Berlínské trendy: Urban farming a urban gardening

Domäne Dahlem je velmi vážené místo v jihozápadním Berlíně. Doména je historickým panským sídlem bývalé vesnice Dahlem a nyní je živým skanzenem pro zemědělskou a výživovou kulturu s ekologickým zaměřením. Zemědělství se zde praktikuje již 800 let a snad právě proto doména odololala již mnoha pokusům politiků a spekulantů o novou zástavbu. Jak dlouho ještě?

Doména je nejen oázou pro procházky, ale také místem, kde městské děti často poprvé uvidí koně, králíky či kozy, včetně ohrožených druhů zvířat, které zde jsou také chovány. Nejen děti se zde můžou učit, jak se pěstuje mrkev a brambory a na oblíbeném bio trhu nebo v restauraci je navíc možné jejich výrobky také koupit nebo ochutnat.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Astrid Masson, provozní ředitelka v Domäne Dahlem, nyní přichází se zajímavým poznatkem: „Oblíbený urban gardening začíná nahrazovat urban farming,“ vyhlásila s ohledem na trend směřující k městskému chovu hospodářských zvířat. „V posledních letech výrazně roste poptávka po seminářích pro chovatele domácích zvířat, obzvláště kuřat. Dochází ke generační změně. Mnoho mladých lidí se nyní o farmaření zajímá,” říká Astrid Masson.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Petra Saballus, která již 27 let prodává kuřata k chovu hlavně zákazníkům z Berlína a Braniborska v Schöneiche u Berlína, tento trend také zaznamenává. „Mezi zákazníky je mnoho mladých rodin,“ říká. Chov kuřat je na vzestupu už roky. Období korony znovu vyvolalo poptávku v jejím podnikání. „V posledních týdnech jsme prodali o 30 procent více kuřat než obvykle,” dodává Petra Saballus.

K zájmu o vlastní kuřata přispěl i skandál s dioxiny před deseti lety. Také organický trend vede k tomu, že se zvyšuje zájem o vlastní chov. Podle odborníků se kuřata dobře hodí jako první pokus do chovu hospodářských zvířat, ale je třeba si uvědomit, že chov kuřat není snadný. Doporučujeme získat informace předem od místních chovatelských sdružení nebo návštěvou seminářů či z knih.

Také je třeba se domluvit se sousedy, zda mohou žít se zvířecím hlukem. Hluk z automobilů, sekaček trávy, štěkající psi, to vše s sebou přináší bydlení mimo města. Dejte pozor, aby vám soused, do vašeho nového dobrodružství nezasvěcený, nezpůsobil víc škody než nakonec radosti. Jedna německá firma v Brandenburgu proto přichází s nabídkou, že si můžete kuřata nejdříve pronajmout. A když bude vše fungovat, můžete si je potom s dobrým svědomím i koupit.

Více info najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,