V Berlíně už se zase smí tančit. Jaká opatření proti koroně platí od pátku v metropoli?

Na ulici je možné sundat si masku, stejně tak v zoo nebo v botanické zahradě. Pod širým nebem se smí sejít až tisíc účastníků kulturní akce, uvnitř 250. Opět se mohou konat veletrhy a festivaly. Lázně, bazény a sauny otevřou a budou požadovat testy. Venkovní sporty jsou povoleny. Povinnost nosit masku přetrvává v obchodech a v hromadné dopravě.

Počet nových případů koronaviru v Německu klesá a stejně je tomu i v Berlíně. Nálada v ulicích je uvolněná, lidé se hrnou na zahrádky pivnic, aby sledovali přenosy z fotbalového mistrovství Evropy. Již neexistuje povinnost testovat se před návštěvou zahrádek, omezení kontaktů jsou volnější, poslední koronavirová vlna opadá. Tento týden rozhodl berlínský senát (u nás bychom řekli radnice) o nových uvolněních, které vstupují v platnost zítra. Jaké jsou hlavní změny?

Co se týče nošení roušek, málokdo to venku opravdu dodržoval a pravidla byla matoucí. Senát určil velké množství ulic a náměstí, na které se vztahoval požadavek nošení roušek. To již není nutné nejen v ulicích, ale ani na místech, jako jsou zoo nebo botanická zahrada. Od zítřka stačí dodržovat minimální vzdálenosti. V MHD a obchodech jsou masky nadále povinné.

Také se mohou konat akce s více hosty. Dosud byla povolena účast 100 lidí uvnitř a 500 venku. Na akcích pod širým nebem je to od zítřka tisíc lidí, účast 250 osob je povolena v interiérech. Pro halové akce s více než 20 hosty budou návštěvníci potřebovat doklad o negativním testu, úplném očkování nebo uzdravení. Soukromé akce jsou možné s více lidmi. Promoce, svatební oslavy, narozeninové oslavy a náboženské akce se mohou konat v uzavřených místnostech s 50 osobami, venku se stovkou hostů.

Kde naopak masku stále odložit nelze, je veřejná doprava – v autobusech a vlacích jsou masky bez ventilátoru nadále povinné. Stejně tak v obchodech, supermarketech, vozech taxislužby, v nemocnici, u lékaře, v knihovně apod. Masku je třeba mít také na demonstraci a při bohoslužbě. Povinnosti nosit roušku při vyučování se nezbavily ani děti ve škole.

Končí zákaz tance

Opět se mohou konat veletrhy a festivaly. Lázně, bazény a sauny otevřou a budou požadovat testy. Venkovní sporty jsou povoleny, i když zrovna při nich nelze splnit minimální standard bezpečnosti. Mohou se znovu otevřít zábavní zařízení, zábavní parky a podniky pro volnočasové aktivity, stejně jako kasina, sázkové kanceláře a podobné podniky. Jesle a školky skončí omezený provoz 21. června, kdy bude obnoven normální provoz. Sexuální služby jsou povoleny až od 30. června.

V pátek by mohl skončit tolik kritizovaný zákaz tance v berlínských klubech. Přinejmenším to v pondělí řekl senátor Klaus Lederer z výboru pro kulturu. Možná nepůjde prozatím o megaakce pro tisíc lidí, ale tanec pod širým nebem by už neměl být tabu. Magistrát upřednostňuje legální akce před nelegálními přeplněnými párty, které probíhaly během zákazu.

Dosud se muselo na zahrádkách berlínských klubů sedět a vstát mohl jen ten, kdo mířil na toaletu. Nešlo si objednat nápoj na baru, jen u stolu u obsluhy. S ohledem na klesající počet nakažených a skutečnost, že se akce odehrávají pod širým nebem, se opatření zdála veřejnosti i provozovatelům podniků nepřiměřená.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Senior v županu a dívka s podpatky v pánských trenýrkách

„V Berlíně je dovoleno vše. To je asi zkráceně obsah této knihy.“ Tak zní komentář čtenářské recenze na mou knížku Berlíňanka, která pojednává o módě a životním stylu v Berlíně. Když mě před lety oslovilo nakladatelství, zda bych si takovou knížku nenapsala, s nadšením jsem kývla a pustila se do pátrání po tom, co je to tedy ona berlínská móda. Jenže teď si nejsem jistá, zda něco jako berlínská móda vůbec existuje. Je zde prostě dovoleno vše. Fádní i odvážné. Nudné i provokativní. Lidé se tu na ulicích nepozastavují nad ničím, a tak nikoho nevzruší nejrůznější kreace.
Přečtěte si

Martina Barta: Berlín mi pomohl provést životní restart

Z Prahy odešla v 18 letech studovat na Jazzový institut do Berlína, s kufrem, velkým kloboukem a trochou peněz v kapse. Nyní vystupuje s různými hudebními projekty mj. jako sólistka Big Bandu der Deutschen Oper Berlin na mezinárodních hudebních festivalech (Kurt Weill Fest, Choriner Musiksommer, Jazztage Dresden). Pravidelně také vystupovala v duu s uznávaným americkým vibrafonistou Davidem Friedmanem. “Jsem ráda, že jsem zůstala. Berlín je pro mě naprosto inspirativní město,” hodnotí po letech své rozhodnutí.

Nejčtenější v kategorii Society