„Ďábelská hora“ je vlastně uměle vzniklý kopec o výšce 120 metrů v západní části města, konkrétně ve čtvrti v Grunewald. Od roku 1950 sem bylo během 22 let navezeno 26 milionů metrů krychlových suti, která vznikla po náletech během druhé světové války. Zároveň jde o druhé nejvyšší místo v Berlíně. Američtí a britští spojenci si zde proto v roce 1957 zřídili odposlouchávací základnu, která zde fungovala až do pádu Sovětského svazu.
Vzpomínka na sníh
To však nebránilo tomu, aby byl v roce 1972 kopec zasypán pískem a ornicí a osázen milionem stromů. Město zde nechalo postavit zařízení pro zimní sporty, vznikla sjezdovka, sáňkařská dráha, skokanský můstek a vleky. U příležitosti 750. výročí vzniku Berlína, které připadlo na rok 1987, se na místní sjezdovce už 28. prosince 1986 dokonce konala soutěž v paralelním slalomu, které se účastnili známí lyžaři. Vítězem se stal bývalý mistr světa a olympijský vítěz z roku 1980 Leonhard Stock z Rakouska.
Vzpomínám si, jak jsme i my s rodinou ještě v 90. letech chodili na Teufelsberg lyžovat a sáňkovat. Dnes už ale v Berlíně vlastně ani nevíme, jak sníh vypadá. Ty časy, kdy jsme se procházeli po zamrznutých jezerech nebo na nich bruslili a stavěli sněhuláky, jsou ty tam.
Z ruin do historie
Po sjednocení Německa se Američané z Německa stáhli, studená válka byla ukončena. Elektronické odposlouchávací zařízení bylo odstraněno, budovy a radarové kupole však zůstaly stát. Město Berlín pak prodalo území o rozloze 15 000 metrů čtverečních za 5,2 milionu tehdejších marek investiční skupině Teufelsberg KG. Vyrůst tu měl hotel s konferenčním centrem, špionážní muzeum, exkluzivní byty a restaurace. Stavební projekt však selhal kvůli velkému odporu ekologů a firma skončila v konkurzu. Stát celou ruinu zabezpečil a střežil až do roku 2003, kdy z finančních důvodů ochranu ukončil. To pak vedlo k masivnímu vandalismu.
Dnes je Teufelsberg mnohem víc než jen oblíbenou rekreační destinací Berlíňanů. Každý, kdo se zajímá o historii studené války, se během prohlídky s průvodcem může dozvědět zajímavá fakta. Ta spolu s dalšími službami nabízí aktuální nájemce, společnost MSM Management. Objednat si můžete i noční túru s baterkou, odposlouchávací stanice vypadá v noci obzvláště magicky.
Centrum street artu
Teufelsberg je však dnes známý hlavně jako místo pro umění. Množství street art umělců se zde na stěnách budov kreativně vyřádilo už v době, kdy sem byl vstup zakázán. Vznikla zde organická Galerie street artu, která má už dnes i ve světě vynikající jméno. Například v září 2017 tu sdružení Stilbruch am Teufelsberg uspořádalo velký festival pouličního umění a graffiti. Zúčastnilo se ho velké množství umělců z německy mluvících zemí, ale také z České republiky, Španělska nebo dokonce i Kanady.
Kromě toho se zde pravidelně konají kulturní akce pro malé i velké. To zahrnuje koncerty, hry a mnoho dalšího. Z někdejšího špionského centra se tak vlastně stalo centrum kultury.
Video z Teufelsbergu si můžete pustit tady.