Roušky jako pojítko Čechů v Německu

Roušky. Zatímco v České republice je nosí politici i moderátoři v televizním studiu, v Německu si je lidé neberou ani do supermarketu. Boj proti koronaviru probíhá v Německu i v České republice trochu jinak. Německo zavádělo opatření postupně a se zhruba týdenním zpožděním oproti České republice. Takže v době, kdy se hromadně zavíraly české školy, život například v Berlíně probíhal zcela normálně a místní se doslova divili, co to v Čechách „blázníme“. Takové reakce jsem slýchala, když jsem vyprávěla o opatřeních svým německým známým.

Postupně se i tady přitvrzovalo a nejpřísnější restrikce jsou teď zhruba stejné: až na výjimky zavřené obchody, školy i školky a zákaz shromažďování více jak dvou lidí. V Berlíně jsou dokonce ohrazené a policií hlídané parky a uzavřená dětská hřiště včetně malého pískoviště, co máme na soukromém dvoře u domu.

Jedna věc se ale v boji proti koronaviru u obou zemí liší zásadně: roušky. Zatímco v Česku není možné bez zakryté pusy a nosu vyjít ven, v Německu si s tím nikdo hlavu neláme. A to ani na frekventovaných místech jako jsou supermarkety nebo lékárny. (Němci tvrdí, že v obchodech je hlavní udržet si odstup od ostatních, i proto jsou u pokladen nalepené speciální čáry značící rozestupy).

Místní v Berlíně prostě roušky nenosí, a naopak se dívají často se zdviženým obočím na lidi jako jsme my, kteří si roušku berou na nákup. Mohou za to nejasná oficiální doporučení. Zatímco hlavní virolog Charité profesor Christian Drosten, který koordinuje německý boj proti koronaviru, roušky doporučuje, oficiální stanovisko ministerstva zdravotnictví je považuje za zbytečné. Je to rozpor, kterého si všímají i čeští krajané. Vznikají proto různé iniciativy na podporu nošení roušek: zapojili se do nich různé instituce jako například Česká škola bez hranic. Vznikla taky iniciativa českých lékařů v Německu „Mundschutz für jeden“, tedy „Rouška pro každého“.  Stojí za ní česká lékařka z Berlína Eva Dunglová, která se vydala do boje za osvětu se sloganem: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.  „Chci upozornit na nutnost nošení roušek. Kdyby si všichni lidé na veřejnosti brali roušku, bylo by to jako bychom byli všichni očkovaní. Zafungovalo to na Tchajwanu a v České republice i na Slovensku to už teď pomáhá,“ tvrdí lékařka.

Češi ze všech spolkových zemí Německa, kteří podporují iniciativu, se fotí s hashtagem #mundschutzfürjeden nebo #mundschutzistchic. Celou věc jsem sama aktivně podpořila a pomáhám s medializací v Německu. Líbí se mi, jak se mnozí Češi v tomhle tématu semkli. A roušek si už všímají i respektovaná německá média. O Češích šijících roušky vysílala reportáž třeba německá zpravodajská televizní stanice NTV. A psal o nich i Spiegel. V rouškách se začínají postupně angažovat i německé celebrity s iniciativou „maskeauf“, tedy „vytáhněte masky!“

Zatím čekáme, zda se ještě bude vyvíjet nařízení německé vlády ohledně roušek. A s rodinou doufáme, že je budou lidé nosit aspoň na veřejných prostranstvích: v lékárně, či v obchodě. Už teď je ale jasné, že roušky jsou tématem, které semklo Čechy napříč celým Německem.

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und