Přečtěte si

Místní se pozastavují nad nakládaným hermelínem a utopenci, říká majitelka české kavárny v Berlíně

Zajímavé prostory u hřbitova v berlínské centrální čtvrti Friedrichshain zaujaly českou architektku Annu Vohlídalovou natolik, že se rozhodla odejít ze stálého zaměstnání a nemovitost si pronajala. V domě si založila také vlastní kavárnu, kterou pojmenovala Nonna Café & CO. Její podnik nabízí převážně české produkty jako věnečky, buchty, koláče, utopence nebo nakládané hermelíny. A personál tvoří hlavně Češi.
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Senior v županu a dívka s podpatky v pánských trenýrkách

„V Berlíně je dovoleno vše. To je asi zkráceně obsah této knihy.“ Tak zní komentář čtenářské recenze na mou knížku Berlíňanka, která pojednává o módě a životním stylu v Berlíně. Když mě před lety oslovilo nakladatelství, zda bych si takovou knížku nenapsala, s nadšením jsem kývla a pustila se do pátrání po tom, co je to tedy ona berlínská móda. Jenže teď si nejsem jistá, zda něco jako berlínská móda vůbec existuje. Je zde prostě dovoleno vše. Fádní i odvážné. Nudné i provokativní. Lidé se tu na ulicích nepozastavují nad ničím, a tak nikoho nevzruší nejrůznější kreace.
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Chceš byt? Ukaž diplom a postav se do fronty

Pamatuji si to jako dnes. Sedím doma v Praze na gauči a v počítači mám otevřené inzeráty „Immobilienscout“, německé webové realitky. Už poněkolikáté si totiž prohlížím nabídky bytů v Berlíně. Znám už dokonale celou nabídku nazpaměť. Tentokrát se mi však chce brečet zoufalstvím. Byt, který jsme hledali asi půl roku a nakonec kvůli němu jeli na otočku z Prahy do Berlína, abychom si plácli s makléřkou, nám nakonec nepronajmou. Realitní makléřka prostě zavolala a před podpisem smlouvy nám řekla, že ho dá radši lidem, kteří se mohou nastěhovat o jeden měsíc dřív!
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Pozor, ať vás nesmete cyklistka na jehlách ve vánici

Nedávno jsem se sešla se svou známou Marou, Američankou, která se do Berlína nastěhovala se třemi dětmi a patří mezi velké množství kosmopolitních lidí, kteří si německou metropoli zvolili v celosvětové konkurenci jako ideální místo ke svému životu. A víte, co byla jedna z prvních věcí, kterou Mara udělala, aby zapadla do místní kultury? Pořídila si kolo!
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Jak vegetariáni postupně kolonizují hlavní město

„Dáte si kávu s rostlinným mlékem, nebo s obyčejným? A pokud preferujete rostlinné, chcete ovesné, sójové nebo raději kokosové?“ ptá se mě prodavač, když si jdu pro kávu v Berlíně nedaleko Hlavního nádraží, kde bydlíme. Nejsem v jedné z místních hipsterských a trendy kaváren. Jen jsem si prostě cestou z S-Bahnu zašla do zcela obyčejného a zapadlého bufetu.
Přečtěte si

N&N Podcast: Jiří Fajt o tom, proč se dnes cítí být doma v Berlíně a proč si česká média už zakázal sledovat

Jiří Fajt je historik umění a bývalý generální ředitel Národní galerie v Praze. Posledních 20 let žije i s rodinou v Berlíně, je však zvyklý pravidelně přejíždět mezi oběma metropolemi. V roce 2000 se rozhodl začít nový život v jiné zemi. Vzal s sebou i ženu a dvě malé děti ve školním věku. „Zpočátku byly z těch změn nervózní. Pamatuji, jak mi dcera křečovitě držela ruku a žmoulala sako, když jsem ji vedl poprvé do školy,“ vzpomíná Fajt. Jako ředitel Národní galerie v Praze působil od roku 2014 až do roku 2019, kdy ho odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk. Za tím je patrný vliv prezidenta Zemana – Fajt totiž v předchozí prezidentské volbě veřejně podpořil Karla Schwarzenberga. Jak vnímá Jiří Fajt tyto nepříjemnosti s odstupem času? Co si myslí o české politické kultuře? Nejen to jsme spolu probírali v nejnovějším podcastu.