Teufelsberg: Jak se z odposlouchávací základny stala základna umění

Berlínský Teufelsberg je asi nejznámější „ztracené místo“ v Berlíně. Z někdejší britsko-americké odposlouchávací základny je dnes lokalita, kde se scházejí berlínští umělci, ale i běžní obyvatelé, kteří si z vrcholu kopce udělali výletní místo. V zimě se tu, pokud je tedy sníh, sáňkuje a bobuje, v létě pak chodí za kulturou.

„Ďábelská hora“ je vlastně uměle vzniklý kopec o výšce 120 metrů v západní části města, konkrétně ve čtvrti v Grunewald. Od roku 1950 sem bylo během 22 let navezeno 26 milionů metrů krychlových suti, která vznikla po náletech během druhé světové války. Zároveň jde o druhé nejvyšší místo v Berlíně. Američtí a britští spojenci si zde proto v roce 1957 zřídili odposlouchávací základnu, která zde fungovala až do pádu Sovětského svazu.

Vzpomínka na sníh

To však nebránilo tomu, aby byl v roce 1972 kopec zasypán pískem a ornicí a osázen milionem stromů. Město zde nechalo postavit zařízení pro zimní sporty, vznikla sjezdovka, sáňkařská dráha, skokanský můstek a vleky. U příležitosti 750. výročí vzniku Berlína, které připadlo na rok 1987, se na místní sjezdovce už 28. prosince 1986 dokonce konala soutěž v paralelním slalomu, které se účastnili známí lyžaři. Vítězem se stal bývalý mistr světa a olympijský vítěz z roku 1980 Leonhard Stock z Rakouska.

Vzpomínám si, jak jsme i my s rodinou ještě v 90. letech chodili na Teufelsberg lyžovat a sáňkovat. Dnes už ale v Berlíně vlastně ani nevíme, jak sníh vypadá. Ty časy, kdy jsme se procházeli po zamrznutých jezerech nebo na nich bruslili a stavěli sněhuláky, jsou ty tam.

Z ruin do historie

Po sjednocení Německa se Američané z Německa stáhli, studená válka byla ukončena. Elektronické odposlouchávací zařízení bylo odstraněno, budovy a radarové kupole však zůstaly stát. Město Berlín pak prodalo území o rozloze 15 000 metrů čtverečních za 5,2 milionu tehdejších marek investiční skupině Teufelsberg KG. Vyrůst tu měl hotel s konferenčním centrem, špionážní muzeum, exkluzivní byty a restaurace. Stavební projekt však selhal kvůli velkému odporu ekologů a firma skončila v konkurzu. Stát celou ruinu zabezpečil a střežil až do roku 2003, kdy z finančních důvodů ochranu ukončil. To pak vedlo k masivnímu vandalismu. 

Dnes je Teufelsberg mnohem víc než jen oblíbenou rekreační destinací Berlíňanů. Každý, kdo se zajímá o historii studené války, se během prohlídky s průvodcem může dozvědět zajímavá fakta. Ta spolu s dalšími službami nabízí aktuální nájemce, společnost MSM Management. Objednat si můžete i noční túru s baterkou, odposlouchávací stanice vypadá v noci obzvláště magicky. 

Centrum street artu

Teufelsberg je však dnes známý hlavně jako místo pro umění. Množství street art umělců se zde na stěnách budov kreativně vyřádilo už v době, kdy sem byl vstup zakázán. Vznikla zde organická Galerie street artu, která má už dnes i ve světě vynikající jméno. Například v září 2017 tu sdružení Stilbruch am Teufelsberg uspořádalo velký festival pouličního umění a graffiti. Zúčastnilo se ho velké množství umělců z německy mluvících zemí, ale také z České republiky, Španělska nebo dokonce i Kanady.

Kromě toho se zde pravidelně konají kulturní akce pro malé i velké. To zahrnuje koncerty, hry a mnoho dalšího. Z někdejšího špionského centra se tak vlastně stalo centrum kultury.

Video z Teufelsbergu si můžete pustit tady.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu