Skromné vizionáře Uğura Şahina a Özlem Türeciovou proslavila vakcína proti covidu

Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Ještě před rokem byl manželský pár vědců, podnikatelů a kolegů známý více méně pouze lidem z odborných kruhů. Nejpozději od zahájení očkování 27. prosince 2020 „jejich“ vakcínou zná jejich výzkumy i životní příběh celý svět. A média se naučila přepínat počítač do turecké klávesnice, aby správně zapsala jejich jména.

Výroba vakcíny proti covidu. Foto: BioNTech

Za významný přínos k potlačení celosvětové pandemie obdrželi zakladatelé firmy BioNTech letos na jaře od spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera Spolkový kříž za zásluhy. Zařadili se tak mezi významné osobnosti, kterým bylo toto nejvyšší státní vyznamenání propůjčeno, mezi nimi byly i například Hannelore Kohl, první manželka bývalého spolkového kancléře Helmuta Kohla či slavná tanečnice a choreografka Pina Bausch. Ocenění existuje v celkem osmi stupních důležitosti. Ta uprostřed této škály v sobě nese Velký červený emailový kříž s hvězdou s orlicí, který manželé obdrželi.

Uğura Şahina a Özlem Türeciovou proslavila „jejich“ vakcína proti covidu-19. Její hledání označili za projekt lidstva. Vyrábí ji biotechnologická společnost BioNTech, kterou manželé založili v roce 2008 v Mohuči společně s bývalým učitelem Christophem Huberem, rakouským odborníkem na rakovinu. Sérum schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, které už měsíce chrání lidi před vážným průběhem nákazy virem SARS-CoV-2  produkuje společně s americkým farmaceutickým koncernem Pfizer. Letos navíc rozjel výrobu sér ve svém novém závodě v hesenském Marburgu.

Spolkovým křížem za zásluhy ocenil prezident Steinmeier už loni na podzim také renomovaného virologa berlínské Charité Christiana Drostena. Patřil do týmu vědců, kteří v roce 2003 objevili původní virus SARS. Díky nejenom své odbornosti, ale také schopnosti srozumitelně vysvětlovat podstatu nákazy novým typem koronaviru si vysloužil přívlastek Strážce Německa. Jeho rozhlasové podcasty patří mezi nejsledovanější v celé zemi.

Žádní superhrdinové

Ačkoli se Uğur Şahin a Özlem Türeciová díky průlomové vakcíně stali veřejně známými osobami, o jejich soukromí toho není příliš známo. Bydlí v obyčejném městském bytě s dospívající dcerou, okázalý životní styl je jim vzdálený a on rád jezdí do práce na horském kole. Vystudovaní lékaři, kteří své výzkumy začínali ještě jako mladí vědci na univerzitě v Mohuči, se v Německu rovněž stali synonymem pro učebnicovou integraci. Oba jsou totiž potomci tureckých imigrantů, kteří podobně jako desetitisíce jiných přijeli do Německa hledat lepší budoucnost.

Šestapadesátiletému profesoru experimentální onkologie na Mohučské univerzitě, který má na kontě přes 60 patentů v různých vědeckých oblastech, byly čtyři roky, když se z rodného Iskenderunu u syrských hranic přestěhovali s matkou za jeho otcem, který pracoval v továrně Ford v Kolíně nad Rýnem.

Uğur Şahin. Foto: BioNTech

Jeho o dva roky mladší manželka Türeciová se narodila v dolnosaském Lastrupu tureckým rodičům. Výrazně ji ovlivnil zejména otec, který svou ordinaci provozoval doma. Již jako dívka se tak zhlédla v této profesi a více než dvacet let se věnuje výzkumu onkologických onemocnění a imunoterapii.

Özlem Türeciová. Foto: BioNTech

Vyléčit rakovinu i roztroušenou sklerózu

Nemalé zisky z produkce anticovidové vakcíny vnímá manželský pár jako prostředek k jejich celoživotnímu cíli, kterým je výzkum onkologických onemocnění. Preparát Comirnaty byl ostatně svým způsobem „vedlejší“ produkt při jejich letitém výzkumném úsilí pokročit v léčbě a terapii rakoviny, ve kterých hraje roli využívání moderní technologie tzv. mediátorové RNA.

A právě na tomto biotechnologickém principu funguje i očkovací látka na covid-19. Oba věří, že se v horizontu deseti či patnácti let dočká svět medicínského i technologického průlomu v léčbě onkologických onemocnění. Kromě toho pracují i na vytvoření sér například proti HIV či chřipce.

Zakladatel BioNTechu Şahin se díky vývoji vakcíny proti covidu-19 stal miliardářem a zařadil se mezi 500 nejbohatších lidí světa. A také mezi nejmovitější Němce, mezi nimiž je vůbec první německý občan s tureckými kořeny.

V rozhovorech, které poskytuje sice ochotně, nicméně poměrně zřídka z důvodu pracovní vytíženosti, zdůrazňuje, že se necítí jako „superhrdina“, ale prostě jako vědec. Novou technologii totiž nevyvinul sám. Pokud by si někdo takový titul zasloužil, pak by to podle něj byla celá vědecká komunita.  

Uğur Şahin a Özlem Türeciová s kolegy. Foto: BioNTech

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch