Průsvitná umělecká instalace ve tvaru sopky

Které je nejvyšší místo v Berlíně? To ví asi málokdo. Ale my víme, kde bude dočasně nejvyšší hora v Berlíně — a sice na jeden jediný den!Které je nejvyšší místo v Berline? To ví asi málokdo. Ale my víme, kde bude dočasně nejvyšší hora v Berlíně — a sice na jeden jediný den!

Mezinárodně uznávaná umělecká skupina Plastique Fantastique, postaví 7. září 2019 na festivalu 114 Über Marzahn, průsvitnou uměleckou instalaci s názvem „Marzahner Ausbruch“. Ta bude mít tvar sopky a bude průchozí. Postavena na Ahrensfeldské vyvýšenině 114 metrů v Berlín-Pankow dosáhne celkovou výšku 120,7 metrů. Průsvitná pneumatická instalace je vytvořena speciálně pro tento festival; spojuje zem i nebe, uvnitř i vně, minulost s budoucností. „Návštěvníci budou moci vidět oblohu okem sopky. Sopka vybuchne z různých míst hory a lidé uvnitř sopky se stanou lávou,“ říká architektka Yena Young z Plastique Fantastique.

Plastic Fantastique založil kolektiv umělců  — architekti Marco Canevacci a Yena Young, Dr. Bubble a Ms. Trouble — v roce 1999 jako platformu dočasné architektury. Plastique Fantastique pracuje s performativním porozuměním prostoru a vyvíjí instalace pro dočasné, pomíjivé aktivity, jako jsou koncerty, setkání a divadlo. Jejich specialitou jsou struktury, které se mohou objevit a zmizet během několika minut, které jsou spontánní a nomádské.

V současné době vystavují na Benátském Biennale. Jejich instalace „Blurry Venice“ představuje snové tunely, v nichž se mísí voda, vzduch a nebe do tekutého povrchu protkaného světlem a stínem, čímž vytvoří surrealistickou krajinu.

blurry-venice

Více informací
114-ueber-marzahn.de
plastique-fantastique.de

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Cenné mince i zrezlé zbraně. S detektorem kovů na česko-německé hranici vždy něco najdete

Chodíme po lese v pohraničí, a nacházíme i pozůstatky bojů s nacisty. Ale nejen to. Přístroje pípají i na ten nejnemožnější kovový podnět, ale už po dvaceti minutách jeden z nich upozorňuje na minci Františka II. Jsme na čerstvém vzduchu a nikam nespěcháme. Princip, kdy někdo něco vytrousí a my se pro to o 80, nebo i 200 let později zase sehneme, nás drží venku do pozdního večera.
Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.

Nejčtenější v kategorii Society