Budova budoucnosti v srdci Berlína

V Berlíně otevřela své brány nová instituce, o které určitě ještě uslyšíme – Futurium, dům budoucnosti.

Foto: David von Becker

Iniciativa vědeckých institucí, akademií, nadací a hospodářských firem vytvořila projekt, jenž slouží jako “místo pro prezentaci a dialog o vědě, výzkumu a vývoji”.  Ve Futuriu se všechno točí okolo otázky: Jak chceme žít?  Jaké technologie chceme v budoucnu používat? Jak můžeme získat kontrolu nad změnou klimatu?  Jak chceme žít společně jako společnost – existují alternativy k “výše-rychleji-dále”? Budoucnost vychází z našich rozhodnutí a našich jednání v současnosti. Cílem Futuria je povzbudit návštěvníky, aby se zamysleli nad budoucností a pomohli ji utvářet. 

Foto: Ali Ghandtschi

V markantní budově v srdci Berlína se nachází muzeum, kde mohou návštěvníci zkoumat možné modely budoucnosti a rozvinout své vlastní postoje ke kontroverzním tématům v EU. Diskutovat o nich můžou společně na fóru nebo si vyzkoušet své vlastní nápady v laboratoři Futurium Lab. Výstava je stálá, ale témata se budou dle aktuálnosti postupně upravovat a rozšiřovat tak, aby vyhovovala různým budoucím variantám. Do výběru nových výstavních témat jsou zapojeni i návštěvníci.

Foto: David von Becker

Foto: Ali Ghandtschi

Budova o ploše 3 200 m2 byla navrhnuta berlínským architektonickým týmem Richter-Musikowski. Stavba trvala čtyři roky a stála 58 milionů Euro. Futurium je nízkoenergetická budova, která dosáhla nejvyšší hodnocení v udržitelnosti BNB Gold. 

Foto: Jan Windszus

Ředitel Dr. Stefan Brandt na otázku, kde vidí Futurium za pět let, odpovídá: “Chceme se etablovat v hlavním městě, být známí nejeN&Nbsp;po celém Německu, ale i v mezinárodním měřítku. Doufám, že za pět let budeme patřit k mezinárodní síti podobných institucí, jako je Museu doAmanhãin Rio de Janeiro nebo Miraikan v Tokiu. Již nyní hovoříme o spolupráci, protože máme velké plány pro budoucí publikum. Celý svět je v pohybu a my chceme být jeho součástí.”

Foto: Jan Windszus

Komentované prohlídky a více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,