Chutě německého konzumenta vín se mění. Může za to národní hrdost, ale i klimatická změna

„Prodeje sektu během pandemie rapidně klesly. Zejména proto, že se lidé nemohli scházet a slavit,“ říká Bärbel Weinert, ředitelka vinařství Prinz von Hessen z německého Johannisbergu ve vyhlášené vinařské oblasti Porýní nedaleko Mohuče. Němci stále častěji objevují růžová vína. Snad je to dáno i klimatickou změnou – zkrátka chtějí pít lehčí vína. Navíc také roste poptávka po bílých vínech s nižším obsahem alkoholu.

Jak vypadá typický německý milovník vína?

Dlouho platilo, že typický milovník vína je muž spíše vyššího věku. Tato skupina preferovala suchá vína, která se popíjela několikrát týdně. Dnes bych ale řekla, že je situace méně vyhraněná. Průměrná cena vína je v Německu velmi nízká a většina vín se prodá v samoobsluhách nebo supermarketech. Tento segment trhu ovládají lehčí vína s trochou zbytkového cukru. Z velké části se přitom jedná o zahraniční vína.

Dávají Němci přednost zahraničním vínům před vlastními?

Již řadu let je patrný výrazný nárůst spotřeby našich německých vín a tento segment má narůstající tendenci. Já osobně – a mohu mluvit i za naše vinařství – mám samozřejmě radost z toho, že v sobě Němci našli patriotismus k německým vínům. V oblasti červených vín Němec vždy sáhnul raději po zahraničním, ale to se teď také výrazně mění a německá vína celkově se ve vlastní zemi zaslouženě vrací na scénu.

Jaké odrůdy vín kromě ryzlinku hrají v Německu prim?

Mezi bílými je na prvním místě jednoznačně právě Riesling následovaný bílými burgundami, tedy Rulandským šedým a Rulandským bílým. V závislosti na konkrétním regionu je pak populární také Sylvánské, Müller-Thurgau a stále více samozřejmě také Chardonnay. Pokud jde o červená vína, dominuje Rulandské modré a Dornfelder. Všechny ostatní odrůdy vinné révy mají svá lokální ohniska popularity, jež jsou na celostátní úrovni spíše v pozadí.

Bärbel Weinert, ředitelka vinařství Prinz von Hessen.

Němci jsou také velcí milovníci sektu. Víte, proč tomu tak je?

Ano, to je opravdu pozoruhodný fenomén. Zejména proto, že Němci kupují a pijí sekt téměř výhradně při konkrétních příležitostech – řekněme, že pro sekt potřebujeme vždycky nějakou příležitost jako je Silvestr nebo narozeniny. Že bychom si láhev sektu otevřeli jen tak, je spíše výjimkou. Proto náš trh se sekty v Německu při pandemii tak utrpěl, protože se zkrátka nic neslavilo a lidé se nemohli scházet. Ale sekt jako takový u nás každopádně patří ke každé slavnostní příležitosti!

Jak byl měl podle vás chutnat správný ryzlink? A s jakým ryzlinkem by měl člověk začínat, pokud ještě nikdy žádný neochutnal?

Já osobně nejraději piji suché ryzlinky a mám ráda ty, které zrály tradičně ve velkém barikovém sudu. V našem vinařství se jako vstupenka do světa ryzlinků nejlépe nabízí suchý ryzlink VDP.Gutswein. Pak musí bezpodmínečně každý ochutnat náš ryzlink Kabinett Royal. V tomto případě na rozdíl od Gutswein pracujeme se spontánním kvašením a zrání probíhá v klasických velkých barikových sudech. Díky tomu ryzlink získává kořeněnou mnohovrstevnatost.

Jaké jsou v Německu aktuální trendy v pití vína?

Němci stále častěji objevují růžová vína. Myslím si, že je to dáno i klimatickou změnou – zkrátka chceme pít lehčí vína. Navíc také roste poptávka po bílých vínech s nižším obsahem alkoholu.

Stalo se víno součástí životního stylu Němců?

Asi bych to nerada zobecňovala pro celé Německo, pořád ještě existují velké regionální rozdíly. Ve vinařských oblastech tomu tak skutečně je – víno tam zkrátka patří k životnímu stylu a má své pevné místo mezi delikatesami. Nicméně, i přes tyto rozdíly se víno opravdu pozvolna stává nedílnou součástí německé kultury.

