Berlínské trendy: Urban farming a urban gardening

Domäne Dahlem je velmi vážené místo v jihozápadním Berlíně. Doména je historickým panským sídlem bývalé vesnice Dahlem a nyní je živým skanzenem pro zemědělskou a výživovou kulturu s ekologickým zaměřením. Zemědělství se zde praktikuje již 800 let a snad právě proto doména odololala již mnoha pokusům politiků a spekulantů o novou zástavbu. Jak dlouho ještě?

Doména je nejen oázou pro procházky, ale také místem, kde městské děti často poprvé uvidí koně, králíky či kozy, včetně ohrožených druhů zvířat, které zde jsou také chovány. Nejen děti se zde můžou učit, jak se pěstuje mrkev a brambory a na oblíbeném bio trhu nebo v restauraci je navíc možné jejich výrobky také koupit nebo ochutnat.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Astrid Masson, provozní ředitelka v Domäne Dahlem, nyní přichází se zajímavým poznatkem: „Oblíbený urban gardening začíná nahrazovat urban farming,“ vyhlásila s ohledem na trend směřující k městskému chovu hospodářských zvířat. „V posledních letech výrazně roste poptávka po seminářích pro chovatele domácích zvířat, obzvláště kuřat. Dochází ke generační změně. Mnoho mladých lidí se nyní o farmaření zajímá,” říká Astrid Masson.

Foto: Facebook / Stiftung Domäne Dahlem – Landgut und Museum.

Petra Saballus, která již 27 let prodává kuřata k chovu hlavně zákazníkům z Berlína a Braniborska v Schöneiche u Berlína, tento trend také zaznamenává. „Mezi zákazníky je mnoho mladých rodin,“ říká. Chov kuřat je na vzestupu už roky. Období korony znovu vyvolalo poptávku v jejím podnikání. „V posledních týdnech jsme prodali o 30 procent více kuřat než obvykle,” dodává Petra Saballus.

K zájmu o vlastní kuřata přispěl i skandál s dioxiny před deseti lety. Také organický trend vede k tomu, že se zvyšuje zájem o vlastní chov. Podle odborníků se kuřata dobře hodí jako první pokus do chovu hospodářských zvířat, ale je třeba si uvědomit, že chov kuřat není snadný. Doporučujeme získat informace předem od místních chovatelských sdružení nebo návštěvou seminářů či z knih.

Také je třeba se domluvit se sousedy, zda mohou žít se zvířecím hlukem. Hluk z automobilů, sekaček trávy, štěkající psi, to vše s sebou přináší bydlení mimo města. Dejte pozor, aby vám soused, do vašeho nového dobrodružství nezasvěcený, nezpůsobil víc škody než nakonec radosti. Jedna německá firma v Brandenburgu proto přichází s nabídkou, že si můžete kuřata nejdříve pronajmout. A když bude vše fungovat, můžete si je potom s dobrým svědomím i koupit.

Více info najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Martina Barta: Berlín mi pomohl provést životní restart

Z Prahy odešla v 18 letech studovat na Jazzový institut do Berlína, s kufrem, velkým kloboukem a trochou peněz v kapse. Nyní vystupuje s různými hudebními projekty mj. jako sólistka Big Bandu der Deutschen Oper Berlin na mezinárodních hudebních festivalech (Kurt Weill Fest, Choriner Musiksommer, Jazztage Dresden). Pravidelně také vystupovala v duu s uznávaným americkým vibrafonistou Davidem Friedmanem. “Jsem ráda, že jsem zůstala. Berlín je pro mě naprosto inspirativní město,” hodnotí po letech své rozhodnutí.
Přečtěte si

Vánoce za plotem uprchlického tábora

Moci slavit Vánoce doma s rodinou se zdá být samozřejmost, pohled do nedávné minulosti ale svědčí o opaku. Po komunistickém převratu v únoru 1948 odešly z Československa desítky tisíc lidí. V uprchlických táborech v Německu, kde byli nuceni dlouhé měsíce vyčkávat, mnozí z nich strávili i vánoční svátky. Ty se pak nesly ve znamení stesku po domově, strachu o osud příbuzných a přátel za železnou oponou i nekonečných emigračních procedur. Četná svědectví uprchlíků však ukazují, že i v obtížných chvílích byly Vánoce pro většinu z nich krásným svátkem.

Nejčtenější v kategorii Society