Berlínské trendy: Urban farming a urban gardening

Domäne Dahlem je velmi vážené místo v jihozápadním Berlíně. Doména je historickým panským sídlem bývalé vesnice Dahlem a nyní je živým skanzenem pro zemědělskou a výživovou kulturu s ekologickým zaměřením. Zemědělství se zde praktikuje již 800 let a snad právě proto doména odololala již mnoha pokusům politiků a spekulantů o novou zástavbu. Jak dlouho ještě?

Doména je nejen oázou pro procházky, ale také místem, kde městské děti často poprvé uvidí koně, králíky či kozy, včetně ohrožených druhů zvířat, které zde jsou také chovány. Nejen děti se zde můžou učit, jak se pěstuje mrkev a brambory a na oblíbeném bio trhu nebo v restauraci je navíc možné jejich výrobky také koupit nebo ochutnat.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Astrid Masson, provozní ředitelka v Domäne Dahlem, nyní přichází se zajímavým poznatkem: „Oblíbený urban gardening začíná nahrazovat urban farming,“ vyhlásila s ohledem na trend směřující k městskému chovu hospodářských zvířat. „V posledních letech výrazně roste poptávka po seminářích pro chovatele domácích zvířat, obzvláště kuřat. Dochází ke generační změně. Mnoho mladých lidí se nyní o farmaření zajímá,” říká Astrid Masson.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Petra Saballus, která již 27 let prodává kuřata k chovu hlavně zákazníkům z Berlína a Braniborska v Schöneiche u Berlína, tento trend také zaznamenává. „Mezi zákazníky je mnoho mladých rodin,“ říká. Chov kuřat je na vzestupu už roky. Období korony znovu vyvolalo poptávku v jejím podnikání. „V posledních týdnech jsme prodali o 30 procent více kuřat než obvykle,” dodává Petra Saballus.

K zájmu o vlastní kuřata přispěl i skandál s dioxiny před deseti lety. Také organický trend vede k tomu, že se zvyšuje zájem o vlastní chov. Podle odborníků se kuřata dobře hodí jako první pokus do chovu hospodářských zvířat, ale je třeba si uvědomit, že chov kuřat není snadný. Doporučujeme získat informace předem od místních chovatelských sdružení nebo návštěvou seminářů či z knih.

Také je třeba se domluvit se sousedy, zda mohou žít se zvířecím hlukem. Hluk z automobilů, sekaček trávy, štěkající psi, to vše s sebou přináší bydlení mimo města. Dejte pozor, aby vám soused, do vašeho nového dobrodružství nezasvěcený, nezpůsobil víc škody než nakonec radosti. Jedna německá firma v Brandenburgu proto přichází s nabídkou, že si můžete kuřata nejdříve pronajmout. A když bude vše fungovat, můžete si je potom s dobrým svědomím i koupit.

Více info najdete zde.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka