Budova budoucnosti v srdci Berlína

V Berlíně otevřela své brány nová instituce, o které určitě ještě uslyšíme – Futurium, dům budoucnosti.

Foto: David von Becker

Iniciativa vědeckých institucí, akademií, nadací a hospodářských firem vytvořila projekt, jenž slouží jako “místo pro prezentaci a dialog o vědě, výzkumu a vývoji”.  Ve Futuriu se všechno točí okolo otázky: Jak chceme žít?  Jaké technologie chceme v budoucnu používat? Jak můžeme získat kontrolu nad změnou klimatu?  Jak chceme žít společně jako společnost – existují alternativy k “výše-rychleji-dále”? Budoucnost vychází z našich rozhodnutí a našich jednání v současnosti. Cílem Futuria je povzbudit návštěvníky, aby se zamysleli nad budoucností a pomohli ji utvářet. 

Foto: Ali Ghandtschi

V markantní budově v srdci Berlína se nachází muzeum, kde mohou návštěvníci zkoumat možné modely budoucnosti a rozvinout své vlastní postoje ke kontroverzním tématům v EU. Diskutovat o nich můžou společně na fóru nebo si vyzkoušet své vlastní nápady v laboratoři Futurium Lab. Výstava je stálá, ale témata se budou dle aktuálnosti postupně upravovat a rozšiřovat tak, aby vyhovovala různým budoucím variantám. Do výběru nových výstavních témat jsou zapojeni i návštěvníci.

Foto: David von Becker

Foto: Ali Ghandtschi

Budova o ploše 3 200 m2 byla navrhnuta berlínským architektonickým týmem Richter-Musikowski. Stavba trvala čtyři roky a stála 58 milionů Euro. Futurium je nízkoenergetická budova, která dosáhla nejvyšší hodnocení v udržitelnosti BNB Gold. 

Foto: Jan Windszus

Ředitel Dr. Stefan Brandt na otázku, kde vidí Futurium za pět let, odpovídá: “Chceme se etablovat v hlavním městě, být známí nejeN&Nbsp;po celém Německu, ale i v mezinárodním měřítku. Doufám, že za pět let budeme patřit k mezinárodní síti podobných institucí, jako je Museu doAmanhãin Rio de Janeiro nebo Miraikan v Tokiu. Již nyní hovoříme o spolupráci, protože máme velké plány pro budoucí publikum. Celý svět je v pohybu a my chceme být jeho součástí.”

Foto: Jan Windszus

Komentované prohlídky a více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Architekt Adam Gebrian: Praha je město s obrovským potenciálem, který ještě zdaleka není využitý

Město s velikým množstvím veřejného prostoru, který ale mnozí lidé neumí ocenit a tím pádem není ani využívaný, to je Praha podle Adama Gebriana. Architekt zabývající se kvalitou života ve městě vidí příčinu tohoto stavu do značné míry ve vnímání obyvatel české metropole, kteří většinou městské prostředí považují spíše za prostor pro přesun mezi prací a bydlením a své víkendy tráví raději mimo město. V Praze tak nevzniká poptávka po kvalitním veřejném prostoru, kde by člověk mohl strávit klidně celý den. Není přitom vždy potřeba obrovských investic, mnohdy k příjemnějšímu fungování místa stačí vyřešit detail, ať už je to pítko, pohodlný průchod, nebo třeba přechod přes silnici.

Nejčtenější v kategorii Society