Arch+Art Connection – Zelená citadela v Magdeburgu

Letos uplynulo patnáct let od otevření magdeburgské zelené citadely – poslední z realizovaných staveb kontroverzního a zcela ojedinělého vídeňského rodáka Friedensreicha Hundertwassera. Stavba se stala jedním ze symbolů města a magnetem pro místní i pro turisty.

Po dvouleté výstavbě se 3. října 2005 otevřela Grüne Zitadelle, čili zelená citadela – projekt oslavující propojení člověka s přírodou a popírající téměř všechny běžné architektonické principy. Jde vůbec o poslední realizovanou stavbu vídeňského rodáka Friedensreicha Hundertwassera. Ten obecně vnímal domy od počátku – po lidské kůži a šatech – jako třetí oblečení člověka.

Hundertwasser (česky přeloženo jako „Stovoda“) se narodil 15. prosince 1928 ve Vídni a ze všeho nejdříve se věnoval výhradně výtvarnému umění. Až v padesátých letech devatenáctého století si jej přitálha architektura. Ale nešel do té doby prošlapanou cestou, naopak, chápal tuto disciplínu ve zcela jiných souvislostech. Věřil totiž ve vliv architektonického designu na lidské emoce, potažmo na spokojenost lidského bytí.

Jeho budovy jsou ve skutečnosti protestem proti geometrizaci. Hundertwasser se se svými stavbami vždy prioritně snažil o propojení člověka a přírody, o nalezení vzájemné harmonie. I z toho důvodu v jeho domech nikdy nechybí stromy, zatravněné střechy či balkóny plné květin.

V roce 1998 vyvstal záměr města Magdeburg zrekonstruovat původně výškovou budovu z prefabrikátu právě ve stylu Hudertwassera. Ten na projektu usilovně pracoval až do své smrti v roce 2000. Slavnostního otevření – o tři roky později – se bohužel již nedočkal. Ale díky jeho detailní přípravě, plánům a zmenšeným modelům mohl být projekt úspěšně realizován i bez jeho účasti.

Tak vznikla poslední ze staveb svébytného umělce. V zelené citadele v Magdeburgu dnes najdete pod jednou střechou hotel, kanceláře, školku, ale také kavárnu, obchůdky nebo dokonce divadlo. Barevná „tančící“ budova nepřestává být přitažlivá jak pro místní, tak samozřejmě pro turisty, kteří v ní mohou absolvovat i zajímavou prohlídku s výkladem.

Více ZDE

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Skromné vizionáře Uğura Şahina a Özlem Türeciovou proslavila vakcína proti covidu

Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Ještě před rokem byl manželský pár vědců, podnikatelů a kolegů známý více méně pouze lidem z odborných kruhů. Nejpozději od zahájení očkování 27. prosince 2020 „jejich“ vakcínou zná jejich výzkumy i životní příběh celý svět. A média se naučila přepínat počítač do turecké klávesnice, aby správně zapsala jejich jména.
Přečtěte si

Wolfgang Bremm von Kleinsorgen, Mercedes-Benz: Přechod na elektromobilitu vyžaduje rychle rozvinout síť dobíjecích stanic

Redakce N&N Czech-German Magazine spustila unikátní projekt: pod názvem “Sedm mostů – Sieben Brücken” představuje německé společnosti a osobnosti působící v Česku a české působící v Německu. Na otázky nám odpověděl Wolfgang Bremm von Kleinsorgen, generální ředitel Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.

Nejčtenější v kategorii Business