Srovnáváme: Berlín i Brno postaví v centru města zelenou čtvrť

Architektonický ateliér A8000 připravil pro Brno koncept rozvoje industriální lokality Špitálka. Cílem projektu je nalézt pro západní část areálu Tepláren Brno nové využití, aniž by se zničila historická hodnota místa. I v centru Berlína se chystá podobná moderní zelená čtvrť, která má vyrůst na volném prostoru mezi čtvrtěmi Mitte, Schöneberg a Kreuzberg.

Urbane Mitte Am Gleisdreieck.

Nově vznikající čtvrť Urbane Mitte Am Gleisdreieck vyplňuje jeden z posledních volných prostorů v centru německé metropole. Spojuje čtvrti Mitte, Schöneberg a Kreuzberg a tvoří spojnici mezi parkem „Greisdreieck“ a centrem města. Vychází ze spojení památkově chráněného nádraží a moderní architektury. Záměrem developera COPRO Gruppe je do roku 2025 využít tento prostor k vytvoření čtvrti, která nabídne místním obyvatelům, návštěvníkům parků, novým firmám a jejich budoucím zaměstnancům inspirativní zázemí ve zdravém městském prostředí.

Berlínský projekt využije nádraží

Charakter nové berlínské čtvrti bude definován kombinací kanceláří, výrobních firem, barů a restaurací, obchodů, řemesel a regionálních produktů, hotelů a kulturních institucí. Bytů v nové čtvrti moc nebude, jelikož je toto místo sužováno hlukem z železniční dopravy. Využito bude i 8 000 m² stávajícího prostoru historických viaduktů U-Bahnu, celková podlahová plocha staveb bude 119 000 m².

Dominantami bude sedm budov vysokých 25 až 90 metrů a historické vlakové nádraží. Mobilita rezidentů (počítá se s třemi tisícovkami lidí) i návštěvníků má být zajištěna spoji veřejné dopravy o kapacitě 20 000 lidí denně. Stavba na severní a jižní straně Urbane Mitte Am Gleisdreieck, oddělená linkou metra U2, bude probíhat ve dvou fázích. Na jižní straně by měla být zahájena na přelomu let 2021 a 2022, zatímco na severní straně začně o dva roky později.

Chytrá Špitálka

Také moravská metropole hodlá vystavět v centru novou chytrou městskou čtvrť. Brownfield Špitálka má udávat trendy současného žití, práce i odpočinku. Rozvoj území by měl nastartovat také celkovou revitalizaci oblasti brněnského Cejlu, dominantou bude stávající chladicí věž. Vznikne zde takzvaný City Hub, který se stane místem setkávání a udržitelného přístupu k životu.

Projekt Špitálka je rozložen hned do několika etap. Prvním krokem realizovaným už na přelomu let 2018 a 2019 bylo uspořádání mezinárodní urbanistické ideové soutěže pro celou sídelní oblast o rozloze 24,55 hektarů. Druhá etapa se zaměřovala na územní studii a dopravní infrastrukturu. Třetí etapa má konkrétnější zadání, orientovala se na území západní části areálu Tepláren Brno. Urbanisticko-architektonický návrh této lokality zpracovalo právě architektonické studio A8000.

Architekti navrhují vytvoření flexibilních otevřených multifunkčních jednotek, které slouží jak pro práci, tak pro bydlení. City Hub, jak se revitalizovaná lokalita bude nazývat, nabídne nejen budoucím obyvatelům, ale i celému městu široké spektrum možností trávení pracovního a volného času.

Chladírenská věž pro eventy

Ikonou místa i nadále zůstane dlouhodobě nevyužívaná chladicí věž. Architekti jí hodlají přeměnit v takzvaný Event Hub. Ten poskytne prostor pro prezentaci místních firem či obyvatel. Věž zároveň poslouží jako vyhlídka na Brno. Stávající dvě lodě průmyslových hal se promění v Culture Hub, prostor pro kulturní akce. Cowork Hub, který se stane inkubátorem a těžištěm nově vzniklých okolních firem, vznikne v budově archivu Tepláren. 

Nové střešní terasy nabídnou sportoviště, zeleň i zahrádky pro komunitní pěstování. Architekti navrhli také 400 metrů dlouhý Skywalk, který prochází chladicí věží a spojí všechny budovy. Stane se unikátní atrakcí a městskou vyhlídkou. Projekt doplní zástavba šesti nových budov pro bydlení a pracovní zázemí. Celkově se jedná o 30 000 m² podlahových ploch.

Aby byla brněnská výstavba z energetického hlediska co nejefektivnější, uvažuje se o využití geotermálního tepla, tedy tepla ze sluncem vyhřívaných ploch, zbytkového tepla budov, ale i obnovitelných zdrojů energie pro dodatečný ohřev či ochlazení vody. Využít by se mělo také zbytkové teplo ze sousedních provozů teplárny. Volné plochy na budovách, na nichž bude převážně zeleň, budou rovněž osazeny fotovoltaickými panely.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher