V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií 

V duchu prvorepublikových salonů, kdy se v Praze scházela u jiskrných debat česká a německá elita, přináší N&N Czech-German Bookmag ve svém novém čísle to nejlepší z obou světů. 

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: In der Herbstausgabe von N&N trifft Franz Kafka die Europäische Union 

Kde jinde se potká Franz Kafka s Adinou Mandlovou a Tomáš Kafka s Bernhardem Schlinkem? Ti první dva se sešli na obálce podzimního vydání N&N. A ti druzí dva – český velvyslanec a německý spisovatel – na jeho stránkách, kde se dozvídáme o vzniku jejich společné divadelní hry z prostředí střední Evropy. 

Na sto padesáti stránkách N&N bookmagu se jako obvykle mísí minulost s budoucností, světy politiky a umění, věci vážné i věci krásné. Přináší exkluzivní rozhovory s bývalým německým prezidentem Joachimem Gauckem, šéfem české diplomacie Janem Lipavským či předsedou českého Senátu Milošem Vystrčilem.

V sekci Art Guide najde čtenář výběr lahůdek kulturního podzimu v Praze a Berlíně a v sekci Travel ochutnávku skvělých českých a německých hotelů.

Pohled z perspektivy „věcí mezi nebem a zemí“ pak nabízí rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem, jenž je dnes v Evropě nepochybně nejznámějším českým intelektuálem. Zajímavou perspektivu vývoje česko-německých vztahů pak přináší názory Veselina Vačkova, dlouholetého šéfa Lidových novin, nejstaršího českého deníku, který zažil německé i české majitele.

Vydavatelka N&N Danuše Siering se ve své eseji v duchu slavné písně Boba Dylana zamýšlí nad tím, že „časy se mění“. Klade si otázku, jak si udržet duševní zdraví v atmosféře stále rychlejších inovací a permanentních krizí. 

O estetický zážitek při listování bookmagem se stará fotografka Ivy E. Morwenová, autorka „kafkovské“ cover story, a dále pak Andreas Ortner, který fotí pro Vogue a další přední časopisy, či Kateřina Sýsová se svým pitoreskním fotografickým cyklem portrétů novodobých „zámeckých pánů“.

N&N Czech-German Bookmag je k dostání v knihkupectvích a na e-shopu Albatrosu. Zakoupit ho lze i ve vybraných knihkupectvích v Německu a na Slovensku. Novinky o tištěném magazínu se průběžně objevují na našem Instagramu a Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Německý zpěvák a bavič pořádal vánoční večírky pro bezdomovce. Letos za nimi jede s foodtrucky

Franka Zandera v Berlíně znají hlavně jako zpěváka, moderátora a baviče. Asi nejznámější je jeho píseň Nur Nach Hause (geh’n wir nicht), kterou složil v roce 1993 pro berlínský fotbalový klub Hertha BSC, a kterou fanoušci dodnes zpívají snad po každém domácím zápase Herthy. Je majitelem několika zlatých desek a připsal si i několik prvenství v německé hitparádě.
Přečtěte si

Architekt Adam Gebrian: Praha je město s obrovským potenciálem, který ještě zdaleka není využitý

Město s velikým množstvím veřejného prostoru, který ale mnozí lidé neumí ocenit a tím pádem není ani využívaný, to je Praha podle Adama Gebriana. Architekt zabývající se kvalitou života ve městě vidí příčinu tohoto stavu do značné míry ve vnímání obyvatel české metropole, kteří většinou městské prostředí považují spíše za prostor pro přesun mezi prací a bydlením a své víkendy tráví raději mimo město. V Praze tak nevzniká poptávka po kvalitním veřejném prostoru, kde by člověk mohl strávit klidně celý den. Není přitom vždy potřeba obrovských investic, mnohdy k příjemnějšímu fungování místa stačí vyřešit detail, ať už je to pítko, pohodlný průchod, nebo třeba přechod přes silnici.
Shutterstock
Přečtěte si

Architekti a urbanisté v Mnichově ukazují, jak by řešili bezdomovectví

Zatímco v Mnichově má člověk v průměru k dispozici 39 metrů čtverečních, jsou ve světě města, kde se o takovém prostoru může lidem jenom zdát. Podle OSN žije v současnosti na zeměkouli 1,6 miliardy lidí v nevyhovujících bytových podmínkách nebo bez vlastní střechy nad hlavou. Tento globální, komplikovaný a choulostivý problém reflektuje mnichovské Muzeum architektury Technické univerzity v Pinakotéce Moderny na výstavě s varovným názvem „Who’s next“, Kdo je další?, a představuje devatenáct inovativních modelů bydlení.

Nejčtenější v kategorii Society