Víno Prinz von Hessen.

K jakému menu byste doporučila ryzlink?

Já si ryzlink ráda vypiji i samotný! (úsměv). Pokud jej chcete začlenit do menu, pak bych suchý a kořeněný ryzlink doporučila buď jako předkrm nebo jako aperitiv. Jeho kyselost totiž aktivuje chuť k jídlu. Pokud bychom ale chtěli ryzlink napárovat s nějakým hlavním chodem, pak bych zvolila opravdu plný ryzlink na barikovém sudu a dala si jej například k telecímu nebo nějaké rybě. Nicméně, meze se nekladou, takže ať si každý vyzkouší různé možnosti – dnes je vše dovoleno!

Jaké plány má aktuálně vaše šlechtické vinařství Prinz von Hessen?

V loňském roce jsme zahájili proces, na jehož konci bude naše vinařství produkovat výhradně bio vína. Pokud všechno poběží podle plánu, mohl by být rok 2023 naším prvním kompletně bio ročníkem. Je to pro nás velká výzva, která samozřejmě znamená velký krok kupředu. Ale jsme o něm přesvědčeni a těšíme se na všechny zkušenosti, které na této cestě nasbíráme.

Foto: Weingut Prinz von Hessen

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Praze se představí německá vína. Ryzlinkem to zdaleka nekončí, ujišťuje znalec

Mikuláš Cylek žil několik let v Německu, kde se nadchl pro tamní vína, která začal pro vlastní potřebu a známým vozit již před patnácti lety do Česka. Dnes se dovozem vín ze třinácti německých vinařských oblastí živí. Bavili jsme se spolu nejen o specifikách německých vín a o aktuálních trendech, ale i o degustační přehlídce vín, kterou chystá 4. listopadu v Praze.
Přečtěte si

Sommelier Jiří Markuzzi: Německý riesling i moravský ryzlink může být skvělý. V Německu však vítězí tradice

Občas má někdo to štěstí, že se narodí se jménem, které předurčí jeho budoucnost. Třeba tak jako majitel vinného obchodu Vino Markuzzi. Jiří Markuzzi se narodil v Česku, ale jeho předkové pocházeli, jak jeho příjmení napovídá, z Itálie. K vínu přivedl Jiřího jeho otec, který za ním (za vínem a s Jiřím) často jezdil na Moravu. Vzhledem k tomu, že se Jiří už na hotelové škole stal sommelierem, od mládí prozkoumá vinný potenciál různých států. S oblibou mluví nejen o Itálii, ale i o Německu. A právě o německých vínech v porovnání s moravskými (a nejen o tom) jsme se s Jiřím bavili.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Ruské zločiny zažalovat!

    ·      03.10.2022
Frankfurter Allgemeine Zeitung uveřejnil komentář českého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že opožděná spravedlnost je lepší než vůbec žádná. Text přinášíme v plném znění.

Jakou zemi zdědím?

    ·      28.09.2022
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké

Aktuálně na německém webu

In der Herbstausgabe von N&N trifft Franz Kafka die Europäische Union 

    ·      04.10.2022
🇨🇿 Tento článek si můžete přečíst i v češtině: V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií  Im Geiste der Salons der Ersten Republik, als sich die tschechische und deutsche Elite in Prag zu prickelnden Debatten traf, bringt N&N Czech-German Bookmag in…

Russische Kriegsverbrechen anklagen!

    ·      03.10.2022
Die Frankfurter Allgemeine Zeitung veröffentlichte einen Kommentar des tschechischen Außenministers Jan Lipavsky, wonach eine verzögerte Gerechtigkeit besser sei als gar keine Gerechtigkeit. Wir geben den Text im vollen Wortlaut wieder.

Was für eine Erde werde ich erben?

    ·      28.09.2022
Deutschland will in Europa die grüne Revolution voran­treiben , und die Tschechische Republik will nicht zurück­bleiben. Aber was denken diejenigen über die Klimakrise, die am meisten von ihr betr­offen sind? Anna Müllerová, eine 15-jährige Schülerin aus Prag, schrieb für N&N einen kleinen Aufsatz über eine