, ostatní přední evropské metropole jako Brusel (52.), Paříž (62.) a Řím (66.) příliš nezabodovaly. V první polovině žebříčku lze nalézt i další města střední a východní Evropy, včetně Tallinu a Záhřebu na 7. a 8. místě, níže se umístily Varšava (22.) a Vídeň (23.).

„Pandemie urychlila trend práce na dálku více, než jsme očekávali,“ komentoval na portálu Kafkadesk žebříček Carsten Lebtig, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti WorkMotion. „Technologie nezbytné pro práci na dálku tu byly samozřejmě už před pandemií. Co se však změnilo, je přístup firem k práci z domova.“

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.