4 x 11 je symbol Svatomartinského vína

Pojďme hledat na koronaviru také světlé stránky! Jednou z nich je Svatomartinské víno, které se letos díky lockdownu bude doslova „lokat doma“, ale hlavně si jej díky tomu bude moci řada z nás otevřít na čas – tedy přesně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.

Tradice Svatomartinského vína sahá až na císařský dvůr Josefa II. a už tehdy se jednalo o první ochutnávku vína sklizeného v příslušném roce. Na svátek svatého Martina totiž mnoha vinařům, kteří hospodařili u velkostatkářů, končila služba a debata o pokračování v dalším roce probíhala právě u sklenky prvního vína z podzimní sklizně. Při té příležitosti se vždy upekla husa, buchty, koláče, zkrátka do sytosti se hodovalo. Tento pěkný zvyk se udržel až dodnes a stala se z něj populární celospolečenská událost. Tradiční svatomartinské menu v restauracích letos sice neproběhne, ale nic nebrání tomu si užít husí pečínku s letošním vínem doma.

„Svatomartinská vína ročníku 2020 jsou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, s příjemnou kyselinkou a navíc velmi svěží. Je to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat,” říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích. Právě tam každoročně probíhá hodnocení vín, která usilují o možnost získat známku Svatomartinské. „Z 259 přihlášených vín letos splnilo kvalitativní požadavky 234, což poukazuje na mimořádně vydařený ročník,“ dodává Babisz.

A co se tedy může stát Svatomartinským vínem, které se na etiketě pyšní logem svatého Martina na bílém koni? Mohou jím být vína raných odrůd v podobě Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský v případě bílého vína. Červené Svatomartinské víno může vzniknout výhradně z odrůd Modrý Portugal či Svatovavřinecké a pro růžová či klaret (bílé víno z modrých hroznů – pozn. red.) se používá Modrý Portugal, Zweigeltrebe nebo Svatovavřinecké. Mezi další povinná kritéria patří například dosažení minimálně osmdesáti bodů ze stobodové stupnice hodnocení, vína musí být suchá s maximálním obsahem zbytkového cukru 9 g/l a u bílého s růžovým nesmí hladina alkoholu převýšit 12,5%, u červeného to nesmí být více jak 13%.

A co když narazíte na tak zvané „mladé víno“? Řada vinařů buď vybranými odrůdami pro Svatomartinské nedisponuje či se do kvalitativního výběrového hodnocení nepřihlásí, ale to neznamená, že by nemohli nabízet svá čerstvě sklizená vína. V takovém případě jde o víno s označením „mladé“, pod kterým najdete rozmanité odrůdy i cukernatost.

Je zvykem, že se Svatomartinské víno otevírá na svátek svatého Martina, tedy 11. 11. přesně v 11 hodin a 11 minut. Nikdy ne dříve! Láhve Svatomartinského nemusíte vypít okamžitě, uschovejte si je na Vánoce nebo o něco déle, ale nejpozději začátkem následujícího roku by měly být spotřebovány. Jde o lehké víno k rychlému vypití, které není rozhodně určeno k archivaci. Tak nezbývá, než podpořit nákupem letošního vína tuzemské vinaře a najít si recept na pečenou husu se zelím.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch