Blíží se Ceny Neuron 2019

Již po desáté rozdělí Nadační fond Neuron ocenění a finanční podporu nejlepším českým vědcům a vědkyním s mezinárodním dopadem. Jubilejní ročník Ceny Neuron proběhne již 6. listopadu v Národním muzeu. S osmi oceněnými budete moci diskutovat den poté v centru Opero.Již po desáté rozdělí Nadační fond Neuron ocenění a finanční podporu nejlepším českým vědcům a vědkyním s mezinárodním dopadem. Jubilejní ročník Ceny Neuron proběhne již 6. listopadu v Národním muzeu. S osmi oceněnými budete moci diskutovat den poté v centru Opero.

K předávání letos přizval Fond významné osobnosti také z jiných, než vědeckých odvětví. Moderátorského pultu se ujme architektka Eva Jiřičná, kněz Tomáš Halík, herec Ondřej Vetchý, chirurg Tomáš Šebek, ex-armádní generál Petr Pavel a performer Yemi A.D. „Velmi si vážíme toho, že se do letošního jubilejního předávání Cen zapojují tak významné osobnosti napříč naší společností. Věda je totiž důležitým celospolečenským tématem. Mottem letošního předávání Cen Neuron je: Jsme hrdí na ty, kteří mají odvahu měnit budoucnost. Máme tím na mysli jak vědce a vědkyně, jejichž práce je, jak věříme, klíčem k úspěchu celé naší společnosti, ale také mecenáše a podporovatele, kteří si uvědomují, že věda je odpovědí na budoucí výzvy, které nás čekají,“ uvádí Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Fondu a jedna z pěti zakladatelů Neuronu. Dalšími čtyřmi jsou Eduard Kučera, Martin Wichterle, Taťána le Moigne a Pavel Kysilka.

ceny-neuron-4
Cena Neuron: Hana Macíčková Cahová a Libor Winkler

Nadační fond Neuron na podporu vědy vznikl v roce 2010 v reakci na snížení veřejných financí na vědu a výzkum, ke kterému došlo v roce 2009. Cílem bylo ocenit zkušené vědce, kteří jsou inspirací nám všem, a prezentovat je veřejnosti. „Nadační fond Neuron věří, že vědecké poznání je motorem každé úspěšné společnosti. Navazuje na tradici stavitele a podporovatele české vědy Josefa Hlávky av současnosti sdružuje moderní mecenáše vědy,“ popisuje Monika Vondráková. Jsou to osobnosti soukromého sektoru, které považují podporu vědy za důležitou. Díky nim mohl Neuron za deset let svého fungování věnovat české vědě přes 66 mil. Kč a ocenit přes osm desítek excelentních českých vědců. Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice a skrze jejich příběhy podporovat naše národní sebevědomí, protože jeho zakladatelé a příznivci věří, že vědecké poznání je zkrátka motorem každé úspěšné společnosti.

cena-neuron-2
Neuron Founders: Martin Wichterle, Táňa le Moigne, Eduard Kučera, Monika Vondráková

Ceny Neuron letos převezmou laureáti ve všech třech kategoriích – za celoživotní dílo, za významný vědecký objev, a oceněna bude také šestice mladých talentovaných vědců. Všichni laureáti obdrží jako obvykle s cenou také osobní finanční prémií, kterou jim věnují mecenáši Fondu. Letos půjde o celých 6 milionů Kč. Na výběru laureátů se spolupodílí také mezinárodní vědecká rada.

cena-neuron-3
Cena Neuron: Tomáš Mikolov a Eduard Kučera

Veřejnost bude mít možnost seznámit se s novými laureáty Cen Neuron na veřejné debatě hned den poté – ve čtvrtek 7. listopadu, od 17 hodin v coworkingovém centru Opero na Praze 1. Akci bude moderovat Ondřej Cihlář a na debatu se můžete již nyní registrovat. Sledujte Facebook událost.

Co je Nadační fond Neuron?

věda a výzkum
10 let podpory
85 oceněných vědců
8 terénních vědeckých Expedic Neuron
divadelní hra Elegance molekuly v Dejvickém divadle
dosud vyplaceno 66 milionů korun

Více na: nfneuron.cz

Text Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Petrof
Přečtěte si

Česká piana Petrof vlastní i Paul McCartney nebo Bill Gates

„Umíme zařídit neviditelného pianistu nebo pianino v červené barvě, která je letošním hitem,“ říká Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace rodiny Petrofů. V současnosti stojí v čele královéhradecké společnosti Petrof, jednoho z nejvýznamnějších výrobců akustických pian v Evropě.
Přečtěte si

Rudiš dostal cenu od německého prezidenta Steinmeiera. “Spojují nás dějiny, vlaky a pivo,” říká pro N&N

Německý prezident se rozhodl ocenit Záslužným řádem Spolkové republiky Německo celkem 16 lidí, kteří se podle něj mimořádným způsobem zasadili o kulturní život, ochromený ještě nedávno koronavirovou pandemií. Mezi šesti ženami a deseti muži je i jeden Čech – v Německu žijící spisovatel Jaroslav Rudiš.

Nejčtenější v kategorii Business