Putina kdysi v Berlíně pasovali na rytíře. Rituál to byl ale jen turistický

Kuriózní scéna z ceremoniálu při návštěvě Putina v červnu 2000 v Berlíně dnes působí téměř strašidelně. Vladimira Putina „opasovali“ na rytíře.

Deník Tagesspiegel připomněl návštěvu ruského prezidenta z 15. a 16. června 2000 v Berlíně. Necelé tři měsíce po ruských prezidentských volbách, kdy vystřídal Borise Jelcina, přijel Vladimir Putin do německého hlavního města, kde se mu dostalo přivítán i s vojenskými poctami.

Během turistického ceremoniálu Putin poslušně poklekl, poznamenává německý deník Tagesspiegel Foto Rainer W. During

Putin tehdy navštívil pracovně i soukromě kancléře Gerharda Schrödera, prezidenta Johannese Raua v zámku Bellvue, položil věnec u ruského památníku v Treptow a samozřejmě se prošel pod Braniborskou branou. Na večeři při svíčkách v pevnosti Zitadelle Spandau na severu Berlína se mu pak dostalo neobvyklé pocty, které si svět tehdy nevšiml. Putin ochotně poklekl před ceremoniářem a nechal se vyfotografovat během turistického rituálu, kdy ho “pasovali” do rytířského stavu. Dnes však působí tato fotka úplně jiným dojmem než v době, kdy vznikla.

Další vyznamenání, které mělo být Putinovi uděleno, později nedostal. Byl jedním ze čtyř navržených adeptů na cenu “Quadriga”, která se v Německu udělovala od roku 2003. Že cenu Putin nakonec nedostal, bylo nejen důsledkem mnohých protestů ze zahraničí, ale rozhodujícím faktorem bylo prohlášení tehdejšího českého prezidenta Václava Havla, že pokud bude Putin vyznamenán, vrátí cenu, kterou dostal “za sílu vzpřímené chůze.” V důsledku toho se Putin musel vzdát trofeje v podobě znaku Braniborské brány, a od té doby již ocenění Quadriga nebylo nikdy uděleno. A v Německu se už žádné další pokusy o vyznamenání Putina neuskutečnily.

Nejčtenější v kategorii Society