Architekt Marek Tichý: Dostane-li revitalizace ulice Na Poříčí zelenou, realizace potrvá už jen několik měsíců

Více prostoru pro chodce a stromy a méně aut. To může přinést zamýšlená revitalizace zmíněné ulice
Zdá se, že projekt revitalizace ulice Na Poříčí nabírá nový vítr do plachet, aktuálně je připraven k podání na stavební povolení. Jak vypadá současná situace a jaké vidí časové možnosti realizace, jsme se zeptali architekta projektu Marka Tichého, z architektonické kancelaře TaK.

Revitalizace ulice Na Poříčí. Vizualizace: TaK Management s.r.o.

Do projektu GoFlorenc spojeného s revitalizací ulice Na Poříčí jste aktivně zapojen už od roku 2011. Jaký je to pocit stát konečně po deseti letech před branami stavebního úřadu, a v tašce mít připravenou dokumentaci ke stavebnímu povolení?

Z postupu přípravy mám pochopitelně radost a jsem rád, že ty roky práce se konečně mění ve viditelný výsledek. I když to na druhé straně musím trochu relativizovat, proces projednávání sice běží, ale stále vedeme mnoho diskuzí a tak nesmíme polevovat.

Stromky, lavičky, nové chodníky, artové zóny, zklidněná doprava v ulici Na Poříčí… to vše zní jako pohádka. Můžeme skutečně uvěřit, že Šípková Růženka se začíná probouzet?

Já už tomu věřím dlouho, ostatně jinak bychom těžko hledali stále motivaci pro intenzivní práci, vysvětlování, mediaci účastníků s odlišnými názory a projektování.

Odvodnění komunikace. Plánek: TaK Management s.r.o.

Navrhujete řešení, kdy stromy v ulici mají být zavlažované svodem dešťové vody. Je to poprvé, kdy se tento mechanimus použije v pražské metropoli?

Nerad bych to tvrdil takto výlučně, je pravděpodobné, že podobné projekty v přípravě jsou, minimálně jsme ale jedni z prvních a to jak věřím, budeme i v realizaci těchto úprav, k nimž řada evropských měst přistupuje již delší dobu.

Umíte odhadnout, jak dlouho budou muset Pražané ještě čekat, než se konečně budou moci projít po bulváru Na Poříčí?

Odhadovat nechci, spíše věřit, že hovoříme o dohledné budoucnosti. Ostatně, tak jako u většiny projektů v Praze je možné poukázat na obrovský nepoměr mezi délkou přípravy, projednáváním a vlastní realizací. Pokud se podaří legislativní proces po mnoha letech příprav úspěšně dotáhnout a město se pro realizaci rozhodne, budou stavební práce trvat jen několik měsíců. To je určitě pozitivní výhled.

Více o revitalizaci ulice Na Poříčí se dočtete na stránce Go Florenc. Na jiné téma pak architekt Marek Tichý pořídil i vlastní rozhovor s německým kolegou Martinem Reichertem z renomované kanceláře David Chipperfield Architects o renovaci Nové národní galerie v Berlíně. Najdete jej v dvojjazyčné publikaci N&N Czech-German Bookmag  z produkce N&N Magazine, která popisuje příběhy Čechů v Německu a Němců v Česku. Lze ji objednat například přes portál Albatros Media.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und