Berlín – město duchů

Je to zvláštní stav. Město, které jako jediné v Německu žilo doposud 24/7, najednou spí. Je až neuvěřitelné, že si Berlíňané opravdu vzali k srdci slova od Angie a “zalezli pod peřinu”. 3 miliony obyvatel a 13 milionů turistů zanechalo prázdnotu a osamělost. Ne, nemám pocit, že bych chtěla v takovém městě žít. Berlíne, probuď se z kómatu co nejdříve!

Ty tam jsou časy, kdy se u Reichstagu konaly koncerty u Zdi – Mauerkonzerte. Michael Jackson, David Bowie, Pink Floyd také Genesis zpívali u Zdi tak blízko, že i fanoušci ve Východním Berlíně mohli poslouchat. Krátce po pádu Zdi byly koncerty zakázané, ale rušno bylo pořád. Lidé stáli hodinové řady, aby se mohli podívat na Berlín z výšky ze skleněné kopule. Dnes před Reichstagem sem tam zahlédnu sportovce, který si jde zaběhat nebo se projet na kole.

Metro a vlaky nepřevážejí ani domácí, ani turisty, ani pendlery. Nezvyklé ticho. Brzdy zaskřípou. Nikdo nenastoupí, nikdo nevystoupí.  “Ukončete nástup, dveře se zavírají” se nese halou jako ozvěna ze záhrobí.

Potsdamer Platz, Sony Centrum.  Místo, kde turisté si obvykle šlapou na nohy. Dnes nevidím ani živáčka. Chce se mi křičet. Ozvěna se třikrát vrátí zpět…

Braniborská brána je vzdálená, co by kamenem dohodil. Dojít sem je procházka měsíční krajinou. První živáčci.  Po kom ti popeláři uklízejí? Koho tady hlídá policie?

KaDeWe – největší obchodní dům v Německu. Berlínská pýcha na fotkách působí jako by lidé byli vyretušováni. Liduprázdný pohled na okolí KaDeWe není možný ve snu ani toho největšího pesimisty.  Berlin, wake up! 

Na video se můžete podívat tady:

Foto: Vojta Hönig 

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější v kategorii Society