Praha je pro digitální nomády nejlepším městem v Evropě

Podle globálního žebříčku „Cities Best Facilitating Remote Work“ vydaného platformou WorkMotion činnou na trhu práce, je Praha pro práci na dálku nejvhodnějším městem Evropy a pátým nejlepším na světě. Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní dopravu, veřejné vzdělávání a dostupné bydlení.

Zaměstnavatelé v Praze jsou i díky pandemii čím dál otevřenější práci mimo kancelář Foto: Shutterstock

Globální žebříček Cities Best Facilitating Remote Work je založen na široké škále faktorů rozdělených do čtyř kategorií. Vyhodnocuje legislativní náročnost práce na dálku, životní náklady (daně, bydlení, denní výdaje…), občanskou infrastruktura (včetně bezpečnosti, rovnosti pohlaví, přístupu ke zdravotní péči nebo kvalitnímu veřejnému vzdělávacímu systému) a pohodlí pro život (kultura, veřejná doprava…) Údaje jsou shromažďovány z různých důvěryhodných zdrojů, včetně Světové banky, Evropské komise a Světové zdravotnické organizace (WHO).

Praha je v žebříčku evropských měst na prvním místě a celosvětově pátá, lepší jsou pouze Melbourne, Montreal, Sydney a Wellington. Praha bodovala v kategoriích, jako je kvalita dopravy, veřejné vzdělávání, rovnost žen a mužů a dostupnost bydlení. Mezery má pak v daňových a administrativních procedurách týkajících se zahraniční digitálních nomádů.

Před pandemií zůstával homeoffice v České republice vzácným jevem, pouze 4 % zaměstnaných osob deklarovalo, že „obvykle“ pracují z domova. To je o 1,2 procentního bodu méně, než je průměr v Evropské unii. Další hlavní evropská města, Berlín, Madrid a Londýn, se žebříčku umístily celosvětově na 11., 17. a 36. místě, ostatní přední evropské metropole jako Brusel (52.), Paříž (62.) a Řím (66.) příliš nezabodovaly. V první polovině žebříčku lze nalézt i další města střední a východní Evropy, včetně Tallinu a Záhřebu na 7. a 8. místě, níže se umístily Varšava (22.) a Vídeň (23.).

„Pandemie urychlila trend práce na dálku více, než jsme očekávali,“ komentoval na portálu Kafkadesk žebříček Carsten Lebtig, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti WorkMotion. „Technologie nezbytné pro práci na dálku tu byly samozřejmě už před pandemií. Co se však změnilo, je přístup firem k práci z domova.“

Mohlo by vás zajímat

Foto: archiv
Přečtěte si

Tomáš Kafka: Nákazy koronavirem přicházejí a odcházejí, ale německo-české partnerství zůstává

České předsednictví bude usilovat o to, aby EU zůstala co nejvíce jednotná a funkční, nastínil velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka s tím, že bez Angely Merkelové nepůjde o snadný úkol. „Při nezbytných kompromisech nám bude velmi chybět německá kancléřka, která byla možná šampionkou v politice kompromisů,“ posteskl si v rozhovoru pro Sudetendeutsche Zeitung. „Vzhledem ke koronavirové krizi potřebujeme v mnoha ohledech zdravou Evropu. EU musí být odolnější, protože jsme stále více obklopeni konkurenty, kteří nám nemusí být nutně nakloněni,“ naznačil pravděpodobné priority nadcházejícího českého předsednictví.
Přečtěte si

Kateřina Cajthamlová: Chlap by měl umírat v botách

Lékařka a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Cajthamlová už dneska ví, co má dělat, když ji v ordinaci začne pacient svádět. Ale nebylo to tak vždycky. Co ještě na sebe v Salónku Lucie Šilhové, jenž se konal v Art & Gallery Černá labuť 2. listopadu, prozradila populární doktorka a spoluautorka autobiografické knížky Zázraky jsou logické? To zapsala moderátorka večera, publicistka a novinářka Lucie Šilhová.

Nejčtenější v kategorii Society