4 x 11 je symbol Svatomartinského vína

Pojďme hledat na koronaviru také světlé stránky! Jednou z nich je Svatomartinské víno, které se letos díky lockdownu bude doslova „lokat doma“, ale hlavně si jej díky tomu bude moci řada z nás otevřít na čas – tedy přesně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.

Tradice Svatomartinského vína sahá až na císařský dvůr Josefa II. a už tehdy se jednalo o první ochutnávku vína sklizeného v příslušném roce. Na svátek svatého Martina totiž mnoha vinařům, kteří hospodařili u velkostatkářů, končila služba a debata o pokračování v dalším roce probíhala právě u sklenky prvního vína z podzimní sklizně. Při té příležitosti se vždy upekla husa, buchty, koláče, zkrátka do sytosti se hodovalo. Tento pěkný zvyk se udržel až dodnes a stala se z něj populární celospolečenská událost. Tradiční svatomartinské menu v restauracích letos sice neproběhne, ale nic nebrání tomu si užít husí pečínku s letošním vínem doma.

„Svatomartinská vína ročníku 2020 jsou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, s příjemnou kyselinkou a navíc velmi svěží. Je to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat,” říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích. Právě tam každoročně probíhá hodnocení vín, která usilují o možnost získat známku Svatomartinské. „Z 259 přihlášených vín letos splnilo kvalitativní požadavky 234, což poukazuje na mimořádně vydařený ročník,“ dodává Babisz.

A co se tedy může stát Svatomartinským vínem, které se na etiketě pyšní logem svatého Martina na bílém koni? Mohou jím být vína raných odrůd v podobě Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský v případě bílého vína. Červené Svatomartinské víno může vzniknout výhradně z odrůd Modrý Portugal či Svatovavřinecké a pro růžová či klaret (bílé víno z modrých hroznů – pozn. red.) se používá Modrý Portugal, Zweigeltrebe nebo Svatovavřinecké. Mezi další povinná kritéria patří například dosažení minimálně osmdesáti bodů ze stobodové stupnice hodnocení, vína musí být suchá s maximálním obsahem zbytkového cukru 9 g/l a u bílého s růžovým nesmí hladina alkoholu převýšit 12,5%, u červeného to nesmí být více jak 13%.

A co když narazíte na tak zvané „mladé víno“? Řada vinařů buď vybranými odrůdami pro Svatomartinské nedisponuje či se do kvalitativního výběrového hodnocení nepřihlásí, ale to neznamená, že by nemohli nabízet svá čerstvě sklizená vína. V takovém případě jde o víno s označením „mladé“, pod kterým najdete rozmanité odrůdy i cukernatost.

Je zvykem, že se Svatomartinské víno otevírá na svátek svatého Martina, tedy 11. 11. přesně v 11 hodin a 11 minut. Nikdy ne dříve! Láhve Svatomartinského nemusíte vypít okamžitě, uschovejte si je na Vánoce nebo o něco déle, ale nejpozději začátkem následujícího roku by měly být spotřebovány. Jde o lehké víno k rychlému vypití, které není rozhodně určeno k archivaci. Tak nezbývá, než podpořit nákupem letošního vína tuzemské vinaře a najít si recept na pečenou husu se zelím.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Místní se pozastavují nad nakládaným hermelínem a utopenci, říká majitelka české kavárny v Berlíně

Zajímavé prostory u hřbitova v berlínské centrální čtvrti Friedrichshain zaujaly českou architektku Annu Vohlídalovou natolik, že se rozhodla odejít ze stálého zaměstnání a nemovitost si pronajala. V domě si založila také vlastní kavárnu, kterou pojmenovala Nonna Café & CO. Její podnik nabízí převážně české produkty jako věnečky, buchty, koláče, utopence nebo nakládané hermelíny. A personál tvoří hlavně Češi.
Přečtěte si

Akce Taste Fake Milk – 3. 11. v Černé labuti ochutnáme přehlídku rostlinných mlék

Ve čtvrtek 3. listopadu vypukne v Domě Černá labuť Na Poříčí akce Taste Fake Milk. Hlavní roli sehrají alternativy k živočišnému mléku. Ty bude možné ochutnat, porovnat, výhodně nakoupit a také jim nakouknout pod pokličku. Na místě totiž budou přímo jejich výrobci a propagátoři, kteří rozklíčují jejich podstatu a smysl. Akce navazuje na úspěšný event Taste Fake Meat a opět bude plná doprovodného programu, zajímavých speakerů, osobností a inspirace!

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…