Přečtěte si

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé kuchyni, které jsou válcované americkou a asijskou. A o tom, že dnes bohužel zkoušíme další variantu socialismu.
Přečtěte si

Hrabě Johann Nepomuk Anna Maria Hypolit Podstatzky-Lichtenstein na přelomu času

Jeho dědeček jel s Ferdinandem d‘Este v automobilu v Sarajevu, když arcivévodu a jeho ženu zasáhly smrtelné výstřely. První světová válka byla na spadnutí… Vnuk, hrabě Johann Nepomuk Anna Maria Hypolit Podstatzky-Lichtenstein, ve svém životě procestoval svět, než se vrátil do svého rodiště, na rodný zámek ve Velkém Meziříčí na jižní Moravě. Ve vznešeném sídle jsme hovořili o jeho kosmopolitním životě, působení u Otty Habsburského, významu Evropské unie i o tom, že jméno zavazuje.
Přečtěte si

Zemřel evropský politik: Karel Schwarzenberg

Zemřel Karel Schwarzenberg, šlechtic a mimořádný Evropan. K Státnímu svátku České republiky 28. října mu prezident Petr Pavel propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva. Kvůli nemoci však již ocenění nemohl osobně převzít. „Kníže”, jak se mu v Čechách říkalo, patřil v České republice mezi nejpopulárnější politiky.
Přečtěte si

Vetřelci na Hluboké

Téma smrti, sexuality a technologií. A soška Oscara za vizuální efekty k filmu Vetřelec. Do 19. listopadu můžete v Hluboké nad Vltavou navštívit výjimečnou výstavu Proměny /Metamorphoses. Autorem děl je světově proslulý H. R. Giger.
Přečtěte si

Česko-německá umělkyně Lisa Halada v pražském VNITROBLOCKU

Berlín, město bohaté historie, kultury a inspirace, stojí v pozadí jedinečné umělecké zkušenosti, kterou přináší umělkyně Lisa Halada. Lisa, pocházející z Kielu a žijící v Berlíně vnáší do svých děl inspiraci z těchto měst a jejich různorodých kultur. Nyní se její německá cesta umění přesouvá do srdce Česka.
Přečtěte si

Proč Němci milují anglického krále

Česko-anglická novinářka a autorka knihy o Alžbětě II. Anastázie Harris píše o pozoruhodně vřelém vztahu dvou velkých soupeřů – Anglie a Německa. A o tom, že nový panovník Karel III. je skutečným zosobněním této zvláštní blízkosti.
Přečtěte si

Když Franz potkal Adinu

Zavřete oči a představte si, koho byste pozvali na svůj vysněný Česko-německý Salon. Co takhle Franze Kafku a Adinu Mandlovou? Nebo Claudii Schifferovou a Karla Gotta? Franze Beckenbauera, Martinu Navrátilovou, Alberta Einsteina nebo Václava Havla? A teď otevřete oči. A vstupte do našeho skutečného Česko-­německého Salonu.