Zvonění z někdejší nejvyšší berlínské stavby narušovalo vytí vlků

Pamětní kostel císaře Viléma Gedächtniskirche je jednou z nejznámějších památek západní části Berlína a jednou z nejoblíbenějších památek metropole. Nedávno k němu přibyl nový pohled, “dvojčata” Upper West. Pojďme se podívat, jaká v sobě skrývá tajemství.

Někdejší nejvyšší stavbu Berlína, kostel Gedächtniskirche, už zastínil mnohem vyšší věžák Foto: Shutterstock

Evangelický kostel Gedächtniskirche je znakem Berlína již od konce 19. století; s výškou 113 metrů to byla nejvyšší stavba ve městě. Legendární byl zvuk pěti zvonů, které v té době svou velikostí a hmotností předčily pouze zvony světoznámé katedrály v Kolíně nad Rýnem. Davy z Berlína a širokého okolí si je chodívali poslechnout, ale jejich krásný zvuk přerušovali vlci z přilehlé zoologické zahrady, kteří zvoněním vždy zneklidněli a vyli. V roce 1922 to popsal kronikář Fedor von Zobeltitz v prvním díle Kroniky společnosti za posledního císaře následovně:

“Dlouhé ozvěny vytí, kňourání čoklů a chraplavý štěkot vlků se mísily s pozdravem zvonů a zdůrazňovaly jásot publika. To však nebylo na programu. Zoologickou zahradou se zběsile hnal policista na koni; pár strážníků přispěchalo, aby z titulu své funkce a pravomoci zakázali zvířatům vydávat zvuky – ale vzpurná zvířena neměla před modrými uniformami příliš respektu: vyla, ječela a štěkala bez ustání dál.”

Během druhé světové války byl pamětní kostel v roce 1943 vážně poškozen, po dlouhých sporech zůstala zachována 71 metrů vysoká ruina jako památník války. V letech 1959-1963 byla přistavena v modernistickém stylu novostavba, která se skládá z lodi, kostelní věže, kaple a předsíně.

Ve stínu věžáku

V roce 2017 přibyla ke známému pohledu na Breitscheidplatz nová stavba, kde se mnozí ptají, co vlastně znamená. “Dvojčata” Upper West se svou výškou 119 m jsou dnes čtvrtou nejvyšší výškovou budovou v Berlíně.

Nejen v Praze trvá veškerá výstavba dlouho.  První plány výškové budovy vedle Gedächtniskirche vypracoval profesor Christoph Langhof již v roce 1994. Stavební povolení bylo vydáno v roce 2005 a poté, co se investorovi na jaře 2012 podařilo zajistit financování, byl 25. června 2014 položen základní kámen. Hotovo bylo v roce 2017.

Celková podlahová plocha Upper West činí 53 000 m². Přízemí obsadily maloobchodní prodejny, prvních 19 pater si pronajal hotelový řetězec Motel One, který zde nabízí 582 pokojů; v desátém patře se nachází terasa a místnost pro hotelové snídaně. Od 20. patra jsou nájemci advokátní, marketingové a realitní kanceláře, ve 33. patře měl být otevřen skybar, což se zatím nestalo.

Otevřen je však skybar s terasou v desátém patře, který patří k Motelu One a nese název One Lounge. Jeho design je ovlivněn mottem hotelu “Historie filmu” s fotografiemi filmových hvězd, kamer a rekvizit.  Nejen interiér, ale i výhled na Berlín je zde skutečně filmový.

Upper West na Kurfürstendammu 11 má ještě jednu zajímavost. I když má uliční číslo 11, je považován za první budovu na nejslavnějším berlínském bulváru… protože prvních deset čísel domů zatím nikomu nebylo přiděleno.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Drážďany – jaké památky musíte navštívit, abyste sem už nemuseli?

Většina drážďanských památek se nachází v historickém Starém městě a projdete je v klidu pěšky. Za dnešní dominantu Drážďan je považován kostel Frauenkirche (česky obvykle označovaný jako kostel Panny Marie), vůbec nejznámější památka Drážďan. Slavný je ani ne tak z historického hlediska, jako spíš symbol poválečné i postkomunistické obnovy NDR. Tento protestantský chrám byl zcela zničen při spojeneckém bombardování Drážďan v únoru 1945 a po sjednocení Německa znovu vystavěn. Každá část původní stavby, sebemenší úlomek či kámen, byla zaevidována a podle počítačových modelů znovu instalována do stavby. Touto neuvěřitelně náročnou a pracnou metodou se podařilo kostel ze 43 procent obnovit z původních dílů.
Přečtěte si

To nejlepší z obou světů v rakouském Park Igls

Právě nyní, kdy svět prochází koronavirovými vlnami a navíc s příchodem chladných podzimních dnů si uvědomujeme sílící touhu po fyzickém i mentálním zdraví. V rakouském hotelu Park Igls, který je zaměřený na zdravotní péči, věří kombinaci toho nejlepšího z konvenční i komplementární medicíny. A daří se jim to již téměř třicet let.
Přečtěte si

Lipsko: Že by se z rebelského města NDR stal Berlín budoucnosti? (48 hodin v…)

Má Lipsko šanci předstihnout Berlín v soutěži o nejpříjemnější německé město pro život? Umělecké a kreativní prostředí, historické památky i kouzelné vodní kanály naznačují, že by to žádné velké překvapení nebylo. V posledních letech tady navíc přibylo i nočních klubů, které se mohou rovnat berlínským ikonám, jako je třeba Berghain.

Nejčtenější v kategorii Travel