TOP zaměstnavatelé v Německu a Česku

Německý průmysl ztrácí – alespoň v očích vlastních zaměstnanců. Ve srovnání zaměstnavatelů si lépe než tradiční domácí firmy vedou společnosti ze zahraničí, většinou zaměřené na IT. Švýcarská farmaceutická a biotechnologická firma Roche byla loni u zaměstnanců nejoblíbenějším zaměstnavatelem. Je to poprvé za šest let, po něž konzultační platforma Glassdoors v Německu takový žebříček sestavuje, kdy první příčka nepatří domácí firmě.

Loňský vítěz, automobilka Porsche ze skupiny Volskwagen, se musela letos spokojit s devátým místem. Následují americký technologický obr Google a až za ním první německá firma, výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma z bavorského Herzogenaurachu.

Čtvrtá příčka patří k německému automobilovému průmyslu, ačkoli to tak podle názvu ani zaměření na první pohled nevypadá: technologická konzultační firma MHP je součástí skupiny Porsche. Pátá pozice naopak nese slavné strojírenské jméno, ale její byznys je docela jinde: Siemens Healthineers je špičková firma v oblasti lékařských technologií.

Pozornost jistě zasluhuje skutečnost, že nejoblíbenější zaměstnavatel v celoevropském měřítku, americký poskytovatel služeb na poli managementu klientských vztahů Salesforce, v Německu znovu nedosáhl ani na první desítku. Tam se naopak poprvé vklínila automobilka Volkswagen.

Zdroj: wearedevelopers.com

Z jiného úhlu mluví anketa, jejíž výsledky zveřejnil server Quora. Podle nich je nejobdivovanější německou vlastností dochvilnost – ovšem právě dodržování královské ctnosti patří mezi zaměstnanci německých firem k těm nejméně oblíbeným.

V Evropě hrají prim technologie…

Pořadí obliby evropských zaměstnavatelů sestavuje každoročně server Great Place to Work prostřednictvím průzkumů, jež provádí mezi zaměstnanci největších 500 evropských firem. Z Německa se do první desítky dostala pouze pojišťovna Daimler Mobility.

1. Salesforce – IT, 49 tisíc zaměstnanců
2. Cisco Systems – IT, 72 tisíc zaměstnanců
3. Hilton – hotely, 173 tisíc zaměstnanců
4. Mars Wrigley – cukrovinky, 100 tisíc zaměstnanců
5. AbbVie – biotechnologie a farmacie, 30 tisíc zaměstnanců
6. The Adecco Group – personalistika, 34 tisíc zaměstnanců
7. Daimler Mobility – finanční služby a pojištění, 9900 zaměstnanců
8. Admiral Group – finanční služby a pojištění, 12 tisíc zaměstnanců
9. Cadence Design Systems – IT, 8100 zaměstnanců
10. DHL Express – doprava, 100 tisíc zaměstnanců

Celosvětově vládnou Američané

Žebříček globálních zaměstnavatelů švédské platformy Universum podle žádanosti ze strany studentů elitních obchodních vysokých škol (za rok 2020). Do první padesátky se vešlo 28 amerických firem, Německo bylo na druhém místě s pěti špičkovými zaměstnavateli.

1. Google
2. Apple
3. Microsoft
4. Amazon
5. Deloitte
6. Goldman Sachs
7. EY (Ernst & Young)
8. PwC (PricewaterhouseCoopers)
9. J.P. Morgan
10. L’Oréal Group

16. BMW Group
17. Adidas
28. Daimler/Mercedes-Benz
31. Deutsche Bank
40. Volkswagen Group
50. Heineken

A v Česku? Každý pes, jiná ves

Nejlepší české zaměstnavatele za loňský rok vyhlásila společnost Best Employers Czech Republic. Hlavní hodnotícím kritériem byla motivovanost zaměstnanců.

1. JT International – tabákový průmysl
2. Etnetera – IT a software/telekomunikace
3. Microsoft – IT a software/telekomunikace
4. Mero ČR – přeprava a skladování ropy
5. Cisco Systems (Czech Republic) – IT a software/telekomunikace
6. Red Hat Czech – IT a software/telekomunikace
7. SolarWinds Czech – IT a software/telekomunikace
8. Coty ČR – dovoz a distribuce kosmetiky
9. 3M Česko – diverzifikované technologie a produkty
10. Hilti ČR – stavební průmysl

Mohlo by vás zajímat

Petrof
Přečtěte si

Česká piana Petrof vlastní i Paul McCartney nebo Bill Gates

„Umíme zařídit neviditelného pianistu nebo pianino v červené barvě, která je letošním hitem,“ říká Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace rodiny Petrofů. V současnosti stojí v čele královéhradecké společnosti Petrof, jednoho z nejvýznamnějších výrobců akustických pian v Evropě.
Přečtěte si

Na zastropování nájemného a vyvlastnění bytů v Berlíně by doplatili především nájemníci

Při pohledu na mapu českých investorů do nemovitostí v Berlíně je zjevné, že se tam do investic nijak nehrnou. Výjimkou byl Petr Kellner, který na břehu Sprévy postavil budovu Trigon. Tento berlínský developerský pionýr však má jen hrstku následovníků a jako vysvětlení se nabízí, že české investory odrazují zprávy z nájemního trhu v Berlíně. Příchylnost Berlíňanů k radikálním levicovým zásahům do trhu má své specifické důvody v nedávné historii, k vytouženému efektu však téměř jistě nepovedou.
Shuterstock
Přečtěte si

Mosty přes rozbouřenou vodu

Agrese Kremlu na Ukrajině nebývale otřásla Západem a sjednotila ho. N&N Magazín se zeptal různých společností, jak situaci vnímají ze svého pohledu.

Nejčtenější v kategorii Business