Báseň Ingrid Hanušové

Básně a povídky slouží autorce především jako cesta k porozumění sobě samé i vztahům kolem sebe a čtenář je upřímně pozván k sdílení. To se týká i uvedené básně Tobě.Básně a povídky slouží autorce především jako cesta k porozumění sobě samé i vztahům kolem sebe a čtenář je upřímně pozván k sdílení. To se týká i uvedené básně Tobě.

Tobě

Řekni mi řekni mi
jaké je tvoje jméno
a když tě rozlomí
co bude nalezeno
a když tě zapálím
jestlipak vstane plamen
a zdali zhltne tě
když trváš neomámen
jak v tůni
kámen

A když se prostírám
proč bereš si tak málo
sám v hrsti držíš se
kde se to v tobě vzalo
řekni mi proč tu jsi
jak starý nůž to řekni
o kůži neboj se
už dávno nejsme pěkní
jak v tůni
leknín

Ingrid Hanušová

Pochází se slezského městečka Bohumína, nevzhledného města v průmyslovém kraji.

Když ještě psát neuměla, diktovala své první básničky tatínkovi. Pak psala leta do šuplíku. V poslední době se zúčastnila několika autorských čtení a literárních soutěží, kde získala pár cen (např. 1. cenu za poezii do 160 znaků v rámci Dne poezie 2008, jedna ze 4 finalistek soutěže Emoce 2019), některé básně a texty byly publikovány ve sbornících a vyšla jí samostatná sbírka INKA (k dostání v Kosmasu).

Autorka také amatérsky maluje a od roku 1983 vystavuje (Praha, Košice, Vodňany, Opočno, Čáslav, zámek Ploskovice), vytvořila také ilustrace do některých časopisů a knih.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign