4 x 11 je symbol Svatomartinského vína

Pojďme hledat na koronaviru také světlé stránky! Jednou z nich je Svatomartinské víno, které se letos díky lockdownu bude doslova „lokat doma“, ale hlavně si jej díky tomu bude moci řada z nás otevřít na čas – tedy přesně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.

Tradice Svatomartinského vína sahá až na císařský dvůr Josefa II. a už tehdy se jednalo o první ochutnávku vína sklizeného v příslušném roce. Na svátek svatého Martina totiž mnoha vinařům, kteří hospodařili u velkostatkářů, končila služba a debata o pokračování v dalším roce probíhala právě u sklenky prvního vína z podzimní sklizně. Při té příležitosti se vždy upekla husa, buchty, koláče, zkrátka do sytosti se hodovalo. Tento pěkný zvyk se udržel až dodnes a stala se z něj populární celospolečenská událost. Tradiční svatomartinské menu v restauracích letos sice neproběhne, ale nic nebrání tomu si užít husí pečínku s letošním vínem doma.

„Svatomartinská vína ročníku 2020 jsou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, s příjemnou kyselinkou a navíc velmi svěží. Je to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat,” říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích. Právě tam každoročně probíhá hodnocení vín, která usilují o možnost získat známku Svatomartinské. „Z 259 přihlášených vín letos splnilo kvalitativní požadavky 234, což poukazuje na mimořádně vydařený ročník,“ dodává Babisz.

A co se tedy může stát Svatomartinským vínem, které se na etiketě pyšní logem svatého Martina na bílém koni? Mohou jím být vína raných odrůd v podobě Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský v případě bílého vína. Červené Svatomartinské víno může vzniknout výhradně z odrůd Modrý Portugal či Svatovavřinecké a pro růžová či klaret (bílé víno z modrých hroznů – pozn. red.) se používá Modrý Portugal, Zweigeltrebe nebo Svatovavřinecké. Mezi další povinná kritéria patří například dosažení minimálně osmdesáti bodů ze stobodové stupnice hodnocení, vína musí být suchá s maximálním obsahem zbytkového cukru 9 g/l a u bílého s růžovým nesmí hladina alkoholu převýšit 12,5%, u červeného to nesmí být více jak 13%.

A co když narazíte na tak zvané „mladé víno“? Řada vinařů buď vybranými odrůdami pro Svatomartinské nedisponuje či se do kvalitativního výběrového hodnocení nepřihlásí, ale to neznamená, že by nemohli nabízet svá čerstvě sklizená vína. V takovém případě jde o víno s označením „mladé“, pod kterým najdete rozmanité odrůdy i cukernatost.

Je zvykem, že se Svatomartinské víno otevírá na svátek svatého Martina, tedy 11. 11. přesně v 11 hodin a 11 minut. Nikdy ne dříve! Láhve Svatomartinského nemusíte vypít okamžitě, uschovejte si je na Vánoce nebo o něco déle, ale nejpozději začátkem následujícího roku by měly být spotřebovány. Jde o lehké víno k rychlému vypití, které není rozhodně určeno k archivaci. Tak nezbývá, než podpořit nákupem letošního vína tuzemské vinaře a najít si recept na pečenou husu se zelím.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu