Adam Jareš, Czech Trade: Už nikdy nechci vidět uzavřené česko-německé hranice

“Méně byrokracie v obchodu Česko – Německo by určitě neuškodilo,” uvedl mimo jiné v rozhovoru pro anketu N&N Magazínu Sedm mostů – Sieben Brücken Adam Jareš, ředitel CzechTrade Německo.

Adam Jareš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

CzechTrade je státní agentura České republiky, jejímž posláním je podpora zahraničního obchodu a spolupráce mezi českými a zahraničními podniky. Agentura je oficiální kontaktní partner pro německé firmy, které hledají kvalifikované výrobce i dodavatele služeb z České republiky. Hlavním úkolem CzechTrade je pomáhat českým firmám při vstupu na trh, vyhledávání potenciálních obchodních partnerů a prezentaci na veletrzích prostřednictvím společných českých stánků. V Německu má Czech Trade hlavní úřadovnu v Düsseldorfu.

V jakém oboru a jak dlouho v Německu pracujete?

Posledních 12 let pomáhám českým firmám pod křídly státu dobývat německý trh. Česko do Německa exportuje jednu třetinu svého vývozu a my se snažíme o to, aby náš export nejenom rostl, ale čeští výrobci se také posunovali v rámci dodavatelských řetězců stále výše. Máme u nás skvělé a inovativní firmy, které se dokáží prosadit i na velmi konkurenčním německém trhu.

Jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány?

Po téměř dvouleté přestávce způsobené koronavirem se konečně vrátit do offline prostoru a účastnit veletrhů, obchodních jednání a přednášet na seminářích lidem, které vidím jinak, než přes kameru svého počítače.

Na co jste v Německu nejvíce hrdý?

Na svého šestiletého syna Adama.

Jak pandemie ovlivnila vaši práci a jak jste se z krize poučili?

Už nikdy nechci vidět uzavřené hranice mezi Německem a Českou republikou. Faktické zavření našich společných hranic způsobilo obrovské potíže nejenom podnikatelům, ale i stovkám lidí, které jezdí do Německa i do Česka za prací, rodinou nebo svými láskami. Člověk si opět uvědomil, jaká je Evropská unie úžasný projekt.

Co by se podle vás mělo změnit, aby se podmínky pro vaši práci zlepšily?

V životě není nic dokonalé. Méně byrokracie v obchodu Česko – Německo by určitě neuškodilo.

Jakou otázku byste si rádi položili?

Otázek mám hodně. Spíše hledám odpovědi. Například: „V jaké zemi budu bydlet za 10 let?”

Zkusili byste své typické klienty stručně charakterizovat?

Exportně orientované společnosti z České republiky. Třeba výrobce kancelářské židle, na které právě sedím, výrobce kola, na kterém jezdím každý den do práce, nebo likérka, díky které si zpříjemním večer fajn drinkem.

Další díly ankety


Sedm mostů ?? – ?? Sieben Brücken

Série Sedm mostů – Sieben BrückeN&Nbsp;představuje formou ankety se sedmi otázkami významné německé společnosti a osobnosti zastoupené v České republice a české společnosti a osobnosti s aktivitami v Německu. Anketa má za cíl mimo jiné pomoci ve výměně zkušeností a orientaci těm, kdo se chystají působit na druhé straně hranice.

Projekt volně navazuje na knihu Zeď mezi námi z produkce N&N Magazine, která popisuje příběhy Čechů v Německu a Němců v Česku a je nominována na Frankfurtský knižní veletrh 2021.Mohlo by vás zajímat

Shuterstock
Přečtěte si

Mosty přes rozbouřenou vodu

Agrese Kremlu na Ukrajině nebývale otřásla Západem a sjednotila ho. N&N Magazín se zeptal různých společností, jak situaci vnímají ze svého pohledu.
Přečtěte si

O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali 

Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo více než 250 000 návštěvníků v Česku a Německu, říká Jan Lamser bývalý bankéř, expert na blockchainy, teorii her, vystudovaný teolog, který který tento unikátní interaktivní projekt podporuje.

Nejčtenější v kategorii Business