Vychází Etiketa domácí – kniha návodů a tipů, jak zlepšit vztahy v rodině i ve společnosti

“Zůstaňte doma! Neoficiální motto pandemie nás poslední měsíce více či méně důrazně nabádalo nevycházet, není-li to vyloženě nutné, a tak jsme trávili většinu času, volného i pracovního, ve svých příbytcích. Navzdory tomu dosud nevznikla kniha, která by se věnovala etiketě v domácím prostředí. Rozhodl jsem se to ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books napravit,” říká expert na etiketu a pánské odívání Daniel Šmíd.

Zakoupit knihu za sníženou cenu a s vlastnoručním podpisem autora můžete ZDE do 16. července dopoledne.


Etiketa se podle autora nenachází jenom v naleštěných sálech, v kancelářích, nebo při obchodních obědech. Tam ji vnímáme nejčastěji, ale ona s námi žije i doma. Etiketa se nachází v každém z domovů a v podstatě také v každém vztahu. Domácí prostředí formuje člověka a je zodpovědné za to, jaké návyky pak máme ve společnosti. Jinými slovy to, co se naučíme doma, používáme tam, kde doma nejsme. A stejně tak naše děti. 

Od ložnice po toaletu

Kniha je primárně určena párům, respektive rodičům. Nabízí doporučení pro situace od podávání snídaně a oběda po přivítání návštěv a pohoštění známých. Rozebírá také okamžiky, kdy rodina domov opouští, ať už za návštěvou divadla, kavárny, nebo se třeba vydává na cestu vlakem. Etiketa domácí je plná konkrétních návodů, jak tu kterou situaci řešit i jak se na ni připravit, přičemž neopomíjí žádný kout, od ložnice po toaletu a koupelnu. 

“Čekám, že se tato kniha stane základním stavebním kamenem každé domácnosti, jelikož pokrývá životní situace, které jsou každému člověku vlastní. Pan Šmíd je naprostý perfekcionista a dbá na každý detail, což se pozitivně podepisuje na výsledné kvalitě a hodnotě publikací, které společně připravujeme k vydání. V Etiketě domácí naleznete odpovědi, kterých se vám nedostávalo,“ říká vydavatel Martin Toman. 

Knihu otevírá předmluva Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské a účastnice jedenácté řady taneční soutěže Stardance. Mimo jiné v ní píše:

“Na stránkách, které se před vámi otevřou, najdete cestu, po které bude zábava a radost kráčet, Etiketa s vámi bude bydlet doma a rozhodně ji nebudete považovat za nevítaného hosta, který se rozvaluje po celém bytě a jde s vámi i do restaurace a v neděli na mši a pak ještě na zmrzlinu. Naopak, díky ní se toho hodně změní k lepšímu. A nebude to jako žďuchanec do žeber, ale změna přijde s uvědoměním a vlastně i s úlevou.“ 

Koupě se slevou a podpisem

V sedmnácti kapitolách je zpracováno více než 80 témat, které se týkají života doma, setkávání s přáteli a blízkými. O ilustrace se s pečlivostí a jistou nadsázkou postarala Tereza Kovandová a dala tím této publikaci neotřelou tvář. O grafickou úpravu textu se postaral knižní designér Martin Stehlík. Kniha vychází pod vlajkou rodinného nakladatelství Backstage Books. 

Knihu můžete do 16. července dopoledne získat za nižší cenu, než se bude prodávat v knihkupectvích. Na stránkách Startovače podpořte projekt a získejte knihu s vlastnoručním podpisem autora a s vlastním jménem vytištěným v knize. 

O autorovi: 

Daniel Šmíd je expertem na společenskou etiketu a odívání. Jeho vášní jsou pánské oděvy a moderní gentlemanství. Je aktivním publicistou, napsal desítky časopisových článků, a je také autorem publikace Smart Casual, první české knihy o oblékání mužů, do které napsal úvodní slovo Bernhard Roetzel z Německa, autor světoznámého bestselleru Gentleman. 

Ukázka z knihy: 

“Muži zdraví vždy první všechny ženy a také všechny osoby starší. Sousedky, jejich dcery, starší sousedy a také jejich návštěvy. Pokud je osoba podle vašeho mínění podobného věku jako vy, zdraví jako první ten pohotovější, kterému zde budeme říkat zdvořilejší. Smíte to být také vy, zvláště pak po přečtení těchto textů. Jste-li starší dáma, máte právo být zdravena všemi ostatními jako první. Toto právo však není vynutitelné a vy smíte kdykoli sestoupit z pomyslného stupínku společensky nejvýznamnější osoby, vzdát se svého svrchovaného práva a pozdravit jako první. Pozdrav je totiž přátelské gesto. 

Není obvyklé zdravit ostatní lidi v halách letišť, nádražní hale nebo veletržních pavilonech. Není vhodné zdravit při vstupu do prostředků městské hromadné dopravy, neznáte-li případně řidiče osobně. Také na toaletě se muži obvykle nezdraví. Naopak je žádoucí, ať přijdete kamkoli, zdravit jako první. To mohou být situace, kdy jste pozvaní na návštěvu k rodičům nebo přátelům. Neboť příchozí vždy zdraví skupinu. Když přicházíte do supermarketu a míjíte pracovníky informací nebo reklamací, zdravte. Když budete mít tu čest setkat se se známými, kteří na vás někde čekají, jste to vy, kdo zdraví jako první. V případě, že se setkává muž se svojí ženou, kterou doprovází její kamarádka nebo maminka, zdraví muž vlastní ženu až na druhém místě. Nejprve si vaši pozornost zaslouží osoby, které vám nejsou tak blízké. Před použitím v reálném životě to prosím navzájem odsouhlaste, ať nemáte potíže jen proto, že to váš protějšek neví. Děti by měly zdravit dospělé osoby jako první. Naučte je to. Ne sekýrováním. Buďte jim dobrým příkladem.

Vstupujete-li do jakékoli malé místnosti, výtahu ve vašem bytovém domě, na úřadech nebo v nákupním středisku, zdravíte vy jako první. Také při cestování, o kterém je v této knize samostatná kapitola, vám pozdrav pomyslně otvírá dveře. Například ve vlaku zdravte při vstupu do kupé. Při vstupu do otevřených vagonů vlaku nezdravíte. Pozdravte až v okamžiku, kdy přistoupíte k vašemu sedadlu a sedáte si vedle nebo naproti někomu. Váš pozdrav ať je slyšet v případě, že vstupujete do restauračního vozu..”

Více informací: https://www.danielsmid.cz

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.