Přečtěte si

Inspirace luxusními byty v Praze a Berlíně: od klasiky po maximalismus

Tyto interiéry mohou být tou nejlepší inspirací pro vytvoření domova snů. Nahlédněme do soukromých bytů v Berlíně-Charlottenburgu a v Praze-Bubenči, do míst, kam se normální smrtelník jen tak nedostane. Najdete zde nápady na luxusní designový styl, který vytváří věčné hodnoty, jež potěší více než jednu generaci. Prostor, ve kterém bydlíme, může být nevyčerpatelným zdrojem šťastných emocí.
Přečtěte si

Master & Master: Původně chtěli v Praze vyrábět těstoviny. Teď si pro jejich designový nábytek jezdí i Němci

Osobitá česká značka Master & Master přináší originální kousky nábytku, který si zamilujete. Snoubí se v něm svěží design moderní industriality s nádechem starých časů, který dodává pocit klidu, pohody, stability a ukotvenosti. Jednotlivé kusy lze velmi dobře kombinovat, můžete z nich poskládat celý pokoj nebo jimi oživit fádně vyhlížející klasický interiér. Jak značka vznikla, kde berou její zakladatelé inspiraci a v čem jsou jiní než ostatní?
Přečtěte si

Do Brna za současným designem a svítícím mrakem

Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design Fashion, tedy jména jako je Maxim Velčovský, Liběna Rochová, Jíří Pelcl a mnoho dalších významných současných designérů.
Přečtěte si

Designér interiérů Stephan Schilgen: Neformální útulností uvolníte lidi a rozhýbete byznys

Sto padesát let staré vycpané lvíče u krbu nebo sprchový kout ze skleněných dveří někdejšího východoněmeckého podniku Café Moskau. Berlínský designér Stephan Schilgen si zakládá na tom, aby jeho interiéry vyprávěly příběhy – třeba ty o koloniální éře, nebo i ty z dob komunismu. O tom, že kousek pohodlí a neformální prostředí uvolňuje i otvírá lidi, přesvědčil jak nejrůznější obchodníky, jimž zařizuje prodejny křesly a pohovkami, tak i nadnárodní společnosti, na jejichž akcích ve fešných letoviscích navozuje neformální atmosféru kulisami z desítek tun nábytku a dalšího vybavení. Zdá se, že se to vyplatí. Pohodlí a neformální atmosféra totiž nakonec vydělávají peníze.
Přečtěte si

Jarní oslava designu se v Berlíně a ve Zlíně ponese v duchu spolupráce a udržitelnosti

Koronavirová pandemie za posledních čtrnáct měsíců otřásla kulturním světem hned několikrát. Nešetřila přitom nikoho, designery nevyjímaje. Kromě všeho špatného ale zafungovala také jako budíček, který ukázal, že změna zažitých procesů je nevyhnutelná a ovlivnil jak tematickou tvorbu designerů, tak formu a význam týdnů designu všude na světě. Jak tedy může design přispět k vývoji společnosti? Na to v květnu odpoví Zlin Design Week, jehož letošním tématem je spolupráce, a Berlin Design Week, který vidí jako klíčový prvek udržitelnost.
Přečtěte si

Čeští architekti nadčasových kanceláří: Hodně nás bavil návrh zázemí pro německý T-Mobile

Jak se v době koronavirové mění požadavky firem na kanceláře pro jejich zaměstnance? A jak se firmy přizpůsobují tomu, že se zaměstnanci ve velkém přesunuli na home office? Ptali jsme se architektů společnosti CAPEXUS, která se návrhy interiérů malých, středních i velkých nadnárodních firem zabývá. S Erikou Bohatou a Martinem Židkem jsme mimo jiné mluvili o jejich práci na interiérech sídel takových společností, jako jsou T-Mobile či Vodafone. Oba vidí trend v „hybridním způsobu práce”. Smyslem sídel firem bude do budoucna hlavně možnost, aby se v nich zaměstnanci potkávali. Pracovat totiž mohou jednoduše i z domu.
Přečtěte si

Ludwig Mies van der Rohe: Šéf výtvarné školy Bauhaus a autor vily Tugendhat by oslavil 135. narozeniny

Svůj život zasvětil hledání nového moderního architektonického stylu, v němž se řídil svým známým heslem „míň je víc“. Jeho tvorba dokonale odráží společenské změny 20. století a jeho revoluční návrhy vyvolávaly (a i dnes často vyvolávají) bouřlivé reakce. První úspěchy slavil tento svérázný architekt v Berlíně, potom v celé Evropě a po dlouhé životní etapě v USA svou kariéru uzavřel opět v německém hlavním městě, a to návrhem Neue Nationalgalerie. Takový byl Ludwig Mies van der Rohe, který zanechal svou zásadní stavbu také v Česku či spíše na Moravě. Autor slavné brněnské vily Tugendhat by 27. března 2021 oslavil 135 let.
Přečtěte si

Šéf berlínské nábytkářské značky MBzwo Johann Ehlhardt: U nás je hlavním designérem příroda

Nábytkářské závody Möbelwerkstätte Buschsieweke, zkráceně MB, byly ve Verlu ve východním Vestfálsku založeny již v roce 1973. Téměř o 50 let později otevřela vnučka zakladatele Karin Buschsiewekeová spolu se svým partnerem Johannem Ehlhardtem rodinnou firmu v Berlíně. Jejich firma nyní nese název MBzwo a posouvá řemeslnou tradici ještě o stupínek výše. Ve svém e-shopu nabízejí designový nábytek vyrobený na míru, který podle výrobců „uspokojí i ty nejvyšší nároky“.
Přečtěte si

Fiona Bennett: Chystáme klobouky pro další řadu seriálu Babylon Berlin. A nakupovat u nás můžou i Češi

Kloboučnice Fiona Bennett se díky svým neobvyklým návrhům stala skutečnou berlínskou ikonou. Narodila se v Británii, ale od svých sedmi let žije v německé metropoli. Dnes ve svém bílém království Hut-Palast na Potsdamer Strasse navrhuje klobouky, které si své místo našly nejen ve světových módních časopisech, ale i na hlavách prominentních osobností. Fiony jsme se zeptali, jak její byznys na hranici módy a umění přežil rok 2020 a co chystá do roku letošního.